Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mostecké Repre se obnovy nedočká, firma od miliardové investice couvla

  14:17aktualizováno  14:17
Most do svého majetku opět přebírá kulturní dům Repre, který je díky obří kouli planetária jedním ze symbolů města. Repre od města koupila v roce 2010 firma Crestyl, která chtěla objekt velkoryse přestavět. Společnost měla v červnu městu splatit posledních 18 milionů korun, místo toho však od kontraktu odstoupila.

Kulturní dům Repre v Mostě, kde se budou konat konkurzy do nového seriálu. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Z pohledu prosté matematiky se tím neděje nic dramatického: situace nejspíš skončí tím, že město vrátí Crestylu první splátku ve výši 10 milionů korun a zpět převezme kulturní dům i související pozemky.

Co mělo z Repre vzniknout

Záměr firmy Crestyl byl velmi ambiciózní. Nové Repre mělo obsahovat multikino, velký sál a parkoviště.
Stavebně by se propojilo s nedalekým hotelem Cascade, jenž rovněž patří firmě Crestyl, a uvnitř měla vzniknout čtyři malá náměstí. 
Záměr by proměnil celý střed města, navíc tam měly pracovat stovky lídí.

Vzhledem k představeným plánům, které Crestyl měl, to ale je pro Most škoda. Společnost se chystala starou budovu zbourat, místo ní by vyrostla moderní stavba, jež by proměnila celý střed města. Miliardová investice počítala i s propojením Repre a nedalekého hotelu Cascade.

Nyní bude muset vedení Mostu řešit, co samo s Repre udělá. Jeho modernizace je totiž nezbytná, i když může být velmi drahá. „Dokud nebudeme stoprocentně majiteli, nemůžeme nic plánovat. Až jako vlastník může město zadat studie a projekty,“ upozornil primátor Mostu Jan Paparega.

Vypořádání vlastnictví má být hotové do října

Změnu v plánech společnosti Crestyl řeší Most od června. Potvrzení, že odstoupení od smlouvy je v pořádku a že pak bude město skutečným vlastníkem, musí město dostat od rozhodčího soudu. Podle současných informací by to měla být jen formalita, která bude jasná do října. A to přesto, že s Crestylem se o vlastnictví pozemků pod Repre soudil řád minoritů.

„Z dostupných informací, které máme, byl spor již ukončen a obdobné potíže by tak městu do budoucna hrozit neměly,“ uvedl náměstek primátora Marek Hrvol.

Podle něj se město začne na budoucí péči o kulturní dům připravovat už letos na podzim v souvislosti s přípravou rozpočtu na rok 2016. V něm už mají být zahrnuty peníze na přípravu projektů opravy Repre.

Proč firma odstoupila, není jasné

Proč Crestyl od svého záměru na přestavbu kulturního domu ustoupil, není úplně jasné. Společnost své rozhodnutí nechce vysvětlovat, jen je potvrdila. „Můžeme potvrdit, že jsme se rozhodli od kupní smlouvy v souladu s jejími ustanoveními odstoupit. Věříme, že město bude objekt Repre dále rozvíjet. Na naše další aktivity v Mostě nemá tato skutečnost žádný přímý vliv,“ odpověděl na dotaz MF DNES Simon Johnson, výkonný ředitel skupiny Crestyl.

Některé důvody ale lze odhadnout: plány investora nejspíš narušily jednak spory o vlastnictví pozemků s řádem minoritů, jednak měla vliv i ekonomická krize. Ta byla ostatně podle předchozího vedení města Most důvodem, proč došlo nejprve k posunutí začátku investice. Původně měla být přeměna Repre hotová už v roce 2014. Pak došlo k odkládání a nyní celý plán zcela skončil.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz