Ústeckému kraji jako prvnímu zajistí regionální dopravu RegioJet

  16:18aktualizováno  16:18
Ústecký kraj a soukromý dopravce RegioJet se dohodli, že firma zajistí vlakovou dopravu na třech regionálních trasách. Soupravy začnou jezdit od prosince roku 2019 a smlouva bude platit ještě dalších deset let. Zbývá už jen ji podepsat.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Student Agency

Radní kraje se na svém posledním zasedání shodli na tom, že budou i nadále pokračovat v jednáních se společností RegioJet Radima Jančury, která nabídla cenově nejvýhodnější nabídku a v červenci s ní vyhrála poptávkové řízení.

„Aktuálně jednáme o detailech smlouvy, která by měla být na základě rozhodnutí rady se společností uzavřena,“ potvrdila mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Dodala, že smlouva by měla být podepsaná na konci letošního září. Ročně by měl kraj za 1,005 milionu ujetých kilometrů platit dopravní firmě 149 milionů korun.

Dopravce má na koleje vyslat moderní nízkopodlažní vozy švýcarského výrobce Stadler. Cestující budou vozit na linkách U5 mezi Ústím nad Labem a Bílinou, U7 mezi Ústím a Děčínem přes Velké Březno a U13 mezi Mostem a Žatcem.

Soupravy mohou jet až 140 kilometrů v hodině

Firma slibuje komfort hodný 21. století, tedy klimatizaci, wi-fi připojení, elektrické zásuvky, bezbariérové WC a také prostor pro kola a dětské kočárky, který patřil k podmínkám kraje.

Soupravy jsou konstruované až na rychlost 140 kilometrů v hodině a všechny budou využívat elektrické vedení. Na trasách U5 a U7 totiž dosud jezdily pouze modernizované motorové jednotky Regionova, které na trasu nasadily České dráhy začátkem února roku 2013. 

„Vozy řady 646 společnosti Stadler nakoupíme od německých drah, se kterými jsme již v kontaktu. Následovat bude nábor zaměstnanců a zajištění provozního zázemí a všeho, co souvisí s provozem trati. Zkušenosti s tím již máme,“ popsal nejbližší kroky firmy RegioJet její mluvčí Aleš Ondrůj s dovětkem, že společnost se neobává ani nedostatku strojvedoucích či dalšího personálu.

Pro RegioJet je to první regionální zakázka v Česku

Pro RegioJet je to vůbec první zakázka na provoz regionálních vlaků v Česku. Od roku 2011 provozuje pravidelnou vlakovou dopravu na rychlíkových tratích, zejména mezi Prahou a Ostravou, regionální dopravu ale dosud firma zajišťovala pouze na Slovensku mezi Bratislavou a Komárnem.

„Regionální trať na Slovensku jsme dokázali zajistit během patnácti měsíců, což je podobná doba, jako budeme mít v Ústeckém kraji,“ poznamenal Ondrůj. 

V dohledné době bude kraj vyhlašovat výběrová řízení i na provozovatele dalších regionálních tratí v Ústeckém kraji po roce 2019. 

„Jedinou oblast, na kterou ji nebude kraj zatím vyhlašovat, jsou krajské páteřní linky, u kterých byla spousta věcí financována z evropských dotací a je u nich potřeba dodržet nastavené podmínky,“ uvedla krajská mluvčí Dosedělová.

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Při záchraně sebevraha zkolaboval strážník, v nemocnici zemřel

Záchrana sebevraha v Chomutově, při níž zkolaboval a následně zemřel jeden ze...

Při záchraně sebevraha zkolaboval v Chomutově jeden z místních strážníků, kteří se akce účastnili spolu s hasiči a...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Jihlava předčila Ústí a ve druhé lize vede. Brno prohrálo v Třinci

Martin Svědík se loučí s fotbalovou Jihlavou.

Jihlavští fotbalisté v 15. kole druhé ligy porazili doma Ústí nad Labem 4:1, vrátili se do čela tabulky a vítězně se...

Další z rubriky

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Nožíři vyrobili vojenský kousek s českým lvem, z kapslí vznikla rybička

Do rukojeti vojenského speciálu je vložen český lev.

Hned dva speciální nože v limitovaných edicích vyrobila nožířská firma Mikov z Mikulášovic na Děčínsku. První je...

Při zkoumání zápachu v Krušných horách se zatím nenašly škodlivé látky

Ilustrační snímek

Českoněmecký projekt s názvem OdCom, jehož cílem je zjistit původce zápachu, na nějž si řadu let stěžují hlavně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz