Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přerostlá technoparty na Teplicku: hluk, nepořádek a pohoda

  16:47aktualizováno  16:47
Úzké silnice z poloviny blokují parkující auta, vedle nich posedávají či polehávají lidé. Někteří na trávníku, občas někdo přímo na vozovce a vleže pozoruje obtížně projíždějící auta. Tak vypadá o víkendu vesnička Červený Újezd na Teplicku, kde se v bývalém uprchlickém táboře koná předem ohlášená technoparty. Jen místo ohlášených asi 400 lidí jich dorazilo zhruba desetkrát tolik.

S tím souvisel velký hluk, na který si stěžovali lidé z okolí, i když paradoxně ne přímo z Červeného Újezda. „Tady to ani moc slyšet není,“ vysvětlila Naďa Faitová u dveří jednoho domku.

Rámus víc doléhal na obce z druhé strany i Bílinu, vzdálenou asi deset kilometrů. „Volal mi brácha z Bíliny, že se tam třese i zábradlí,“ vyprávěl mladý účastník technoparty, který přijel z nedaleka.

Dunění je slyšet až na 10 kilometrů

Kvůli stovkám aut zaparkovaných u úzkých silnic, byl v Červeném Újezdu i blízkém okolí dopravní chaos. Přímo v bývalém utečeneckém táboře, kde festival elektronické hudby pořádal, byl na první pohled stejný zmatek. A k tomu velký hluk a nepořádek. Ale zároveň i pohoda. „My žádné problémy nemáme, my se bavíme,“ hlásil klidně mladík hned za branou areálu.

Podobně v pohodě byla mladá dvojice u dodávky, proměněné v pojízdnou ložnici. Jana a Michal přijeli z Orlických hor. „Je to v pohodě, žádné problémy, že tu je hodně lidí, nevidíme. My takhle jezdíme často a je to normální. Jen byl trochu problém s vodou, ale tu jsme sehnali u lidí ve vesnici. Byli příjemní,“ vyprávěla Jana.

„Co jim od ruky upadne, to nechají ležet“

Přestože přímo v areálu si technaři na nic nestěžovali, v okolí kvůli technoparty idylka nevládla. „Hluk ani auta nám nevadí. Ale ten nepořádek, všude samé odpadky. Co jim od ruky upadne, to nechají ležet. Kelímky, nedopalky,“ vyprávěla Naďa Faitová, bydlící pár set metrů od areálu plného techna. A doufala, že někde na zemi nebudou ležet ještě injekční stříkačky, protože má doma malinké dítě.

Nahlásili malou akci, dorazily tisíce lidí

Malé dítě, zhruba roční, bylo možné vidět i přímo na technoparty. Nesla je mladá maminka, miminko mělo na uších velká sluchátka, jež ho chránila před hlukem, ale nikoliv vibracemi ve vzduchu. Tatínek tlačil kočárek. A kolem také bylo vidět mnoho psů, kteří na párty přijeli se svými majiteli. Ti dorazili podle značek aut z různých koutů Česka, ale také Německa, Itálie, Rakouska, Švýcarska, Slovenska či Slovinska.

Obrovské množství lidí přinášelo i další problémy. Účastníci technoparty si moc nedělali starosti s tím, kam chodí a kde staví stany. Takže plátěný přístřešek se objevil i daleko od kraje neposečené louky, což asi majitele nepotěšilo.

Fotogalerie

Velký problém byl vůbec ve velkém množství lidí, již se do poklidného regionu najednou navalili. „Vstupují na soukromé pozemky, na louky a do lesů, kde nemají co dělat. A to je hodně špatné, protože jsme v Chráněné krajinné oblasti České středohoří, kde je mnoho chráněných rostlin i živočichů. Bohužel my jsme jediní, kdo ty lidí vyhání, policie se k tomu staví dost laxně. Mají jen hlídku u Mukova na silnici,“ popisoval jeden velký problém Daniel Pitek ze Stráže ochrany přírody a krajiny Českého středohoří.

Odpadky, lejna a deset tisíc lidí

Podle starostky Hrobčic Jany Syslové dorazilo během víkendu dokonce kolem deseti tisíc lidí. Během včerejška lidé postupně oblast opouštěli, tím se ale podle ní odhaloval nový problém. „Zajímá mě, kdo to všechno bude uklízet. Odpadky, lejna, je to tady hrozné,“ byla se sama v okolí technoparty podívat. „A to chci ještě vědět, co se bude dít, když akce neskončí v pondělí ve 12 hodin, jak je nahlášená. Policie se vyjádřila, že to bude řešit, až to nastane,“ řekla starostka.

Po nedělní šestnácté hodině už byla většina účastníků technoparty pryč, policisté dávali pozor hlavně na to, aby za volantem nebyl nikdo pod vlivem alkoholu či drog.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Najdete na iDNES.cz