Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Žatec váhá s přestavbou autobusového nádraží, na níž získal dotaci

  14:13aktualizováno  14:13
Vedení Žatce zvažuje, zda se má pustit do modernizace autobusového nádraží, na kterou získalo z Regionálního operačního programu Severozápad dotaci 41 milionů korun. Hrozí totiž, že město rekonstrukci nestihne dokončit včas, o dotaci přijde a projekt za 49 milionů bude muset celý zaplatit ze svého.

Návrh nového autobusového nádraží v Žatci počítá se stavbou objektu ve tvaru opevněné bašty, kde by cestující našli ochranu před deštěm, toalety i další zázemí. | foto: Městský úřad Žatec

„Rekonstrukce autobusového terminálu je pro nás zásadní, ale musíme zvážit všechna rizika. Času není nazbyt, a pokud bychom stavbu nestihli v termínu, byla by ztráta dotace obrovský finanční problém,“ říká místostarosta Miroslav Šramota.

Fotogalerie

Dotační program žadatelům ukládá dokončit projekty nejpozději do 29. října 2015. Žatec přitom ještě nevyhlásil výběrové řízení na zhotovitele. „Rada města přijme rozhodnutí jak pokračovat co nejdříve,“ podotkl Šramota.

O novém autobusovém nádraží se v Žatci mluví už desítky let. Chybí zázemí pro cestující a zastávky nejsou ani zastřešené. Projekt počítá s vybudováním terminálu ve tvaru opevněné bašty s čekárnou, toaletami a zastřešenými odjezdovými stáními. Řeší i odvodnění areálu, takže už by se nemělo jako nyní stávat, že se při větších deštích voda žene Nádražní ulicí, kde vytrhává dlažbu.

Žatecký záměr původně počítal s přiblížením autobusového nádraží k vlakovému, což by znamenalo přeložení inženýrských sítí. V novém projektu od toho radnice kvůli větší časové i finanční náročnosti ustoupila.

Přesto má i takto zredukovaný plán odpůrce. Dlouhodobě projekt obnovy terminálu kritizuje například nový radní za KSČM Karel Krčmárik, který ho označuje za megalomanský.

Dotaci už odmítly Lovosice, Litoměřice se do oprav pustí

Pokud by Žatec nakonec dotaci odmítl, nebyl by jediným městem, které svůj projekt zastavilo a dotaci nepřijalo. Pro stejný krok se rozhodly i Lovosice. Tamní radnice stopla revitalizaci autobusového nádraží za 37 milionů.

„Kvůli přeložkám inženýrských sítí hrozilo velké riziko, že bychom projekt nestačili dokončit v termínu, proto jsme ho stáhli. Opravou nádraží se budeme ale i nadále zabývat, jen připravíme jiný, méně nákladný projekt,“ uvedl lovosický starosta Milan Dian.

Evropské peníze naopak využijí Litoměřice, které chtěly vylepšit autobusové nádraží za 61 milionů s dotací 52 milionů. Tady už je zhotovitel vybraný, a navíc město vydá méně, než počítalo. Zakázku získala firma Chládek & Tintěra, která vyhrála s nabídkovou cenou 43,8 milionu.

„Vše je připraveno k zahájení stavby, práce začnou, jakmile to dovolí počasí. Nejdříve se vybuduje provizorní autobusové nádraží, které později bude sloužit jako parkoviště,“ uvedla vedoucí odboru územní rozvoje města Venuše Brunclíková.

Projekt počítá s devíti novými odjezdovými stáními, zastřešenými nástupišti, odstavnou plochou pro autobusy, parkovištěm pro 79 aut, parkovacím pásem pro taxi, toaletami, osvětlením i úpravou zeleně.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Partaj spojená s bytovým družstvem v Mostě slibuje „vesnici pro lůzu“

Současný pohled na sídliště Chanov.

Už žádná ghetta nebo vyloučené lokality ve městě. Opoziční sdružení Mostečané Mostu, za kterým stojí největší místní...

Z předlického ghetta zmizelo 700 tun odpadu, sahal do výše pěti metrů

Likvidace skládky v Předlicích, zbývá ještě 300 tun odpadu, který se tu léta...

Více než 700 tun odpadu odvezla společnost AVE Ústí nad Labem ze skládky, kterou lidé ze Sklářské ulice ve čtvrti...

V Chomutově v poledne pohřbí prvního z vojáků zabitých v Afghánistánu

Rotný Martin Marcin z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

S veškerými vojenskými poctami bude v poledne v Chomutově pohřben Martin Marcin, první ze tří českých vojáků, kteří se...

Najdete na iDNES.cz