Tepelná elektrárna Prunéřov.

Tepelná elektrárna Prunéřov. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Rekonstrukce Prunéřova emise nesníží, varují ekologové

  • 7
Rekonstrukce uhelné elektrárny Prunéřov II u Kadaně nepřinese dostatečné snížení emisí škodlivin do ovzduší. Koncentrace oxidu siřičitého (SO2) se dokonce v řadě míst zvýší. Vyplývá to z analýzy ČEZ týkající se zkoumání vlivu chystané rekonstrukce energetického zdroje na životní prostředí.

Dnes představilo tuto analýzu hnutí Greenpeace a místní sdružení Chomutov - pod pokličkou ČEZ, které navrhovanou obnovu elektrárny již dlouho kritizují.

SO2 a zdraví

SO2 zhoršuje rozedmu plic, astma a bronchitidy, způsobuje častý kašel, má vliv na funkci plic. Silně dráždí oči a sliznice, ve vysokých koncentracích je příčinou srdečních problémů.

"ČEZ nám zapomněl říct, že příspěvek Prunéřova k denním maximům SO2 by se po rekonstrukci v řadě měst dokonce zvýšil. Naše sdružení vzniklo proto, že považujeme za nehorázné, aby ČEZ vydělával na našem zdraví a elektrárna Prunéřov II tu další čtvrtstoletí otravovala vzduch," uvedla Jana Pravdová ze sdružení Chomutov – pod pokličkou ČEZ.

Analýza vychází z podkladů samotného energetického gigantu. Je v ní například tabulka, podle níž se mají zvednout koncentrace SO2 po rekonstrukci Prunéřova II například v Chomutově, Mostě, Jirkově či Žatci. V mnoha místech navíc má být koncentrace škodlivin vyšší, než jsou doporučující limity Světové zdravotnické organizace (WHO).

Aktivisté organizace Greenpeace na komíně elektrárny Prunéřov. (22. března 2010)

Aktivisté Greenpeace na komíně elektrárny Prunéřov. (22. března 2010) Foto: Greenpeace

"Dosud se vždy mluvilo jen o tom, jaká je použitá technologie a jakou bude mít efektivitu. Překvapivě se ale dosud nikdo nezmínil o dalších parametrech elektrárny. V případě Kadaně by míra znečištění SO2 mohla ještě několik desítek let dokonce překračovat cíl, který WHO v roce 2005 označila za dosažitelný během několika let pro rozvojové země," upozornil lékař Miroslav Šuta, uznávaný konzultant pro ekologická a zdravotní rizika, který analýzu vypracoval.

průměry SO2

WHO stanovila doporučené hodnoty SO2 pro celodenní průměr na 20 mikrogramů/m3 a desetiminutový průměr na 500 mikrogramů/m3. ČEZ v podkladech uvedl, že v Kadani by po rekonstrukci Prunéřova byl 24hodinový průměr 65,3, v Chomutově 25,9, v Jirkově 20,5 a v Klášterci 39,6 mikrogramu/m3.

ČEZ  závěry studie zpochybňuje. Podle něj modernizace elektrárny naopak přispěje ke zlepšení ovzduší a škodlivin už nebudeme dýchat tolik. "Součástí dokumentace bylo hodnocení dopadů na vnější ovzduší a rovněž na veřejné zdraví. Oba dokumenty byly zpracovány odborníky a nebyly zpochybněny."

"V případě tuhých znečišťujících látek dojde i k nepatrnému zlepšení, u ostatních škodlivin je vliv na zdraví hodnocen jako žádný nebo zanedbatelný," reagoval Ota Schnepp, mluvčí ČEZ pro severní Čechy.