Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Referendum o další těžbě uhlí v Litvínově ohrožují spory politiků

  15:50aktualizováno  15:50
Plánované litvínovské referendum o těžebních limitech narazilo na spory místních politiků. Zasedání zastupitelstva, které mělo vyhlášení referenda v době komunálních voleb projednat, skončilo dřív, než pořádně začalo. Lhůta, kdy je možné místní referendum na tento termín vyhlásit, se přitom krátí.
Pohled od Černic na průmyslovou krajinu a povrchový hnědouhelný důl

Pohled od Černic na průmyslovou krajinu a povrchový hnědouhelný důl | foto: Karel PešekMF DNES

„Mrzí mě to. Občané by měli mít právo vyjádřit se k zásadním otázkám, patří to k demokracii. Jednání některých kolegů ale bylo účelové s cílem rozbít zasedání. Ani nechtěli posoudit kompromisní návrhy,“ řekl starosta Milan Šťovíček (STAN).

Na zasedání nejprve zastupitel Martin Klika (ČSSD) požádal o změnu programu, pak ho s podobným požadavkem následovala Květuše Hellmichová (SNK ED). Zastupitelstvo změny neodsouhlasilo a Klika spolu s dalšími čtyřmi zastupiteli odešel. V sále zbylo jedenáct lidí, ani ne polovina všech, takže sbor nebyl usnášeníschopný.

„Jednání zastupitelstva zablokovala koalice. Odmítla schválit marginální změny v programu, ačkoli zastupitelé z obou poslaneckých klubů chtěli přednostně projednat všechny navržené body k chodu města,“ zdůvodnila to ČSSD v tiskové zprávě.

Podle návrhu radnice by lidé měli odpovídat na otázku: „Má město Litvínov využít všech zákonných prostředků, aby zabránilo prolomení územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí?“ Sociální demokracie tvrdí, že je ochotná o konání místního referenda jednat, ale chce ho rozšířit o další otázky.

Nové jednání zastupitelstva se podle zákona musí uskutečnit do 15 dnů. Rozhodnutí o konání místního referenda však podle zákona musí před stanoveným termínem ještě dalších 15 dní viset na úřední desce.

Je to předvolební kampaň, tvrdí bývalý starosta

O vyhlášení referenda usilují také zástupci petičního výboru, kteří během deseti dní nasbírali potřebný počet podpisů. Nyní na facebookových stránkách sdružujících lidi, kteří jsou proti prolomení těžebních limitů, píší, že se litvínovská opozice rozhodnutí občanů obává.

„ČSSD jako strana, která se opakovaně ohání potřebou krajského referenda, aby se mohla k limitům nějak postavit, a hlásá přímou demokracii, se ve skutečnosti bojí zeptat na názor i obyvatel Litvínova,“ píše autor příspěvku.

Bývalý starosta Litvínova a nynější lídr hnutí Otevřená radnice Litvínov Daniel Volák však označil snahu současného starosty Šťovíčka vyhlásit s volbami referendum o limitech za nemorální.

„Celé čtyři roky nikoho na radnici nenapadlo vyhlašovat místní referendum, ačkoli se už konaly troje volby,“ říká Volák. Míní, že Šťovíček využívá referenda jako svou soukromou předvolební kampaň hrazenou z městské pokladny. Šťovíček takový názor odmítl.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz