Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zas nás pustí ven, věří matka chlapce s rakovinou a sní o klinice v USA

  8:22aktualizováno  8:22
Rodiče těžce nemocného čtyřletého Matěje z Mostu řeší, jak sehnat miliony korun, aby zvýšili šanci na jeho vyléčení. O jeho život nyní bojují lékaři z motolské dětské kliniky v Praze, dávají mu ale šanci jen pět procent. Rodiče by proto dítě chtěli poslat na speciální kliniku do Ameriky.
Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

"Mají tam s dětským neuroblastomem, což je agresivní rakovinný nádor, velké zkušenosti. Léčba stojí pět milionů korun, ale pojišťovna ji nehradí," říká Matějova pětadvacetiletá maminka Veronika Podroušková.

Neuroblastom je nádor, který se tvoří v nervových buňkách a v nadledvinách. Pak se rychle šíří do lymfatických uzlin, plic, jater, mozku, kostí a kostní dřeně.

Nemocný Matěj má dvojče, brášku Vratislava. Když se narodili, jeden vážil 1 780 a druhý 1 600 gramů. Oba byli maličcí, ale zdraví. O to větším šokem pak byla nelítostná Matějova diagnóza.

"Loni upadl na břicho a byl v bezvědomí. V nemocnici zjistili, že má tento druh rakoviny. Při pádu mu nádor v břiše praskl," vzpomíná Podroušková na loňský 16. srpen.

Lékaři Matěje zachránili. Podle rodičů pomohla i alternativní léčba, která zvyšuje imunitu a kterou našli na internetu. Letos v březnu po rakovině nebylo ani stopy. Květnová kontrola ale vše naprosto změnila.

S léčbou pomáhá celá rodina

„Lékaři zjistili, že nádory má po celých plicích a v kolenou. Podle nich už Matěj vlastně neměl žít,“ líčí Veronika Podroušková, která je se synem od května v nemocnici. Rodiče chlapci opět kupují alternativní léčbu, která je měsíčně stojí 10 tisíc korun.

Protože Veronice v květnu skončila mateřská dovolená a peníze domů nosí jen manžel, s placením léčby pomáhá celá rodina, kamarádi, přátelé. „Donekonečna to nejde. Jak to zvládneme dál, nevíme,“ poznamenává Podroušková.

Po loňském zjištění diagnózy Matěj jen ležel na kyslíkových přístrojích. „Žádná energie v něm nebyla. Bylo to hrozné. Když jsme mu začali dávat alternativní bylinkovou léčbu, přestal hubnout, zvracet. Mates se teď docela cpe, nejraději má špagety, špenát, chlebíčky a šunku. Kdyby nebyl plešatý, člověk by nic nepoznal,“ říká Podroušková.

Neumíme si představit, že by to vzdal, říká matka

Zásoby do nemocnice Matějovi vozí babička s bráškou Vratislavem. Právě teď však jezdit nemohou. Matěj totiž dostává chemoterapii, hodnoty bílých krvinek jsou na nule a riziko nákazy vysoké.

"I my musíme stále nosit roušky, aby se Mates nenakazil. Lékaři říkají, že je to hodně vážné. Chtějí, abychom tady byli s manželem oba," posmutní Podroušková.

Rodiče věří, že se syn uzdraví. "Za týden budou krvinky v pořádku, zase nás pustí na procházku. Mates to všechno zvládá docela dobře, hraje si, vzteká se. Nejvíc ze všeho chce domů. Neumíme si představit, že by to vzdal. A když se stabilizuje, mohl by odjet na kliniku do Ameriky," doufá Podroušková.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Všude bylo hodně kouře, popsal požár z Předlic obyvatel domu

Pan Dalibor, obyvatel vyhořelého předlického domu.

Správce domu v Předlicích, kde ve čtvrtek hořelo, pro nájemníky našel provizorní bydlení a zajišťuje už i trvalé. Lidé...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Najdete na iDNES.cz