Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Atlety děsí oprava stadionu, cílová kamera měla být metry před cílem

  8:23aktualizováno  8:23
Modernizace ústeckého fotbalového stadionu šokovala místní atlety, kteří ho také využívají. Zjistili, že při stavbě nové tribuny odpovídající ligovým standardům vznikla plošina pro atletického rozhodčího dva metry před cílem běžeckých tratí. Na plošině přitom měla být i kamera automatického měření času zabírající cílovou čáru.

Trenér ústeckých atletů Alexej Lesnik klečí před plošinou, kde měla být cílová kamera. Jenže cíl je o dva metry vedle. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

"Když jsem jim říkal, že cílová kamera má být na úrovni cílové čáry, tak na mě jen koukali," líčí jeden z trenérů tamního atletického klubu USK VŠEM Alexej Lesnik, který na problém upozornil zástupce dodavatelské firmy.

Na plošině má mít rozhodčí kompletní zázemí včetně počítače, aby měl nejlepší podmínky pro vyhodnocování výsledků běžců. Kamera nemůže být na dráze ani na ploše fotbalového hřiště. Překážela by tam jiným sportovcům, navíc musí snímat doběh do cíle z patřičného nadhledu.

"Bez kamery přitom nemůžeme pořádat žádné závody," říká Lesnik.

Na stadionu se atletických závodů koná spousta. Vrcholem sezony bývá letní velká cena, na kterou se sjíždějí špičkoví domácí i zahraniční atleti včetně sprinterů světové výkonnosti. 

"Postupovali jsme přesně podle projektové dokumentace, týdně jsou tam kontrolní dny," odmítá odpovědnost za chybné umístění plošiny jeden z jednatelů dodavatelské firmy Metall Quatro Miroslav Štýbr.

Projektanti vycházeli ze starého nákresu

Jak zjistila MF DNES, za chybu může firma G Design, která rekonstrukci stadionu projektovala a podle jejíchž nákresů se zhotovitel řídil.

"Je to nepříjemné, stalo se," přiznal jednatel G Design Milan Gottlieb.

Jeho tým totiž při tvorbě projektu vycházel z nákresů stadionu a dráhy, jež byly zpracovány zhruba v roce 2006 pro rekonstrukci zadní malé tribuny při jedné z prvních etap oprav stadionu.

V podkladech byla cílová čára zakreslená špatně. Firma G Design si chyby nevšimla a zanesla ji i do projektu rekonstrukce hlavní tribuny. A podle ní pak špatně umístila i prostor pro kameru.

"Samozřejmě jsme se tam byli podívat. Ale v těch rozměrech jsme nezaregistrovali, že cílová čára je bohužel jinde," podotkl Gottlieb. Dodal, že přesné určení cíle ztížilo i to, že projektanti byli na stadionu v zimě, když byl sníh.

Kamera nakonec bude na sloupu

Trenér Lesnik se nakonec s projektantem Gottliebem dohodl alespoň na improvizovaném řešení.

"Instalujeme ocelový sloupek, který bude přesně na úrovni cílové čáry a na kterém bude odnímatelná kamera," přibližuje Gottlieb. G Design náklady uhradí ze svého.

Sloupek bude napevno přichycený k hrazení tribuny, což bude omezovat výhled diváků v bezprostředním okolí. Také rozhodčí na plošině tak nebude mít kameru na dosah ruky. Řešení proto není ideální, ale jiné už možné není.

Zbývá však ještě jeden problém. Při rekonstrukci se nepočítalo ani s vybudováním přímého přístupu z plošiny na dráhu. Rozhodčí přitom mezi oběma místy musí během závodů několikrát přecházet, třeba při nastavení fotobuněk snímajících pro kameru finiš běžců.

"Rozhodčí se mezi kamerou a cílem pohybuje tak desetkrát během závodů," podotýká Lesnik.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz