Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přerostlá technoparty na Teplicku: hluk, nepořádek a pohoda

  16:47aktualizováno  16:47
Úzké silnice z poloviny blokují parkující auta, vedle nich posedávají či polehávají lidé. Někteří na trávníku, občas někdo přímo na vozovce a vleže pozoruje obtížně projíždějící auta. Tak vypadá o víkendu vesnička Červený Újezd na Teplicku, kde se v bývalém uprchlickém táboře koná předem ohlášená technoparty. Jen místo ohlášených asi 400 lidí jich dorazilo zhruba desetkrát tolik.

S tím souvisel velký hluk, na který si stěžovali lidé z okolí, i když paradoxně ne přímo z Červeného Újezda. „Tady to ani moc slyšet není,“ vysvětlila Naďa Faitová u dveří jednoho domku.

Rámus víc doléhal na obce z druhé strany i Bílinu, vzdálenou asi deset kilometrů. „Volal mi brácha z Bíliny, že se tam třese i zábradlí,“ vyprávěl mladý účastník technoparty, který přijel z nedaleka.

Dunění je slyšet až na 10 kilometrů

Kvůli stovkám aut zaparkovaných u úzkých silnic, byl v Červeném Újezdu i blízkém okolí dopravní chaos. Přímo v bývalém utečeneckém táboře, kde festival elektronické hudby pořádal, byl na první pohled stejný zmatek. A k tomu velký hluk a nepořádek. Ale zároveň i pohoda. „My žádné problémy nemáme, my se bavíme,“ hlásil klidně mladík hned za branou areálu.

Podobně v pohodě byla mladá dvojice u dodávky, proměněné v pojízdnou ložnici. Jana a Michal přijeli z Orlických hor. „Je to v pohodě, žádné problémy, že tu je hodně lidí, nevidíme. My takhle jezdíme často a je to normální. Jen byl trochu problém s vodou, ale tu jsme sehnali u lidí ve vesnici. Byli příjemní,“ vyprávěla Jana.

„Co jim od ruky upadne, to nechají ležet“

Přestože přímo v areálu si technaři na nic nestěžovali, v okolí kvůli technoparty idylka nevládla. „Hluk ani auta nám nevadí. Ale ten nepořádek, všude samé odpadky. Co jim od ruky upadne, to nechají ležet. Kelímky, nedopalky,“ vyprávěla Naďa Faitová, bydlící pár set metrů od areálu plného techna. A doufala, že někde na zemi nebudou ležet ještě injekční stříkačky, protože má doma malinké dítě.

Nahlásili malou akci, dorazily tisíce lidí

Malé dítě, zhruba roční, bylo možné vidět i přímo na technoparty. Nesla je mladá maminka, miminko mělo na uších velká sluchátka, jež ho chránila před hlukem, ale nikoliv vibracemi ve vzduchu. Tatínek tlačil kočárek. A kolem také bylo vidět mnoho psů, kteří na párty přijeli se svými majiteli. Ti dorazili podle značek aut z různých koutů Česka, ale také Německa, Itálie, Rakouska, Švýcarska, Slovenska či Slovinska.

Obrovské množství lidí přinášelo i další problémy. Účastníci technoparty si moc nedělali starosti s tím, kam chodí a kde staví stany. Takže plátěný přístřešek se objevil i daleko od kraje neposečené louky, což asi majitele nepotěšilo.

Fotogalerie

Velký problém byl vůbec ve velkém množství lidí, již se do poklidného regionu najednou navalili. „Vstupují na soukromé pozemky, na louky a do lesů, kde nemají co dělat. A to je hodně špatné, protože jsme v Chráněné krajinné oblasti České středohoří, kde je mnoho chráněných rostlin i živočichů. Bohužel my jsme jediní, kdo ty lidí vyhání, policie se k tomu staví dost laxně. Mají jen hlídku u Mukova na silnici,“ popisoval jeden velký problém Daniel Pitek ze Stráže ochrany přírody a krajiny Českého středohoří.

Odpadky, lejna a deset tisíc lidí

Podle starostky Hrobčic Jany Syslové dorazilo během víkendu dokonce kolem deseti tisíc lidí. Během včerejška lidé postupně oblast opouštěli, tím se ale podle ní odhaloval nový problém. „Zajímá mě, kdo to všechno bude uklízet. Odpadky, lejna, je to tady hrozné,“ byla se sama v okolí technoparty podívat. „A to chci ještě vědět, co se bude dít, když akce neskončí v pondělí ve 12 hodin, jak je nahlášená. Policie se vyjádřila, že to bude řešit, až to nastane,“ řekla starostka.

Po nedělní šestnácté hodině už byla většina účastníků technoparty pryč, policisté dávali pozor hlavně na to, aby za volantem nebyl nikdo pod vlivem alkoholu či drog.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Najdete na iDNES.cz