Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na problémová místa v Děčíně budou dohlížet dobrovolné romské hlídky

  8:23aktualizováno  8:23
V problémových místech Děčína se formují dobrovolné romské hlídky. Ve spolupráci s městskou policií chtějí dohlížet na pořádek. Na sídlišti Boletice jedna z nich působí od pondělí a jejím úkolem je naučit přistěhovalce slušnému soužití se starousedlíky.

Velitel dobrovolné hlídky Milan Horváth (vpravo) s dalším ze starousedlíků z Boletic Jozefem Lackem doufají, že se podaří problémové obyvatele sídliště umravnit. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Za rok do sídliště přibylo určitě na sto romských rodin z různých měst. Ale vzhledem k tomu, že jsem taky Rom, tak na mě snad dají," doufá velitel boletické hlídky, starousedlík Milan Horváth. Hlídka je dvoučlenná a chodit bude odpoledne a večer.

"Je tu sice několik málo slušných rodin, pracují, chovají se bez problému, ale ten zbytek to neumí. Žijí jen z dávek, které jim stát dá, obtěžují okolí hlukem a nepořádkem. A to pak kazí jméno ostatním Romům," říká Horváth.

Zatím má k sobě další tři dobrovolníky, druhá skupina se formuje na sídlišti na Starém Městě. Romské hlídky bude mít pod patronátem děčínská městská policie.

"Rozhodně to není žádná domobrana. Je to jen způsob, jak lidi trochu aktivizovat, aby nebyli neteční a přispěli k pořádku v okolí. Nelze si slibovat, že bude hned stoprocentní pořádek všude, to je utopie, ale je to další faktor, který může ke slušnému soužití ve městě trochu pomoci," říká zástupce ředitele děčínských strážníků Tomáš Pavlík.

Podle Pavlíka má zájem v hlídkách pracovat už dvanáct lidí, ne všichni jsou přitom Romové.

Dřív tu bydleli i doktoři, vzpomíná muž v paneláku hrůzy

Místní takovou aktivitu vítají. "Žilo se tu kdysi pěkně, ale teď, co se sem přistěhovaly ty nové rodiny, bůh ví odkud, je to děsné," říká žena, která v Boleticích bydlí už třicet let.

Nejhorším domem v Boleticích je panelák číslo 355 v ulici Partyzánů. Má vytlučené vchodové dveře, zničené poštovní schránky, páchne to tu a na zemi je nepořádek. V domě už třicet let bydlí Jozef Lacko.

"Byl to slušný barák, bydleli tu i doktoři, ale ti už jsou všichni pryč. Co jde, opravím, uklidím, ale připadá mi to jako marná práce," stěžuje si.

Z domu by se ale neodstěhoval, věří na lepší zítřky. "Majitelé slibují, že to opraví a pak že mi i dají funkci správce," doufá třiapadesátiletý muž.

Domy na boletickém sídlišti patří různým majitelům. Ti do nich většinou stěhují sociálně slabé lidi a za ně inkasují tučné nájemné. Pohybuje se kolem třinácti tisíc korun za byt. Některé domy vlastní česko-italská podnikatelka Milena Puci a její domy spravuje firma BVG. Telefony v ní ale vyzvání marně a zaměstnanci nereagovali ani na SMS.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Strážníci v Chomutově chytili koně, který shodil jezdkyni a utekl jí

Osedlaný kůň bez jezdce, kterého v Chomutově odchytili strážníci.

Splašeného koně museli na sídlišti v Chomutově chytit strážníci. Osedlané zvíře tam přiběhlo ze sousední obce, kde...

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Najdete na iDNES.cz