Těžaři už provedli u Krásného Dvora takzvaný krajinný zářez. Má ukázat, kolik...

Těžaři už provedli u Krásného Dvora takzvaný krajinný zářez. Má ukázat, kolik je tu bentonitu a zda se těžba vyplatí. (7. února 2015) | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Lidé z Krásnodvorska odmítli těžbu bentonitu, chybělo však 15 hlasů

  • 7
Lidé z obcí patřících do katastru Krásného Dvora na Lounsku odmítli těžbu bentonitu a dalších nerostných surovin v blízkosti svých domovů. Proti těžbě se vyslovilo 166 lidí. Na to, aby referendum prošlo, to však bylo málo. K platnému hlasování a zastavení těžby chybělo v urnách patnáct hlasů.

Aby bylo možné výsledek lidového hlasování uznat, bylo potřeba, aby do volební urny hodilo hlas 206 voličů, tedy pětatřicet procent. „Bohužel nám chybělo patnáct hlasů. Přesto to neberu jako úplnou prohru. Z výsledku je zřejmé, že většina si těžbu nepřeje. Proti bylo 166 lidí, jen 25 souhlasilo,“ uvedl Josef Fiala ze sdružení Naše Krásnodvorsko, které proti lomům v lokalitě dlouhodobě bojuje.

Podle něj přišlo nejvíce lidí z vísky Brody, kde v loni začala těžařská společnost Sedlecký kaolin s průzkumem ložiska bentonitu. Skončit má na konci roku 2018. V rámci prací se předpokládá až šest průzkumných vrtů a jeden tzv. krajinný zářez. Jeho cílem je ověřit ložiskové využití nerostných surovin a určit jeho kvalitu. Předchozí zastupitelstvo s průzkumem souhlasilo.

Co je bentonit

Hornina vznikající zvětráváním, jejíž charakteristickou vlastností je velká absorpční schopnost. Ve styku s vodou bobtná. Má velmi široké uplatnění - ve stavebnictví, slévárenství, potravinářství (např. při čeření vín), farmaceutickém průmyslu, při čištění odpadních vod či při chovu drobných domácích zvířat, vyrábí se z něj třeba stelivo do kočičích toalet.

Současné vedení Krásného Dvora už s těžbou nesouhlasí. „Mrzí mě, že není referendum platné a všechna námaha s jeho přípravou a průběhem vyšla vniveč. Nicméně již na podzim jsme přijali petici odpůrců těžby a v zastupitelstvu jsme odsouhlasili, že s těžbou nesouhlasíme. Tento negativní postoj stále trvá,“ dodal starosta obce Zuliko Vychytil.

Lidé se obávají, že přijdou o jedinečnou krajinu a také klid. Bojí se zvýšené dopravy a prašnosti. „Vůbec se mi to nelíbí, lom tu nechci. Vždycky tu byl klid, je tu krásná krajina, to by nám zničily desítky náklaďáků, které tu budou denně jezdit. Firma ani zatím neřekla, kudy chtějí vytěženou horninu odvážet. Nedaleko je zámecký park, kde se bude navíc opravovat památka - unikátní gotický templ (v parku slouží jako rozhledna). Turisté se rozhlédnou do krajiny a uvidí tu díru,“ uvedla Anna Veselská z Brodů.

Proti je i Antonín Doležel, který má rodinný domek jen několik metrů od průzkumného zářezu. „Firma nám předkládá jen polopravdy, proti kterým se ani nemůžeme bránit. Okolní krajina ani naše názory je nezajímají, jdou jen po penězích,“ uvedl.

Sdružení Naše Krásnodvorsko nepřestane proti lomu protestovat. Spojit se chce s odpůrci z obce Jenišov na Karlovarsku, kde firma Sedlecký Kaolin také působí. Lidé tam na loni na podzim řekli v referendu „Ne“ lomu na kaolin (více o referendu zde). „Chceme naše aktivity spojit a navzájem se podporovat,“ dodal Fiala

Jen pár dní před referendem v Krásném Dvoře se do propagace pustila i sama těžařská společnost, která lidem doručila věstník, ve kterém těžbu a její dopady vysvětlovala. „Domníváme se, že každému referendu by měla předcházet snaha získat maximum objektivních informací. To se v obci Krásný Dvůr nestalo,“ uvedl Vojtěch Zítko, generální ředitel firmy Sedlecký kaolin. „Surovina je majetkem státu, který rozhodne na základě daných zákonných norem, jestli se těžit bude nebo nebude,“ dodal.