Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bývalý rektor hájí „zlatý padák“ pro kvestora. Byl pracovitý, tvrdí

  8:58aktualizováno  8:58
Někdejší rektor ústecké univerzity René Wokoun se poprvé podrobně vyjádřil k rozhodnutí soudu, podle něhož má univerzitě zaplatit zhruba 950 tisíc korun. Prohrál totiž spor o to, zda měl právo přiznat odstupné tehdejšímu kvestorovi.

Bývalý rektor ústecké univerzity René Wokoun. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Univerzita chtěla peníze zpět a na Wokouna kvůli tomu podala žalobu, jíž soud vyhověl. Podle Wokouna soud nerespektoval judikaturu (o soudním sporu jsme psali zde).

„Závěry soudu obsahují řadu faktických nepřesností, účelových závěrů, které nemají oporu v provedeném dokazování, či jsou s ním dokonce v rozporu,“ sdělil MF DNES bývalý nejvyšší představitel Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP).

Spor o odstupné

  • Vít Šumpela působil jako kvestor UJEP od 1. 12. 2013 do 28. 2. 2015
  • spor o odstupné pro jeho osobu prohrál rektor Wokoun letos v dubnu, rozhodoval o tom Obvodní soud pro Prahu 10
  • Wokoun si podal odvolání 30. května, spis už má nadřízený Městský soud v Praze

„Rovněž právní hodnocení soudu je v řadě ohledů nesprávné a v rozporu s rozhodovací praxí Nejvyššího soudu,“ prohlásil Wokoun. Více svůj postoj rozvádět nechtěl, proti rozsudku se totiž odvolal.

Z kvestora kontrolor

Kauza spadá do února 2015, kdy funkci rektora po Wokounovi přebíral Martin Balej. Tehdejší kvestor, tedy manažer a správce univerzity, Vít Šumpela vycítil, že pod novým vedením nemá místo a na svou funkci rezignoval.

Končící rektor Wokoun s ním obratem uzavřel dohodu, podle které UJEP vyplatila Šumpelovi 793 tisíc korun. Po všech odvodech si odstoupivší kvestor přišel na 399 tisíc, což bylo pět jeho měsíčních platů.

„Inženýr Šumpela vykonával svou funkci s velkým nasazením a prosadil kroky, jež byly pro univerzitu nutné, zejména postupy při nakládání s penězi. Zabránil i vzniku škod v důsledku dříve neřešených věcí,“ vysvětlil odstupné Wokoun.

Jenže univerzita se pod novým vedením proti „zlatému padáku“ ohradila, podle UJEP jeho výplatu neumožňuje zákon ani kolektivní smlouva.

Když Šumpela na post kvestora rezignoval, Wokoun ho zařadil na pozici kontrolora, který měl zajistit předání agendy novému kvestorovi.

Šumpela neměl na peníze dosáhnout, říká soud

Kvůli napětí na univerzitě však skončil Šumpela po třech dnech i v této pozici, na základě dohody o ukončení pracovního poměru pak inkasoval odstupné.

„Je přesvědčený, že mu náleží, neboť vykonával nadstandardní práce,“ citovala soudkyně Jana Hustedová jeho výpověď v rozsudku, který má MF DNES k dispozici.

Soud ale došel k závěru, že Šumpela na peníze skutečně neměl dosáhnout. V první řadě podle soudu náleží vedoucímu pracovníkovi odstupné jen v případě odvolání z funkce, což se zde nestalo.

Podle soudu je navíc dohoda zahrnující odstupné neplatná i proto, že výkon práce zanikl Šumpelovi jeho rezignací.

„Jednání žalovaného při vyplacení odstupného je protiprávní. Odstupné přiznal, aniž by mu to právní předpisy umožňovaly,“ shrnula soudkyně v rozsudku.

Wokoun má vrátit i další tisíce za advokáta

Dohoda o odstupném budí pochyby i bez rozhodnutí soudu. Jednak ji uzavřeli jen rektor Wokoun s Šumpelou bez přítomnosti právníka, u podpisu chyběla třetí strana a scházelo na ní i razítko UJEP.

K odstupnému možná pomohly Šumpelovi také vřelé vztahy s Wokounen, jenž dříve Šumpelu učil. Wokoun si ho navíc na funkci kvestora sám vytipoval, když Šumpela pracoval na ministerstvu životního prostředí.

Wokoun má kromě 793 tisíc korun vrátit UJEP i 154 tisíc za náklady na advokáta. Sám žalobu od UJEP vnímá jako projev šikany a pomsty. „To považuji za naprostý nesmysl,“ reagoval rektor Balej.

Nový rektor si na místo kvestora přivedl vlastního člověka, Leoše Nergla, jenž dříve působil jako tajemník ústeckého magistrátu či ředitel odboru na Českém statistickém úřadě.

„V pozici kvestora jsem chtěl mít erudovaného ekonoma, spolehlivého manažera a člověka s dlouholetými zkušenostmi s řízením většího kolektivu pracovníků,“ vysvětlil Balej.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Najdete na iDNES.cz