Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí vybralo firmu, která fotbalistům zmodernizuje vytoužený stadion

  16:01aktualizováno  16:01
Ústečtí fotbalisté se po letech dočkají moderního stadionu, bez kterého nesmějí hrát první ligu, přestože do ní postoupili. Rada Ústí nad Labem vybrala firmu, která nevyhovující městský fotbalový stadion zrekonstruuje: mosteckou Metall Quatro.

Vizualizace nového stadionu v Ústí nad Labem | foto: Milan Gottlieb, G Design s.r.o.

Zakázka má tři "nej". Jde o jeden z nejdražších projektů financovaných z peněz města od stavby Mariánského mostu koncem 90. let, nejočekávanější ústeckou stavbu posledních let a vítěze zakázky magistrát vybral vůbec poprvé nejmodernějším způsobem - elektronickou dražbou.

Aukce v Ústí

Historicky první elektronická aukce  v Ústí proběhla minulý týden, trvala asi pět hodin.

Radní města její výsledek potvrdili ve čtvrtek.

Město počítá s tím, že cenu 168,27 milionů uhradí plně ze své kasy.

Peníze město bude hradit 10 let ve splátkách, splácet začne po dokončení stavby.

"Vítězná nabídka byla 168,27 milionů korun včetně DPH," potvrdil náměstek ústeckého primátora Pavel Boček.

Přestože mají elektronické aukce otevřít zakázky širokému poli uchazečů, o modernizaci stadionu soutěžilo pouze pět firem. Kromě vítěze  to byly třeba společnosti Insky, Klement či Geosan. Město nastavilo zájemcům o účast v aukci na zakázku poměrně tvrdé podmínky.

Naopak vysoutěženou nabídku může město považovat za úspěch, protože jako nejvyšší možnou částku nastavilo 198 milionů korun.

"Doufám, že jsme měli šťastnou ruku. Budeme rádi, když se to osvědčí," hodnotí průběh aukce náměstek Boček.

Fotbalisté doufají, že stavba začne už na jaře

Městský stadion je léta v neutěšeném stavu. Roky na to doplácí ústečtí fotbalisté, kteří kvůli nevyhovujícímu stadionu po postupu do nejvyšší soutěže museli hrát domácí zápasy v Teplicích.

Když po sestupu dokázali fotbalisté v uplynulé sezoně druhou ligu vyhrát a vybojovat si tak právo návratu mezi elitu, kvůli špatnému stadionu je fotbalový svaz do nejvyšší soutěže nepustil.

"Stavba stadionu by měla naše mužstvo povzbudit. Na jaře by se stoprocentně mělo začít dělat, tím uspokojíme fotbalový svaz. Bude to dostačující, abychom vyhověli žádosti o profesionální licenci," říká člen vedení FK Ústí nad Labem Jiří Dušek.

Jestli se však jeho přání vyplní a začne se stavět už na jaře, není jisté. "Mělo by se začít v polovině či ve třetím čtvrtletí letošního roku," uvedl náměstek primátora Pavel Boček. Zdůraznil ale, že je to odhad.

Hotovo by mohlo být kolem poloviny či koncem příštího roku. "Když to půjde dobře, je to reálné," podotkl radní Jan Eichler. Přesné termíny se ujasní v nadcházejících týdnech a především během samotné rekonstrukce.

Zakázky se nebojíme, říká jednatel firmy

Stadion díky rekonstrukci projde zásadní proměnou. Projekt počítá se zbouráním hlavní tribuny a výstavbou nové. K ní by měly přibýt další dvě nové tribuny, dále mohou fotbalisté očekávat vyhřívaný trávník, nové osvětlení hřiště a také nové zázemí.

"Té práce se absolutně nebojíme. Vynasnažíme se, aby všichni byli spokojení," uvedl jeden z jednatelů vítězné firmy Metall Quatro Miroslav Štýbr.

Společnost má s podobně velkými projekty zkušenosti - mimo jiné má za sebou stavbu cyklostezky z Horních Počapel do Zelčína, výstavbu koupaliště v Žatci či zbudování žateckého Chrámu chmele a piva.

U poslední zakázky se sluší podotknout, že z velké části byla financovaná z evropských dotací a že jde o jeden z tendrů, u kterého posuzování projektu a přidělování peněz ostře kritizoval audit pořízený pro ministerstvo financí.

Štýbr počítá s tím, že drtivou většinu prací na rekonstrukcí si zajistí firma vlastními silami. "Subdodávky ale budou třeba u vyhřívaného trávníku či nového osvětlení," uvedl.

Druhým jednatelem firmy je Milan Karfík, který je členem mostecké ODS. "To určitě nemá a nemělo souvislost s tímto ani žádným jiným výběrovým řízením,“ odmítl už dříve zvýhodnění díky svému politickému angažmá při soutěžích o zakázky Karfík.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

Najdete na iDNES.cz