Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Děčín chce opravit zanedbanou čtvrť Podmokly za desítky milionů korun

  8:12aktualizováno  8:12
Zhruba 40 milionů korun bude stát první část rekonstrukce jedné z centrálních částí Děčína, čtvrti Podmokly. Radnice by s revitalizací ráda začala už příští rok a peníze chce najít ve svém rozpočtu.

Jeden z architektonických návrhů na oživení Husova náměstí. | foto: Česká komora architektů

Podmokly bývaly do války samostatným městem. Dnes tvoří městskou část Děčína na levém břehu Labe a nachází se v nich i hlavní vlakové nádraží, městské divadlo a zoologická zahrada.

Fotogalerie

Přesnou částku, jež by měla na první etapu rekonstrukce Podmokel padnout, bude radnice vědět do konce srpna po schůzce s architekty.

„Opravy by se zatím týkaly části od ulice Zbrojnická po Ruskou a Husovo náměstí,“ řekl náměstek děčínské primátorky Valdemar Grešík. Věří, že zastupitelé peníze do příštího rozpočtu schválí.

Plány na obnovu Podmokel existují už od roku 2008. Podle Grešíka však jejich uskutečnění zhatila krize, kdy do městského rozpočtu plynulo méně peněz (psali jsme o tom zde).

„Z toho, jak dlouho plánujeme obnovu, je znát, že o ni měli a mají zájem všichni političtí reprezentanti města. Usiluje o ni už vlastně třetí vedení radnice,“ dodal Grešík.

Tržnici stánkaři opustili

Město má zpracovanou i studii obnovy. Zatím by měla zahrnovat opravy chodníků, silnice i Husovo náměstí, rekonstrukci doplní také výsadba zeleně.

„Zeleň půjde do země, budeme dělat i přeložky sítí,“ uvedl náměstek. V současnosti je v Podmoklech zeleň umístěná ve velkých dřevěných bednách. Ty zmizí.

„Ale protože jsme je pořizovali z dotací, musíme je zachovat. Přemístíme je do jiných částí města, kde zeleň chybí,“ vysvětlil Grešík.

Malá část Podmokel, kde byla dříve městská tržnice, už je opravená rok. Prostor ale jako tržnice nefunguje a zeje prázdnotou, protože trhovci se přesunuli před obchodní dům Korál.

„Ani s revitalizací nebudeme trhovce nutit k návratu. Jestliže u Korálu mají třikrát větší tržby, nemůžeme jim podnikání znemožňovat,“ tvrdí Grešík.

Chybí další etapy, kritizuje plány podnikatel

Lidé plány na obnovu Podmokel vítají, ale mají i výhrady. „Je to první krok k revitalizaci této zdevastované části. Radní však nenaplánovali další etapy, a to jim vyčítám,“ argumentuje podnikatel Petr Zdobinský, který o obnovu Podmokel dlouhodobě usiluje.

Radním vyčítá také to, že nechtějí trhovce od Korálu vystěhovat a přesunout je na Husovo náměstí. „Lidé by za trhovci určitě přišli a místo by ožilo,“ je přesvědčený Zdobinský.

Většina domů v Podmoklech je v soukromých rukách. V secesních činžácích jsou nájemní byty a v mnoha z nich žijí sociálně nepřizpůsobiví obyvatelé.

Malé krámky místních obchodníků z kdysi rušného centra vymizely a obsadili je vietnamští obchodníci a herny.

„Neumím se stoprocentní jistotou říci, že se život v Podmoklech po revitalizaci změní, ale věřím, že v domech v pěkné čtvrti budou chtít žít slušní lidé a ti ostatní vymizí,“ doufá náměstek Grešík.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Partaj spojená s bytovým družstvem v Mostě slibuje „vesnici pro lůzu“

Současný pohled na sídliště Chanov.

Už žádná ghetta nebo vyloučené lokality ve městě. Opoziční sdružení Mostečané Mostu, za kterým stojí největší místní...

Z předlického ghetta zmizelo 700 tun odpadu, sahal do výše pěti metrů

Likvidace skládky v Předlicích, zbývá ještě 300 tun odpadu, který se tu léta...

Více než 700 tun odpadu odvezla společnost AVE Ústí nad Labem ze skládky, kterou lidé ze Sklářské ulice ve čtvrti...

V Chomutově v poledne pohřbí prvního z vojáků zabitých v Afghánistánu

Rotný Martin Marcin z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

S veškerými vojenskými poctami bude v poledne v Chomutově pohřben Martin Marcin, první ze tří českých vojáků, kteří se...

Najdete na iDNES.cz