Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Referendum Hrobčic o koupi problémového areálu je neplatné

  15:59aktualizováno  15:59
Místní referendum v Hrobčicích na Teplicku, které kvůli problémovému areálu bývalého uprchlického tábora v Červeném Újezdu nechala vypsat radnice, je neplatné. K urnám přišlo jen 24 procent voličů. Radnice se lidí dotazovala, zda souhlasí s tím, aby obec areál koupila.

Bývalý utečenecký tábor Červený Újezd na Teplicku se stal postrachem obyvatel okolních obcí. | foto: Pavel Pastyřík

"Souhlasím, aby obec Hrobčice koupila areál bývalého uprchlického tábora Červený Újezd za maximální kupní cenu 15 milionů korun," zněl text na hlasovacích lístcích. Radnice i okolní obce se obávají toho, že by se z areálu mohlo stát ghetto, uvedla starostka Hrobčic Jana Syslová (více čtěte zde).

Fotogalerie

Z 828 oprávněných voličů přišlo k urnám 199. Neplatných hlasů bylo 9. "153 lidí řeklo ano, 37 ne. Výsledek je dobrý, ale čekala jsem lepší," doplnila Syslová s tím, že odkoupení areálu podporují především lidé z osad, které s areálem sousedí. "Tam se účast pohybovala kolem 60 procent," vysvětlila Syslová.

K tomu, aby referendum platilo, musí k urnám přijít více než 35 procent registrovaných voličů. Rozhodnutí přijaté v referendu je závazné, když pro něj hlasuje většina hlasujících a nejméně 25 procent všech oprávněných voličů, tedy i těch, kteří nevolili.

Koupí areálu se hodlá zabývat zastupitelstvo Bíliny

Bez ohledu na výsledek referenda se koupí areálu bude zabývat mimořádné zastupitelstvo Bíliny. Část zastupitelů chce, aby areál koupilo město a následně ho nechalo zbourat. Bílinská TOP 09, která svolání zastupitelstva iniciovala, chce o finanční podporu požádat centrální úřady.

"Koupit to s tím, že vydám dalších 10, 20, 25 milionů na to, že to zbourám, to myslím není ideální řešení," řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, který je zároveň zastupitelem Bíliny. Bílina přitom s provozovatelem areálu vůbec nejednala. "Nikdo s námi nemluvil, že to chtějí koupit, jsem se dozvěděl z novin," poznamenal jednatel Domova na kopci Pavel Fousek.

Na pomoc Bíliny Hrobčice spoléhají. "Na bílinské zastupitelstvo pojedu. Naši zastupitelé se areálem budou znovu zabývat na konci června," dodala Syslová.

O tom, jestli majitelé areál vůbec prodají, není přitom jasné. Podle Fouska existuje několik variant. "Mám nabídku od soukromé firmy, která by si areál chtěla pronajmout k sociálnímu bydlení. Zájem má i jedno velké město. Zatím jsem se nerozhodl," podotkl Fousek.

Podle vedoucího oddělení Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra Michala Tétauera koupila majitelka od ministerstva areál za osm milionů korun, obcím ho teď nabízí za 15 milionů korun. "Cítím v tom neférový nátlak. Buď obec areál koupí za dvojnásobek kupní ceny, nebo z něj provozovatel udělá ghetto," řekl.

V areálu žije stovka lidí. Jednatelé domova dostali za poskytování sociálních služeb bez registrace pokutu 250 tisíc korun, správní řízení s ním vede několik úřadů. V posledních měsících se do areálu nastěhovalo několik sociálně slabých rodin.

Autoři: ,Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Najdete na iDNES.cz