Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rodina získá byt, těžce nemocného syna si tak bude moci vzít k sobě

  9:56aktualizováno  9:56
MF DNES před dvěma měsíci popsala příběh rodiny Mojžíšových, která žije v azylovém domě. Kvůli tomu nemůže pečovat o syna, který je těžce nemocný. Jenže o Vánocích se jejich situace výrazně změní - rodina se bude stěhovat, synův stav se zlepšuje a Mojžíšovi si ho budou moci vzít k sobě.

Věra Mojžíšová s fotkou syna, který v kómatu leží v hořovické nemocnici. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Na dveřích adventní věnec, v pokoji ozdobené smrkové větvičky, na skříni zavěšené jmelí. Věra Mojžíšová se snaží i v azylovém domě v Roudnici, kde s rodinou skončila, navodit vánoční atmosféru. Přesto její oči po většinu času výzdobu míjejí a co chvíli ulpívají na zdi s fotkami čtyřletého syna Milana. Ten už podruhé stráví Štědrý den v nemocnici napojený na přístroje. Loni měl totiž po očkování hexavakcínou silný epileptický záchvat, při němž se dusil a byl čtyři minuty bez kyslíku. Od té doby je v kómatu.

V očích paní Věry už ale není zoufalství jako před dvěma měsíci, kdy MF DNES zveřejnila smutný příběh rodiny, která krátce po Milanovu záchvatu přišla navíc o bydlení a musela jít do azylového domu. Je v nich naděje. „Budeme bydlet!“ hlásí už ve dveřích. „Sehnali jsme podnájem v Litoměřicích, v lednu se stěhujeme.“

Byt přitom pro Mojžíšovy neznamená jen kuchyň, koupelnu či fakt, že dvě dcery nebudou muset dojíždět do školy. Je hlavně zásadní podmínkou pro to, aby se celá rodina ocitla opět pohromadě. Tedy i se synem. Milan je totiž v tzv. bdělém kómatu, které umožňuje péči v domácím prostředí. A jeho stav se dokonce začal zlepšovat, a to i k překvapení personálu hořovické nemocnice, která se specializuje na děti s poruchami vědomí.

Rodina si bude moci vzít Milánka domů už na jaře

„Sám se obrací, dýchá i 18 hodin denně bez přístrojů, a když jsem u něj, tak mě pevně drží za ruku. Lékaři říkají, že když nepřijde komplikace, tak bychom si ho mohli odvézt v březnu nebo v dubnu,“ usmívá se Věra a ukazuje na telefonu fotku svého chlapečka. „Vidíte, jak je zase pěkňoučký? Už se mu vrací i barva.“

Současné zlepšení stavu nic nemění na tom, že chlapec má po osudném záchvatu pravděpodobně trvale poškozený mozek. Rozsah poškození by mělo v příštích týdnech určit speciální vyšetření.

„Čekáme na neurologa s přenosným přístrojem, který změří funkčnost Milánkova mozku přímo na lůžku,“ přibližuje paní Věra.

Velkou úlevou a příslibem do budoucna pro ni ale je, že se u syna po nové vakcíně už dva měsíce neobjevily epileptické záchvaty.

Lidé pomáhají

Zdá se, že osud teď Mojžíšovým dopřává trochu radosti. Přispívají k tomu i dobří lidé, kteří po zveřejnění příběhu nabídli rodině pomoc. Posílají peníze i víčka z PET lahví do sbírky. „Rozhodli jsme se pomoci s pořízením vozíku, který stojí 72 tisíc a pojišťovna hradí 32 tisíc. Za každý kilogram víček rodina získá 5,50 Kč,“ říká Josef Průša z organizace Naděje, která azylový dům provozuje.

„Kontaktují nás lidé z celého kraje. Jejich pomoc vytrhla Mojžíšovým trn z paty,“ dodává s tím, že na účtu je už 55 tisíc, a to ještě nepřišla částka od firmy, jejíž Vánoční kamion projížděl republikou a výtěžek z roudnické zastávky také získá malý Milan. Rodina si tak bude moci ke speciálnímu polohovacímu vozíku pořídit i odsávačku a další potřebné pomůcky. „Nevěřili jsme, že se v dnešní době najde tolik lidí ochotných pomáhat, byl to pro nás šok. Všem strašně moc děkujeme,“ vzkazuje Věra Mojžíšová.

Štědrovečerní večeře sice u Mojžíšových proběhne bez Milánka, ale o dárky chlapec nepřijde. A co dostane? „Hrazdičku a kolotoč na postýlku. Bylo těžké nějaký vybrat, všechno dnes bliká, a to Milánek kvůli epilepsii nesmí,“ připomíná maminka. A ani nemusí dodávat, že pro zbytek rodiny největším dárkem bude, až se její nejmladší člen vrátí domů.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Najdete na iDNES.cz