Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Děčín chce opravit zanedbanou čtvrť Podmokly za desítky milionů korun

  8:12aktualizováno  8:12
Zhruba 40 milionů korun bude stát první část rekonstrukce jedné z centrálních částí Děčína, čtvrti Podmokly. Radnice by s revitalizací ráda začala už příští rok a peníze chce najít ve svém rozpočtu.

Jeden z architektonických návrhů na oživení Husova náměstí. | foto: Česká komora architektů

Podmokly bývaly do války samostatným městem. Dnes tvoří městskou část Děčína na levém břehu Labe a nachází se v nich i hlavní vlakové nádraží, městské divadlo a zoologická zahrada.

Fotogalerie

Přesnou částku, jež by měla na první etapu rekonstrukce Podmokel padnout, bude radnice vědět do konce srpna po schůzce s architekty.

„Opravy by se zatím týkaly části od ulice Zbrojnická po Ruskou a Husovo náměstí,“ řekl náměstek děčínské primátorky Valdemar Grešík. Věří, že zastupitelé peníze do příštího rozpočtu schválí.

Plány na obnovu Podmokel existují už od roku 2008. Podle Grešíka však jejich uskutečnění zhatila krize, kdy do městského rozpočtu plynulo méně peněz (psali jsme o tom zde).

„Z toho, jak dlouho plánujeme obnovu, je znát, že o ni měli a mají zájem všichni političtí reprezentanti města. Usiluje o ni už vlastně třetí vedení radnice,“ dodal Grešík.

Tržnici stánkaři opustili

Město má zpracovanou i studii obnovy. Zatím by měla zahrnovat opravy chodníků, silnice i Husovo náměstí, rekonstrukci doplní také výsadba zeleně.

„Zeleň půjde do země, budeme dělat i přeložky sítí,“ uvedl náměstek. V současnosti je v Podmoklech zeleň umístěná ve velkých dřevěných bednách. Ty zmizí.

„Ale protože jsme je pořizovali z dotací, musíme je zachovat. Přemístíme je do jiných částí města, kde zeleň chybí,“ vysvětlil Grešík.

Malá část Podmokel, kde byla dříve městská tržnice, už je opravená rok. Prostor ale jako tržnice nefunguje a zeje prázdnotou, protože trhovci se přesunuli před obchodní dům Korál.

„Ani s revitalizací nebudeme trhovce nutit k návratu. Jestliže u Korálu mají třikrát větší tržby, nemůžeme jim podnikání znemožňovat,“ tvrdí Grešík.

Chybí další etapy, kritizuje plány podnikatel

Lidé plány na obnovu Podmokel vítají, ale mají i výhrady. „Je to první krok k revitalizaci této zdevastované části. Radní však nenaplánovali další etapy, a to jim vyčítám,“ argumentuje podnikatel Petr Zdobinský, který o obnovu Podmokel dlouhodobě usiluje.

Radním vyčítá také to, že nechtějí trhovce od Korálu vystěhovat a přesunout je na Husovo náměstí. „Lidé by za trhovci určitě přišli a místo by ožilo,“ je přesvědčený Zdobinský.

Většina domů v Podmoklech je v soukromých rukách. V secesních činžácích jsou nájemní byty a v mnoha z nich žijí sociálně nepřizpůsobiví obyvatelé.

Malé krámky místních obchodníků z kdysi rušného centra vymizely a obsadili je vietnamští obchodníci a herny.

„Neumím se stoprocentní jistotou říci, že se život v Podmoklech po revitalizaci změní, ale věřím, že v domech v pěkné čtvrti budou chtít žít slušní lidé a ti ostatní vymizí,“ doufá náměstek Grešík.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Najdete na iDNES.cz