Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústečané rozhodnou o hernách, kvůli chybě města platí škrtnuté hlasy

  11:09aktualizováno  11:09
V Ústí nad Labem se bude souběžně s podzimními komunálními volbami 10. a 11. října konat referendum o plošném zákazu hazardu ve městě. A to přesto, že magistrát petici za jeho vyhlášení dvakrát citelně proškrtal. Krajský soud však nakonec rozhodl, že se referendum uskuteční.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin MrázMAFRA

„Jsem rád, že jsme dosáhli našeho cíle, na kterém jsme s naším týmem přes rok a půl intenzivně pracovali,“ reagoval na rozhodnutí soudu lídr iniciativy Ústí BEZ Hazardu Václav Pištora.

Spor o podpisy

Pro vyhlášení referenda bylo v Ústí nad Labem potřeba 7 500 podpisů dospělých obyvatel města.

Organizátoři odevzdali 15. července petici s 7 690 podpisy.

Magistrát kvůli chybám třetinu vyřadil a iniciativu vyzval k nápravě.

Úředníci však organizátorům nesdělili, kde udělali chybu. Tím podle soudu nedodrželi zákon, a všechny podpisy tak platí.

Iniciativa na výzvu města dodala další zhruba tři tisíce podpisů, magistrát je opět proškrtal a oznámil, že na vyhlášení referenda zbytek stále nestačí.

Tyto dodatečné hlasy však vzhledem k nynějšímu rozhodnutí soudu byly nadbytečné, protože referendum se uskuteční už díky původním podpisům.

Referendum skončilo u soudu poté, co magistrát neuznal třetinu z více než deseti tisíc odevzdaných podpisů, jež Pištora a spol. pod petici na podporu plebiscitu shromáždili.

Ústecký radní Pavel Dlouhý z ČSSD tehdy mluvil o „zpackaném referendu s chybnými a zfalšovanými podpisy.“

Jenže u krajského soudu po podnětu od iniciativy vyšlo najevo, že v první řadě chyboval ústecký magistrát a jeho úředníci.

 Město totiž iniciativě informaci o kontrole podpisů a výzvu k odstranění chyb nepodalo tak, jak to žádá zákon o místním referendu.

„Výzva byla neurčitá. Navrhovatelé nevěděli, v čem konkrétně vady spočívají,“ uvedla mluvčí soudu Lenka Lasovská.

Město podá kasační stížnost a trestní oznámení

Iniciativa tak nedostala dostatečný návod, jak chyby odstranit. „Nejednalo se o výzvu podle zákona a nastoupila zákonná konstrukce, že pokud tato výzva neobsahuje zákonné náležitosti, předpokládá se, jako by nebyla vydaná,“ doplnila Lasovská.

Soud tedy neposuzoval, jestli magistrát podpisy na petici proškrtal oprávněně. Pouze konstatoval, že kvůli chybě magistrátu je třeba i vyškrtané podpisy považovat za platné.

„Rozhodnutí soudu nic nemění na skutečnosti, že téměř třetina odevzdaných podpisů byla chybná a v rozporu se zákonem,“ stojí si za svým radní Dlouhý.

Město může proti rozhodnutí o vyhlášení referenda podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. „Předpokládám, že magistrát bude chtít obhájit svůj postup a úředníci kasační stížnost podají,“ naznačil Dlouhý.

Tajemník magistrátu Jiří Javorčák potvrdil, že úřad stížnost připravuje. A nejen tu.

„Magistrát města Ústí nad Labem v současné době připravuje další právní kroky. A to jak kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, tak i trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli podezření z falšování podpisů na podpisových arších,“ uvedl.

O hazardu rozhodne volební účast a ochota hlasovat

Aby vyšší soud podobné rozhodnutí úplně zvrátil, však není zcela běžné. Pištora už se tak chystá blížící se referendum zpropagovat mezi voliči.

„V České republice je požadavek na účast přísný. Pokud má být výsledek referenda platný, musí se ho účastnit 35 procent voličů,“ upozornil aktivista.

K posledním komunálním volbám v Ústí přitom přišlo jen 33 procent voličů, navíc ne každý volič bude hlasovat i v referendu. Referendum by mělo proběhnout tak, že v každém volebním obvodě budou dvě místnosti a dvě komise - jedna pro volby a jedna pro hlasování o zákazu hazardu.

V celé České republice se referendum o hazardu pokusily vyvolat iniciativy v 16. městech. Kromě Ústí nad Labem se však nakonec uskuteční jen ve Štětí, Lovosicích, Praze 8 a také v Ústí nad Orlicí, kde ho vyhlásila sama radnice. V Ústeckém kraji naopak neuspěli s vyhlášením referenda o hernách aktivisté v Teplicích, Litoměřicích a Chomutově.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Nejvyšší soud zamítl dovolaní mladíkovi, který ubodal svou babičku

Osmnáctiletý Jakub Š. na lavici obžalovaných při minulém líčení, závěrečného...

Nejvyšší soud odmítl dovolání devatenáctiletého Jakuba Ševčíka, jenž před necelými dvěma lety v Dubí na Teplicku...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz