Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Referendum o další těžbě uhlí v Litvínově ohrožují spory politiků

  15:50aktualizováno  15:50
Plánované litvínovské referendum o těžebních limitech narazilo na spory místních politiků. Zasedání zastupitelstva, které mělo vyhlášení referenda v době komunálních voleb projednat, skončilo dřív, než pořádně začalo. Lhůta, kdy je možné místní referendum na tento termín vyhlásit, se přitom krátí.
Pohled od Černic na průmyslovou krajinu a povrchový hnědouhelný důl

Pohled od Černic na průmyslovou krajinu a povrchový hnědouhelný důl | foto: Karel PešekMF DNES

„Mrzí mě to. Občané by měli mít právo vyjádřit se k zásadním otázkám, patří to k demokracii. Jednání některých kolegů ale bylo účelové s cílem rozbít zasedání. Ani nechtěli posoudit kompromisní návrhy,“ řekl starosta Milan Šťovíček (STAN).

Na zasedání nejprve zastupitel Martin Klika (ČSSD) požádal o změnu programu, pak ho s podobným požadavkem následovala Květuše Hellmichová (SNK ED). Zastupitelstvo změny neodsouhlasilo a Klika spolu s dalšími čtyřmi zastupiteli odešel. V sále zbylo jedenáct lidí, ani ne polovina všech, takže sbor nebyl usnášeníschopný.

„Jednání zastupitelstva zablokovala koalice. Odmítla schválit marginální změny v programu, ačkoli zastupitelé z obou poslaneckých klubů chtěli přednostně projednat všechny navržené body k chodu města,“ zdůvodnila to ČSSD v tiskové zprávě.

Podle návrhu radnice by lidé měli odpovídat na otázku: „Má město Litvínov využít všech zákonných prostředků, aby zabránilo prolomení územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí?“ Sociální demokracie tvrdí, že je ochotná o konání místního referenda jednat, ale chce ho rozšířit o další otázky.

Nové jednání zastupitelstva se podle zákona musí uskutečnit do 15 dnů. Rozhodnutí o konání místního referenda však podle zákona musí před stanoveným termínem ještě dalších 15 dní viset na úřední desce.

Je to předvolební kampaň, tvrdí bývalý starosta

O vyhlášení referenda usilují také zástupci petičního výboru, kteří během deseti dní nasbírali potřebný počet podpisů. Nyní na facebookových stránkách sdružujících lidi, kteří jsou proti prolomení těžebních limitů, píší, že se litvínovská opozice rozhodnutí občanů obává.

„ČSSD jako strana, která se opakovaně ohání potřebou krajského referenda, aby se mohla k limitům nějak postavit, a hlásá přímou demokracii, se ve skutečnosti bojí zeptat na názor i obyvatel Litvínova,“ píše autor příspěvku.

Bývalý starosta Litvínova a nynější lídr hnutí Otevřená radnice Litvínov Daniel Volák však označil snahu současného starosty Šťovíčka vyhlásit s volbami referendum o limitech za nemorální.

„Celé čtyři roky nikoho na radnici nenapadlo vyhlašovat místní referendum, ačkoli se už konaly troje volby,“ říká Volák. Míní, že Šťovíček využívá referenda jako svou soukromou předvolební kampaň hrazenou z městské pokladny. Šťovíček takový názor odmítl.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Najdete na iDNES.cz