Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Referendum Hrobčic o koupi problémového areálu je neplatné

  15:59aktualizováno  15:59
Místní referendum v Hrobčicích na Teplicku, které kvůli problémovému areálu bývalého uprchlického tábora v Červeném Újezdu nechala vypsat radnice, je neplatné. K urnám přišlo jen 24 procent voličů. Radnice se lidí dotazovala, zda souhlasí s tím, aby obec areál koupila.

Bývalý utečenecký tábor Červený Újezd na Teplicku se stal postrachem obyvatel okolních obcí. | foto: Pavel Pastyřík

"Souhlasím, aby obec Hrobčice koupila areál bývalého uprchlického tábora Červený Újezd za maximální kupní cenu 15 milionů korun," zněl text na hlasovacích lístcích. Radnice i okolní obce se obávají toho, že by se z areálu mohlo stát ghetto, uvedla starostka Hrobčic Jana Syslová (více čtěte zde).

Fotogalerie

Z 828 oprávněných voličů přišlo k urnám 199. Neplatných hlasů bylo 9. "153 lidí řeklo ano, 37 ne. Výsledek je dobrý, ale čekala jsem lepší," doplnila Syslová s tím, že odkoupení areálu podporují především lidé z osad, které s areálem sousedí. "Tam se účast pohybovala kolem 60 procent," vysvětlila Syslová.

K tomu, aby referendum platilo, musí k urnám přijít více než 35 procent registrovaných voličů. Rozhodnutí přijaté v referendu je závazné, když pro něj hlasuje většina hlasujících a nejméně 25 procent všech oprávněných voličů, tedy i těch, kteří nevolili.

Koupí areálu se hodlá zabývat zastupitelstvo Bíliny

Bez ohledu na výsledek referenda se koupí areálu bude zabývat mimořádné zastupitelstvo Bíliny. Část zastupitelů chce, aby areál koupilo město a následně ho nechalo zbourat. Bílinská TOP 09, která svolání zastupitelstva iniciovala, chce o finanční podporu požádat centrální úřady.

"Koupit to s tím, že vydám dalších 10, 20, 25 milionů na to, že to zbourám, to myslím není ideální řešení," řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, který je zároveň zastupitelem Bíliny. Bílina přitom s provozovatelem areálu vůbec nejednala. "Nikdo s námi nemluvil, že to chtějí koupit, jsem se dozvěděl z novin," poznamenal jednatel Domova na kopci Pavel Fousek.

Na pomoc Bíliny Hrobčice spoléhají. "Na bílinské zastupitelstvo pojedu. Naši zastupitelé se areálem budou znovu zabývat na konci června," dodala Syslová.

O tom, jestli majitelé areál vůbec prodají, není přitom jasné. Podle Fouska existuje několik variant. "Mám nabídku od soukromé firmy, která by si areál chtěla pronajmout k sociálnímu bydlení. Zájem má i jedno velké město. Zatím jsem se nerozhodl," podotkl Fousek.

Podle vedoucího oddělení Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra Michala Tétauera koupila majitelka od ministerstva areál za osm milionů korun, obcím ho teď nabízí za 15 milionů korun. "Cítím v tom neférový nátlak. Buď obec areál koupí za dvojnásobek kupní ceny, nebo z něj provozovatel udělá ghetto," řekl.

V areálu žije stovka lidí. Jednatelé domova dostali za poskytování sociálních služeb bez registrace pokutu 250 tisíc korun, správní řízení s ním vede několik úřadů. V posledních měsících se do areálu nastěhovalo několik sociálně slabých rodin.

Autoři: ,


Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Kdo si neudělal zásoby sena, bude na tom špatně, říká chovatel

Jiří Andrle, nadšený chovatel a předseda ZO ČSCH Litoměřice-Žitenice....

Letní úmorná vedra trápí nejen lidi, ale jsou problémem i pro zvířata. Člověk se před horkem může schovat, kam chce,...

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Najdete na iDNES.cz