Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí s námi nemluví, stěžují si Romové z ruin v ústeckých Předlicích

  11:08aktualizováno  11:08
Romové z ústecké čtvrti Předlice kritizují přístup města k lidem z polorozpadlých domů. Poté, co v jednom z nich zavalil strop dvě ženy, nařídil magistrát vystěhovat i další, obyvatelé v něm ale zůstávají. Místním vadí, že magistrát situaci neřeší s nimi, ale jen s organizací Člověk v tísni a Agenturou pro sociální začleňování.

Dům v ulici Beneše Lounského v ústecké čtvrti Předlice se podle statika může zřítit. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Nikdo s námi o situaci v naší čtvrti nekomunikuje. Začněte o situaci v Předlicích s námi, jejich obyvateli, komunikovat," stojí v otevřeném dopise, pod který se podepsali místní lidé včetně obyvatelů domu v ulici Beneše Lounského, který město nařídilo vystěhovat.

Ohrožený dům v ulici Beneše Lounského začal nedávno jeho majitel Klement Bruncík opravovat. Jenže podle nařízení magistrátu měl dům zrekonstruovat až poté, co se vystěhují nájemníci. To ale Bruncík nerespektoval. Stavební odbor ho proto vyzval k zastavení prací a město na něj podalo i trestní oznámení (o situaci v ulici Beneše Lounského zde).

Kvůli kritické situaci kolem polorozpadlé stavby se ve čtvrtek sešla pracovní skupina v sídle Člověka v tísni, z místních však opět nebyl nikdo pozvaný.

"Nejvíce místním vadí, že se jedná o jejich osudu, ale oni se k tomu nemohou vyjádřit, nemohou to komentovat a dát vlastní návrhy řešení," podotkl Miroslav Brož z občanského sdružení Konexe, které chce zprostředkovat dialog mezi ústeckým magistrátem a obyvateli Předlic.

Primátor o situaci několikrát osobně jednal, tvrdí město

Zdaleka ale nejde jen o dům v ulici Beneše Lounského. Místní mají strach, že magistrát bude chtít do budoucna vystěhovat či nechat zbourat i další domy. Statik totiž za nevyhovující označil více než dvacet objektů v Předlicích, místní ale nevědí, o které domy se jedná a jestli to není právě ten jejich.

"Panuje mezi námi kvůli tomu atmosféra strachu a nejistoty," píšou lidé v otevřeném dopise městu.

Představitelé Ústí nad Labem se budou námitkami místních zabývat.

"Vedení města dopis projedná a občanům odpoví. V případě zdevastovaného domu v ulici Beneše Lounského byli obyvatelé několikrát varováni a vyzvání k opuštění objektu. Bylo jim nabídnuto náhradní ubytování. Primátor Vít Mandík o situaci několikrát osobně jednal," reagoval tiskový referent města Karel Rouč.

Samková: Přes moje varování Ústí prodalo domy lichvářům

Magistrát se na Předlice zaměřil poté, co se tam v září kvůli zlodějům kovů zřítil strop jednoho domu v Hrbovické ulici. Pod sutinami zemřela pětadvacetiletá žena a další byla vážně zraněná. Úředníci poté do některých domů zakázali vstup, na místě více hlídkují strážníci a dva domy město nechalo zbourat (o události zde).

Místní nyní v dopise nabídli svůj pohled na příčinu neutěšené situace v Předlicích. "Situace v naší čtvrti je důsledkem špatné privatizace a dlouholeté nečinnosti města. Dnešní krize nenastala ze dne na den," píší.

Podobně vnímá kritický stav Předlic i advokátka Klára Samková, která se o romskou problematiku dlouhodobě zajímá. "Přes moje varování prodalo město nemovitosti lichvářům, kteří nerespektovali ani regulaci nájemného, ani neplnili - a to dlouhá léta - povinnosti vlastníka nemovitosti," tvrdí Samková.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Najdete na iDNES.cz