Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí vybralo firmu, která fotbalistům zmodernizuje vytoužený stadion

  16:01aktualizováno  16:01
Ústečtí fotbalisté se po letech dočkají moderního stadionu, bez kterého nesmějí hrát první ligu, přestože do ní postoupili. Rada Ústí nad Labem vybrala firmu, která nevyhovující městský fotbalový stadion zrekonstruuje: mosteckou Metall Quatro.

Vizualizace nového stadionu v Ústí nad Labem | foto: Milan Gottlieb, G Design s.r.o.

Zakázka má tři "nej". Jde o jeden z nejdražších projektů financovaných z peněz města od stavby Mariánského mostu koncem 90. let, nejočekávanější ústeckou stavbu posledních let a vítěze zakázky magistrát vybral vůbec poprvé nejmodernějším způsobem - elektronickou dražbou.

Aukce v Ústí

Historicky první elektronická aukce  v Ústí proběhla minulý týden, trvala asi pět hodin.

Radní města její výsledek potvrdili ve čtvrtek.

Město počítá s tím, že cenu 168,27 milionů uhradí plně ze své kasy.

Peníze město bude hradit 10 let ve splátkách, splácet začne po dokončení stavby.

"Vítězná nabídka byla 168,27 milionů korun včetně DPH," potvrdil náměstek ústeckého primátora Pavel Boček.

Přestože mají elektronické aukce otevřít zakázky širokému poli uchazečů, o modernizaci stadionu soutěžilo pouze pět firem. Kromě vítěze  to byly třeba společnosti Insky, Klement či Geosan. Město nastavilo zájemcům o účast v aukci na zakázku poměrně tvrdé podmínky.

Naopak vysoutěženou nabídku může město považovat za úspěch, protože jako nejvyšší možnou částku nastavilo 198 milionů korun.

"Doufám, že jsme měli šťastnou ruku. Budeme rádi, když se to osvědčí," hodnotí průběh aukce náměstek Boček.

Fotbalisté doufají, že stavba začne už na jaře

Městský stadion je léta v neutěšeném stavu. Roky na to doplácí ústečtí fotbalisté, kteří kvůli nevyhovujícímu stadionu po postupu do nejvyšší soutěže museli hrát domácí zápasy v Teplicích.

Když po sestupu dokázali fotbalisté v uplynulé sezoně druhou ligu vyhrát a vybojovat si tak právo návratu mezi elitu, kvůli špatnému stadionu je fotbalový svaz do nejvyšší soutěže nepustil.

"Stavba stadionu by měla naše mužstvo povzbudit. Na jaře by se stoprocentně mělo začít dělat, tím uspokojíme fotbalový svaz. Bude to dostačující, abychom vyhověli žádosti o profesionální licenci," říká člen vedení FK Ústí nad Labem Jiří Dušek.

Jestli se však jeho přání vyplní a začne se stavět už na jaře, není jisté. "Mělo by se začít v polovině či ve třetím čtvrtletí letošního roku," uvedl náměstek primátora Pavel Boček. Zdůraznil ale, že je to odhad.

Hotovo by mohlo být kolem poloviny či koncem příštího roku. "Když to půjde dobře, je to reálné," podotkl radní Jan Eichler. Přesné termíny se ujasní v nadcházejících týdnech a především během samotné rekonstrukce.

Zakázky se nebojíme, říká jednatel firmy

Stadion díky rekonstrukci projde zásadní proměnou. Projekt počítá se zbouráním hlavní tribuny a výstavbou nové. K ní by měly přibýt další dvě nové tribuny, dále mohou fotbalisté očekávat vyhřívaný trávník, nové osvětlení hřiště a také nové zázemí.

"Té práce se absolutně nebojíme. Vynasnažíme se, aby všichni byli spokojení," uvedl jeden z jednatelů vítězné firmy Metall Quatro Miroslav Štýbr.

Společnost má s podobně velkými projekty zkušenosti - mimo jiné má za sebou stavbu cyklostezky z Horních Počapel do Zelčína, výstavbu koupaliště v Žatci či zbudování žateckého Chrámu chmele a piva.

U poslední zakázky se sluší podotknout, že z velké části byla financovaná z evropských dotací a že jde o jeden z tendrů, u kterého posuzování projektu a přidělování peněz ostře kritizoval audit pořízený pro ministerstvo financí.

Štýbr počítá s tím, že drtivou většinu prací na rekonstrukcí si zajistí firma vlastními silami. "Subdodávky ale budou třeba u vyhřívaného trávníku či nového osvětlení," uvedl.

Druhým jednatelem firmy je Milan Karfík, který je členem mostecké ODS. "To určitě nemá a nemělo souvislost s tímto ani žádným jiným výběrovým řízením,“ odmítl už dříve zvýhodnění díky svému politickému angažmá při soutěžích o zakázky Karfík.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Najdete na iDNES.cz