Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rok bezvládí v Krupce zřejmě končí, stížnost na uplácení nikdo nepodal

  14:50aktualizováno  14:50
Po téměř roce bezvládí má Krupka na Teplicku konečně šanci na vytvoření koalice. Volby se zde kvůli kupčení s hlasy konaly už celkem třikrát a i přesto, že se při posledních volbách znovu objevilo podezření na uplácení, z politických stran se na soud se stížností nikdo neobrátil.

Volby v Krupce (10. září 2011) | foto: ČTK

"Zatím jsme žádnou stížnost na průběh voleb nedostali," uvedla ve čtvrtek mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem Irena Jeřábková. Desetidenní lhůta končí v pátek v 16 hodin.

Politici se ale shodují, že se na soud už neobrátí. "Nechceme více prodlužovat agonii bezvládí a nečinnosti města," uvedl starosta z ODS Milan Puchar. Ze stejného důvodu nesepsala stížnost ani Zdravá Krupka, asi nejhlasitější kritik místních poměrů.

Volby v Krupce

I když se loni na podzim kupčilo s hlasy voličů ve více městech na severu Čech, uplácení v Krupce se dostalo až k Ústavnímu soudu a do parlamentu. Uplácelo se i v opakovaných volbách.

Poslanci kvůli Krupce nakonec přijali novelu, podle které bude nakupování hlasů trestným činem, a policisté díky tomu budou moci proti takovým obchodníkům okamžitě zasáhnout (více zde). Nynější volby v Krupce tak jsou nejspíš poslední, při kterých to nelze (jak reagují podezřelí, čtěte zde).

Z kupčení s hlasy je v Krupce podezřelé Sdružení ČSNS 2005 a NK-Šance pro město, jehož lídrem je současný místostarosta Zdeněk Matouš. Jeho odpůrci uvádějí jako důvod spekulace s pozemky a přístup k archivu, ze kterého by mohly na současné vedení města podobné věci vyjít najevo. Matouš to ale odmítá (rozhovor s Matoušem zde).

Třetí volby v Krupce opět přinesly podezření z kupčení s hlasy. Organizace Transparency International oznámila, že získala nahrávku, která má dokazovat korupci (více zde). Zástupci organizace ji předali policii, případnou stížnost na volby však nechali na místních.

Ti už ale rezignovali. "My nemáme žádné důkazy ani svědky, že se uplácelo. A lidé, kteří o něčem takovém mluví, nechtějí svědčit," říká starosta Puchar.

Město přichází o peníze

Kvůli tomu, že Krupka nemá zastupitelstvo, neměl kdo schválit letošní rozpočet. Město tím přišlo o mnoho milionů korun. Třeba o peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury na opravu chodníků. K žádosti totiž musí město připojit, jaký podíl peněz na to vyčlení samo, což bez přijatého rozpočtu nejde.

"Odhaduji, že jsme přišli o šest milionů korun. A to je jen jedna z mnoha žádostí," říká starosta Puchar.

Krupka musela také odložit program prevence kriminality na problémovém sídlišti Maršov. "Chtěli jsme rozšířit kamerový systém o ulice Karla Čapka a Dukelských hrdinů. Navýšit počet strážníků a přijmout až deset romských asistentů. Bez zastupitelstva to ale nejde," říká Puchar.

Město nakonec přijalo na určitou dobu jen čtyři romské asistenty z řad místních lidí, kteří obvykle mívají větší autoritu ve své komunitě než strážník. Bezvládí ale dolehlo na spoustu zdejších obyvatel i přímo.

Strany vyjednávají

"Každý, kdo chce odkoupit třeba jen malý kus pozemku, musí čekat. To musí schválit jen zastupitelstvo. Takových žádostí se nám nashromáždilo zhruba 50," přibližuje Puchar.

Místo protestů a stížností se již rozeběhla povolební vyjednávání. Vítěz voleb Zdeněk Matouš, jehož sdružení získalo pět mandátů v 21členném zastupitelstvu, nejprve prohlásil, že odejde do opozice, protože nevidí šanci na utvoření potřebné koalice. Pak ale své předešlé stanovisko zmírnil a nyní je ochoten ještě vyjednávat.

Někteří ale stále vyčkávají, třeba ODS v čele s Milanem Pucharem údajně ještě jednat nezačala. Vydala zprávu, že vyjednávat začne až po skončení lhůty na podání stížností. "Nechceme, aby se hrozba podání stížnosti stala nástrojem nátlaku a možného vydírání," řekl.

Puchar nemá problém spojit se s kýmkoli, ačkoli se do zastupitelstva dostala i extremistická DSSS. "Nemám problém s nimi jednat," říká Puchar. "Stejně tak i s KSČM, Zdravou Krupkou i lidmi ze strany pana Matouše. Jsme malé město, všichni se známe a pořád je to o lidech spíš než o stranách," uvažuje Puchar.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Chceme znovu nastartovat rozvoj Ústí, bez velrybářů, říká Tošovský

Před deseti lety se Pavel Tošovský z politiky stáhl, teď se do ní vrací jako...

Před dvaceti lety byl starostou ústeckých Neštěmic, který mimo jiné rozhodl o stavbě plotu v Matiční ulici, později...

Jde nám o to, aby v Ústí zůstali bydlet vysokoškoláci, říká lídr KSČM

Pavel Vodseďálek je jedničkou komunistické strany v Ústí nad Labem.

Udržet v Ústí nad Labem vysokoškoláky, zamezit příchodu nepřizpůsobivých i řešit neutěšenou situaci v sociálně...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...

Najdete na iDNES.cz