Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do školy šel po svých, teď jen otočí hlavu. Přesto jede na šampionát

  13:44aktualizováno  13:44
Šestnáctiletý Jozef Suchý z Hrobu u Teplic, který se kvůli své nemoci téměř nemůže hýbat, se probojoval na mistrovství světa v Číně. Bude reprezentovat Česko ve hře zvané boccia, v níž se mísí pétanque s curlingem.

Jozef Suchý míčky odpaluje pomocí speciální rampy. Tu mu matka podle jeho pokynů nastaví, on zaměří, a pak speciální tyčinkou v ústech míček uvede do pohybu. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Pepča trpí svalovou dystrofií typu Duchenne, což je vrozená vada, při níž postupně ztrácí hybnost. Teď už jen trochu pohne prsty a otočí hlavou,“ přibližuje Jozefova matka Lenka Suchá.

Fotogalerie

Hru boccia Jozef začal hrát v devíti letech. „Začal jsem ve třetí lize, každý rok jsem postupoval, takže v jedenácti už jsem byl v nejvyšší soutěži,“ chlubí se člen TJ ZP NoLa Teplice.

Na závodech se střetává s podstatně staršími a zkušenějšími soupeři, protože boccia nerozlišuje mládežnické a dospělé kategorie. Na domácí půdě je zatím jeho největším úspěchem druhé místo v lize v loňském roce.

Na mistrovství světa v Pekingu se díky dobrým umístěním i na mezinárodních soutěžích vypraví v polovině září. Kromě něho a matky, která mu dělá asistentku, poletí i otec Jozef Suchý starší, který je reprezentačním trenérem. „Chci být na co nejlepším místě a dostat se i na paralympiádu,“ říká syn.

Nyní studuje na gymnáziu

Do první třídy hrobské základní školy šel Jozef ještě po svých. Ale už v prosinci toho roku začal být odkázaný na vozík a jeho hybnost se stále zhoršovala. Díky pochopení školy i města, které zakoupilo tzv. schodolez, ale mohl dál chodit do školy se spolužáky, na něž byl zvyklý.

„Od začátku letošního roku jsem přešel na gymnázium do Dubí, první půlrok byl zkušební a myslím, že jsem ho zvládl,“ komentuje Jozef to, že kromě tří dvojek měl v červnu na vysvědčení samé jedničky.

Mezi jeho oblíbené předměty patří matematika a zeměpis. „Nebaví mě psychologie a moc mi nejde biologie,“ přiznává.

Do kolektivu ale dobře zapadl a na jeho handicap jsou v Dubí připravení. „Schodiště doplňuje plošina, Pepča je už druhým vozíčkářem na škole,“ dodává jeho otec.

Hrou žije celá rodina

Ve hře boccia našel Jozef smysl života. „Je to hra na způsob pétanque či curlingu. Hrají buď dva jednotlivci proti sobě, páry nebo družstva,“ přibližuje Jozef. Na začátku každé ze čtyř směn se zahajuje bílým míčkem, což je tzv. jack. Hráči se pak snaží svůj míček dostat co nejblíž k jacku a vytěsnit míčky soupeřů.

Jozef míčky odpaluje pomocí speciální rampy. Tu mu matka podle jeho pokynů nastaví, on zaměří, a pak speciální tyčinkou v ústech míček uvede do pohybu.
 
„Boccia má velmi tvrdá pravidla. Já celou dobu musím být zády k hřišti. A rozhodčí jsou přísní. Pepča se jednou jen špičkou boty dotkl čáry a už měl přešlap,“ vypráví Lenka Suchá.

Hrou žije celá rodina, zapojila se i starší sestra Helena, kdysi závodní plavkyně, dnes rozhodčí. Finančně zvládá rodina sport díky sponzorům a radnicím Hrobu a Dubí. Nejvíc práce dá vybrat dobré míčky.

„To je hotová alchymie. Měkčí kupujeme z Dánska, tvrdší z Portugalska. Musím je dva tři měsíce opracovávat, než s nimi může Pepča začít trénovat. Tvaruju je při sledování televize,“ říká Jozef Suchý starší.

Jako správný sportovec Jozef dodržuje životosprávu. Miluje lososa a kuřecí.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Najdete na iDNES.cz