Předseda okrašlovacího spolku Zdeněk Plaček u kostela v Lenešicích, který prochází postupnou rekonstrukcí. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

V poničeném lenešickém kostele chtějí nadšenci zachránit i varhany

  • 1
Kostel sv. Šimona a Judy v Lenešicích na Lounsku prochází od roku 2009 opravou. Ta začala několik měsíců po zřícení věže, hotová by měla být do dvou let. Při dostavbě a rekonstrukci vnitřku kostela se počítá i se záchranou pádem zničených varhan a dalšího vybavení.

Ručičky na zaprášených hodinách v tmavém koutu kostela sv. Šimona a Judy v Lenešicích stále ukazují tři čtvrtě na čtyři. Je to čas, kdy se 3. července roku 2008 zřítila věž památky ze 13. století.

Nejprve hledali lidé příčinu zřícení věže v nestabilním podloží, kostel byl totiž vystavěn na vyschlém močálu. Další průzkumy ale ukázaly, že to způsobily pozdější opravy, které významně porušily statiku zdiva.

Původně románský kostel byl v minulosti několikrát stavebně upravovaný, věž se zvýšila, vybouraly se nové dveře a zvětšila okna. To vše způsobilo, že se věž odtrhla a zřítila.

„Čeká nás ještě spousta dlouhých kroků,“ říká Zdeněk Plaček, předseda Lenešického okrašlovacího spolku, díky kterému už nově budovaná věž přesahuje střechu kostela.

V kostele se od roku 2012 opět slouží pravidelně bohoslužby, staveniště od věřících odděluje dřevěná stěna. „Do té doby jsem sloužil mše v kapli na faře, ale lidé se chtěli vrátit do kostela,“ vysvětluje duchovní Rudolf Prey.

„Upravili jsme si to tam, aby to vypadalo vlídněji, ale je tu ještě spousta práce. Stěny v lodi kostela jsou opadané, chybí nám některé obrazy křížové cesty. Je to tu provizorní, ale věříme, že se projekt podaří v brzkých letech dokončit,“ říká Prey.

Dostavba spolkne 18 milionů

Dostavba a rekonstrukce interiéru kostela vyjde odhadem na 18 milionů korun. „Kdybychom měli celou částku pohromadě, mohla by stát věž během jednoho roku. Je ale otázka, jestli by to bylo dobře,“ přemítá Plaček.

„Postupujeme v závislosti na tom, jak přicházejí peníze. Navíc na místě je problémové podloží a v tomto případě je pomalejší výstavba lepší. To proto, že stavba si zároveň sedá,“ podotýká.

Spolek záchranu kostela financuje z dotací státu, církve, nadací, firem a soukromých osob. „Každý rok dostáváme významný příspěvek od ministerstva kultury, letos jsme získali 700 tisíc korun,“ uvádí Plaček.

Podílejí se také biskupství, obec, Purkyňova nadace a veřejnost. Lidé přispěli kolem 400 tisíc korun a sbírka běží stále.

Restaurování křížové cesty

„V souvislosti s tím musíme opět zapracovat na našich webových stránkách, jejichž současný stav je provizorní. V minulosti nám je napadl hacker, a přišli jsme tak o důležitá data,“ poznamenává předseda okrašlovacího spolku.

„Varhany máme uschované a podle odborníka jsou opravitelné. Rádi bychom je vrátili zpět, ale je to nákladné. Zrestaurování by vyšlo zhruba na jeden milion korun,“ upřesňuje Plaček.

Pokud bude možnost získání dotace, pokusí se ji spolek získat. „Kromě toho zajišťujeme restaurování obrazů křížové cesty a dalšího mobiliáře,“ doplňuje Plaček.