Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zas nás pustí ven, věří matka chlapce s rakovinou a sní o klinice v USA

  8:22aktualizováno  8:22
Rodiče těžce nemocného čtyřletého Matěje z Mostu řeší, jak sehnat miliony korun, aby zvýšili šanci na jeho vyléčení. O jeho život nyní bojují lékaři z motolské dětské kliniky v Praze, dávají mu ale šanci jen pět procent. Rodiče by proto dítě chtěli poslat na speciální kliniku do Ameriky.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Mají tam s dětským neuroblastomem, což je agresivní rakovinný nádor, velké zkušenosti. Léčba stojí pět milionů korun, ale pojišťovna ji nehradí," říká Matějova pětadvacetiletá maminka Veronika Podroušková.

Neuroblastom je nádor, který se tvoří v nervových buňkách a v nadledvinách. Pak se rychle šíří do lymfatických uzlin, plic, jater, mozku, kostí a kostní dřeně.

Nemocný Matěj má dvojče, brášku Vratislava. Když se narodili, jeden vážil 1 780 a druhý 1 600 gramů. Oba byli maličcí, ale zdraví. O to větším šokem pak byla nelítostná Matějova diagnóza.

"Loni upadl na břicho a byl v bezvědomí. V nemocnici zjistili, že má tento druh rakoviny. Při pádu mu nádor v břiše praskl," vzpomíná Podroušková na loňský 16. srpen.

Lékaři Matěje zachránili. Podle rodičů pomohla i alternativní léčba, která zvyšuje imunitu a kterou našli na internetu. Letos v březnu po rakovině nebylo ani stopy. Květnová kontrola ale vše naprosto změnila.

S léčbou pomáhá celá rodina

„Lékaři zjistili, že nádory má po celých plicích a v kolenou. Podle nich už Matěj vlastně neměl žít,“ líčí Veronika Podroušková, která je se synem od května v nemocnici. Rodiče chlapci opět kupují alternativní léčbu, která je měsíčně stojí 10 tisíc korun.

Protože Veronice v květnu skončila mateřská dovolená a peníze domů nosí jen manžel, s placením léčby pomáhá celá rodina, kamarádi, přátelé. „Donekonečna to nejde. Jak to zvládneme dál, nevíme,“ poznamenává Podroušková.

Po loňském zjištění diagnózy Matěj jen ležel na kyslíkových přístrojích. „Žádná energie v něm nebyla. Bylo to hrozné. Když jsme mu začali dávat alternativní bylinkovou léčbu, přestal hubnout, zvracet. Mates se teď docela cpe, nejraději má špagety, špenát, chlebíčky a šunku. Kdyby nebyl plešatý, člověk by nic nepoznal,“ říká Podroušková.

Neumíme si představit, že by to vzdal, říká matka

Zásoby do nemocnice Matějovi vozí babička s bráškou Vratislavem. Právě teď však jezdit nemohou. Matěj totiž dostává chemoterapii, hodnoty bílých krvinek jsou na nule a riziko nákazy vysoké.

"I my musíme stále nosit roušky, aby se Mates nenakazil. Lékaři říkají, že je to hodně vážné. Chtějí, abychom tady byli s manželem oba," posmutní Podroušková.

Rodiče věří, že se syn uzdraví. "Za týden budou krvinky v pořádku, zase nás pustí na procházku. Mates to všechno zvládá docela dobře, hraje si, vzteká se. Nejvíc ze všeho chce domů. Neumíme si představit, že by to vzdal. A když se stabilizuje, mohl by odjet na kliniku do Ameriky," doufá Podroušková.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Nejvyšší soud zamítl dovolaní mladíkovi, který ubodal svou babičku

Osmnáctiletý Jakub Š. na lavici obžalovaných při minulém líčení, závěrečného...

Nejvyšší soud odmítl dovolání devatenáctiletého Jakuba Ševčíka, jenž před necelými dvěma lety v Dubí na Teplicku...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Najdete na iDNES.cz