Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nadšenci koupili torzo staré vodní pily, již po válce poškodil výbuch

  16:27aktualizováno  16:27
Čtyřiačtyřicetiletý podnikatel David Kouba se svým kamarádem Markem Hanikem koupili ruinu bývalé vodní pily v Dolním Žlebu na Děčínsku. Staletý objekt by rádi vrátili do původní podoby. Zatím se jim ho podařilo vyčistit od dřevin a tun odpadu.

Obnova vodní pily v Dolním Žlebu. | foto: Marek Hanik

"Z pohledu stavařiny šlo o ohromný kus vykonané práce. Nyní můžeme zhodnotit umění tehdejších řemeslníků. Člověk si to neuvědomuje, ale postavit to musela být hrozná dřina," oceňuje důmyslnost provedení stavby spolumajitel.

A opravdu, poté, co se místo usazené ve strmém údolí Dolnožlebského potoka očistilo od náletových dřevin a odpadu, objekt "prokoukl".

Fotogalerie

Kouba se o budovu začal zajímat už před lety. "Přítelkyně má ve Žlebu chalupu, byli jsme se tam projít. Když jsem šel okolo, strčil jsem dovnitř hlavu a cítil jsem, že by se ta památka měla pro příští generace zachovat," vzpomíná muž.

Stavení s parcelou koupili loni v létě noví vlastníci od společnosti Lesy ČR jako takzvané zbořeniště za necelých 400 tisíc korun. Uvnitř i všude kolem rostly stromy, uprostřed domu se povalovaly tuny nepořádku.

Uvnitř ležela toxická skládka

Tento obrázek je však už minulostí, majitelům se stavbu podařilo téměř celou kompletně vyčistit.

"Vykáceli jsme stromy, odtěžili materiál. Uvnitř byla metr vysoká souvislá vrstva hlíny a nepořádku. Celkem jsme odtud odvezli na 120 tun odpadu. V pile ležela toxická skládka, kam vyhazovali nepotřebné věci lidé z širokého okolí a odpad kontaminoval vodu z potoka. Přitom to je v CHKO Labské pískovce a úřadům to nevadilo," podivuje se Kouba. A na fotografiích ukazuje, že takřka celý prostor, kde stálo vodní kolo, byl zaplněný odpadky.

Vodní pila je postavená z obřích pískovcových kvádrů a obsahovala i transmisi na mletí obilí. Zajímavostí je, že šachta s vodním náhonem je umístěná dovnitř stavby, což je u podobných objektů neobvyklé.

Úctyhodné dílo představuje i přes sto metrů dlouhá podzemní chodba, kudy teče voda z potoka a jež jeho tok usměrňuje. V ní je odbočka vedoucí k náhonu kola pily, proud vody v ní lze regulovat pro potřeby zařízení.

Existence první dolnožlebské pily a mlýna je doložena už k roku 1574. Historici nicméně zatím přesně netuší, zda se jedná o zmiňovaný dům. Vodních pil totiž v minulosti v obci stálo několik, přinášely německy mluvícímu obyvatelstvu užitek. "Dvě stě let fungovala pila a mlýn určitě, v lokalitě se těžilo i dřevo na výrobu lodních stěžňů," popisuje Kouba.

Zkáza pily přišla po válce

Zároveň dodává, že stavba sloužila svému účelu ještě po druhé světové válce. Její zkáza přišla až následně. "Po válce se o ni staral dosazený správce. Jenže ho odvolali a on poté pilu vyhodil do vzduchu. Jednu stěnu to povalilo, pila kompletně vyhořela, ale jinak zůstala zachovalá. Základy jsou stabilní, což nám potvrdil i statik," vypráví muž.

Majitelé chtějí letos dokončit očištění zdiva od nánosů, vchod zabezpečit a celý areál oplotit. Následně začnou shánět peníze na vlastní rekonstrukci. Chtějí je nalézt v dotačních titulech.

Obnovit hodlají nejprve čelní štít domu, který lidé částečně rozebrali na pískovec, a poté se zaměřit na vlastní příslušenství vodního zařízení. Pak by přišla na řadu podlaha, krovy a střecha. Celé vodní dílo čítalo i dvě nádrže, ty vlastníci rovněž plánují obnovit.

Kouba si přeje, aby stavba byla plně funkční jako před stovkami let. Sloužila by jako jakési muzeum a učebnicový příklad dovednosti tehdejších řemeslníků.

"Dole by byla transmise s kolem, nahoře malá restaurace s terasou. Stavba by byla určená turistům. Celý Žleb by se tím mohl zviditelnit," myslí si Kouba. Zbývá sehnat finance.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz