Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na pořádek v Mojžíři dohlížejí místní Romové sami, mají autoritu

  14:52aktualizováno  14:52
Radnice ústecké části Neštěmice zaměstnala v rámci takzvané dohledové služby Romy, kteří pomáhají zklidnit napjatou situaci na problémovém sídlišti Mojžíř. Pokud se pilotní projekt osvědčí, chce ho radnice rozšířit i do dalších problémových míst.

David Ferko má v ústeckém sídlišti Mojžíř v romské komunitě autoritu. | foto: ČTK

Podle starostky Yvety Tomkové vybrala radnice takové, kteří v Mojžíři a okolí sami žijí a u místních obyvatel mají autoritu. Jedním z nich je David Ferko,  který pracoval před lety jako asistent koordinátorky pro národnostní menšiny. Teď už víc než měsíc působí u dohledové služby. V Mojžíři žije 14 let. 

„Sám už jsem si říkal, že situace je tady tak napjatá, že se jen čeká, kdy to bouchne. Říkali jsme si, že se odtud odstěhujeme,“ řekl Ferko.

Dohledová služba řeší nepořádek na ulicích, sousedské vztahy nebo chování místních dětí. 

„Vysvětlujeme jim, že pozdě večer nemůžou běhat venku, že nemají dělat nepořádek a chovat se slušně. Většinou poslechnou a jdou domů,“ doplnil Ferko. 

Dohledová služba městské policie

V Mojžíři, kde je zhruba 600 bytů, ve kterých žijí přibližně 3 000 obyvatel, posílilo město i hlídky městské policie. Ta má také vlastní dohledovou službu a nasazuje ji do problémových lokalit. Působí například v Předlicích.

Za výhodu považuje to, že velkou část lidí ze sídliště zná. „Je to o tom, že se známe. Jsou tady i lidi, kteří mluví jenom romsky. To, že mluvíme stejně, odstraňuje bariéru. Je to hlavně o komunikaci.“

Podle starostky Tomkové dohledová služba radnici okamžitě informuje o všem důležitém. 

„Jsou to lidé, kteří chtějí něco změnit. I když nemají žádné pravomoci, jsou důležití. Pokud zjistí jakýkoli problém, obrací se na radnici nebo na policii. My se snažíme na jejich podněty reagovat okamžitě,“ řekla Tomková.

Po měsíci fungování je s prací dohledové služby spokojená. V Mojžíři jde o pilotní projekt. Dohledovou službu chce rozšířit i do dalších problémových částí.

Na kluky se obracíme, kvitují spulupráci starousedlíci

Místní Romy v dohledové službě oceňují i místní starousedlíci. „Když já okřiknu děti, aby nedělaly nepořádek a hluk, většinou na mě sprostě zaútočí nebo za mnou pak přijde celá rodina. K nim si to nedovolí. Kdykoli máme nějaký problém, na kluky se obracíme,“ řekla jedna z místních obyvatelek.

Fotogalerie

Situace na sídlišti se prudce zhoršila v posledních letech, kdy velkou část bytů skoupili spekulanti a realitní kanceláře. Stěhují sem sociálně slabé a nepřizpůsobivé z celého Česka. 

„Vlastníme v Mojžíři jedenáct bytů, většinu mají soukromí vlastníci. Nemáme možnost jakkoli ovlivnit, kdo se sem nastěhuje,“ vysvětlila Tomková. Řešením by podle ní byl výkup bytů, na ten ale radnice nemá peníze. 

„Lokalitám jako je Mojžíř by měl pomoci stát. Je hezké, že chce přispívat na demolice havarijních domů, pro obce je ale výkup bytů jedinou možností, jak se účinněji bránit přílivu dalších problémových lidí,“ dodala Tomková. 

Radnice se snaží s místními pracovat. „Přesvědčujeme místní, že je důležité dávat děti do školky, že jedině tak nebudou hned od první třídy diskvalifikované tím, že spoustu věcí neumí,“ doplnila Tomková.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz