Těžaři už provedli u Krásného Dvora takzvaný krajinný zářez. Má ukázat, kolik...

Těžaři už provedli u Krásného Dvora takzvaný krajinný zářez. Má ukázat, kolik je tu bentonitu a zda se těžba vyplatí. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Lidé z Podbořanska odmítají nový lom, pomoci ale nemusí ani referendum

  • 0
V sousedství obce Brody na Podbořansku se má za pár let těžit bentonit. Místní s plánem nesouhlasí, stovky jich podepsaly petici a aktivisté sesbírali dostatek podpisů pro uspořádání referenda. Lidé budou na otázku, zda si přejí těžbu, odpovídat zkraje nového roku. Nemusí to ale být nic platné.

„Pro referendum se podepsalo 185 lidí z Krásného Dvora, Brodů, Němčan, Chrášťan, Chotěbudic, Zlovědic a Vysokých Třebušic. Splnili jsme tak zákonnou podmínku a obecní úřad musí referendum vyhlásit,“ uvedl Josef Fiala ze Sdružení Naše Krásnodvorsko, které proti těžbě bentonitu dlouhodobě protestuje.

Co je bentonit

Hornina vznikající zvětráváním, jejíž charakteristickou vlastností je velká sorpční schopnost - ve styku s vodou bobtná.

Má velmi široké uplatnění - ve stavebnictví, slévárenství, potravinářství (např. při čeření vín), farmaceutickém průmyslu, při čištění odpadních vod či při chovu drobných domácích zvířat, vyrábí se z něj třeba stelivo do kočičích toalet.

Obec Krásný Dvůr, pod kterou Brody spadají, má 90 dní, aby referendum uspořádala. Nejpravděpodobnější termín je únor či začátek března, zastupitelé ho určí 18. prosince.

„Plánovaná těžba zvedla mezi lidmi vlnu nevole. Negativní postoj má i zastupitelstvo,“ uvedl starosta Zuliko Vychytil. Není ale podle něj jisté, že výsledek k něčemu bude.

Rozhodnutí totiž závisí na Ministerstvu životního prostředí, které už těžařům z firmy Sedlecký kaolin i na základě kladného postoje předchozího zastupitelstva loni na podzim povolilo geologický průzkum. Ten začal na jaře a skončit má na konci roku 2018, v rámci prací se předpokládá až šest průzkumných vrtů a jeden tzv. krajinný zářez.

Sdružení si od referenda slibuje, že obec začne proti těžbě postupovat razantněji. „Měla by dělat důraznější právní kroky k odvrácení otevření lomu. Je proto důležitá účast většiny voličů obcí při referendu. Přijít by měli všichni, komu není lhostejná budoucnost a kvalita žití v regionu,“ říká Fiala.

Odpůrci chtějí zachovat neporušenou krajinu

Odpůrci těžby upozorňují, že Krásný Dvůr a okolí jsou vyhledávaným cílem turistů, hlavně díky zámku a parku. „Hledají tu odpočinek a relaxaci v neporušené krajině. Nechceme narušení životního prostředí, spodních vod, hlučnost, prašnost a vibrace z provozu těžkých nákladních aut, jehož důsledkem budou i popraskané silnice a domy,“ líčí Fiala.

Podle odpůrců těžaři plánují lom o rozloze až 60 hektarů. Kromě přímého dopadu na životní prostředí poukazují i na problémy s přepravou suroviny . Ročně se má vytěžit 110 tisíc tun, denně má vyjet z areálu přes deset nákladních aut.

Před několika měsíci těžaři přislíbili finanční kompenzaci milion korun Buškovicím, v jejichž blízkosti dojde k rozšíření těžby. Odpůrci z Krásného Dvora peníze jako argument neberou. Kompenzace podle Fialy sice zaplatí třeba nové silnice, ale cena za zničenou přírodu je nevyčíslitelná.

Na Krásnodvorsku už navíc několik lomů funguje. Ten největší leží kilometr od krásnodvorského zámku, kde těží společnost Kaolin Hlubany. Obec dostává od společnosti třicet tisíc korun ročně.