Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vedení Ústí chystá referendum. Přitom doufá, že ho soud ještě překazí

  11:31aktualizováno  11:31
Ústecký primátor Vít Mandík z ČSSD svolal na pátek mimořádně zastupitelstvo, aby rozhodlo o odměnách pro členy komisí, které budou při volbách dohlížet na průběh referenda o hazardu. Magistrát však věří, že Nejvyšší správní soud vyhoví jeho kasační stížnosti a konání referenda ještě překazí.
Referendum se bude konat při volbách, ale v samostatných místnostech s vlastními komisemi. Ilustrační snímek

Referendum se bude konat při volbách, ale v samostatných místnostech s vlastními komisemi. Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

„Věřím, že Nejvyšší správní soud vyhoví v plném rozsahu naší stížnosti,“ poznamenal tajemník magistrátu Jiří Javorčák.

Nejvyšší správní soud by měl o kasační stížnosti města rozhodovat ve čtvrtek. „Byl bych překvapen, kdyby to dopadlo tak, že referendum nebude,“ tvrdí lídr iniciativy Ústí BEZ hazardu Václav Pištora.

Ústí nad Labem je jedním ze čtyř měst v Česku, kde se má referendum o hazardu konat. Magistrát se tomu však stále snaží zabránit.

Organizátoři petice za vyhlášení referenda městu předložili ve dvou vlnách celkem 10 271 podpisů, magistrát jich ale uznal jen 6 818. Pro vyhlášení referenda jich přitom bylo potřeba 7 500. Úředníci podle vedení města vyškrtali podpisy lidí, kteří neměli trvalý pobyt na území města, nebyli plnoletí, petici podepsali víckrát nebo uvedli nečitelné či neúplné údaje.

„Rozhodnutí, že podpis nebude uznán pro nečitelnost, bylo učiněno teprve tehdy, pokud se na tom shodl celý osmičlenný tým příslušných pracovníků magistrátu,“ uvedl tajemník Javorčák.

Stačilo se místo Miroslav podepsat Mirek, a podpis neplatil

Organizátoři petice však předali vzorek vyškrtnutých podpisů k posouzení právničce Karolině Žákovské, která odhadla, že úředníci vyškrtli oprávněně pouze čtvrtinu z vyřazených podpisů. K vyřazení podle ní stačilo, aby u adresy bylo neúplné číslo domu nebo například Miroslav své křestní jméno zapsal jako Mirek nebo použil zkratku Mir.

Iniciativa Ústí BEZ Hazardu se kvůli vyškrtaným hlasům obrátila na krajský soud. Ten se ale nakonec kontrolou vyškrtaných hlasů ani nezabýval. Rovnou referendum vyhlásil s odůvodněním, že město iniciativě po kontrole podpisů nepodalo výzvu k odstranění chyb v souladu se zákonem, a hlasy pod peticí proto platí (rozhodnutí soudu zde).

Magistrát nyní v kasační stížnosti požaduje, aby Nejvyšší správní soud usnesení zrušil a spis vrátil krajskému soudu k novému projednání. Úřad požadoval i o to, aby kasační stížnost měla odkladný účinek a město tak nemuselo začít referendum připravovat, protože podle něj bude stát dva miliony korun. Nejvyšší správní soud to ale odmítl.

„Pokud bychom nyní přiznali kasační stížnosti odkladný účinek, fakticky bychom, s ohledem na krátkou dobu zbývající do stanoveného termínu místního referenda pravomocně vyhlášeného krajským soudem, nenapravitelně znemožnili jeho konání, aniž je v tuto chvíli zřejmé, zda kasační stížnost je, či není důvodná,“ uvedl soudce zpravodaj Tomáš Langášek.

Město podalo kvůli podpisům pod peticí trestní oznámení

Magistrát zároveň s kasační stížností oznámil, že podá trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli podezření z falšování podpisů pod peticí.

„Nikdo z nás rozhodně podpisy nefalšoval. Věděli jsme, že magistrát údaje kontroluje, takže by to ani nedávalo smysl,“ komentoval to organizátor sběru podpisů ve městě a kandidát hnutí PRO!Ústí Karel Karika.

V Ústí nad Labem je podle vyhlášky z roku 2007 povolený provoz automatů a videoterminálů na více než stovce míst. Město má z hazardu příjem 50 až 70 milionů korun ročně.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Najdete na iDNES.cz