Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Řápková zkritizovala Ústeckému kraji jeho zákony proti nepřizpůsobivým

  10:11aktualizováno  10:11
Bývalá primátorka Chomutova a nynější poslankyně za Ústecký kraj Ivana Řápková z ODS zkritizovala před krajskými zastupiteli balíček zákonů, který měl zklidnit sociální napětí na místech, jako je Šluknovsko. Iniciativu kraje vláda nedávno odmítla, Řápková ji jako členka výboru pro bezpečnost a sociální politiku roztrhala na kusy.

Poslankyně ODS Ivana Řápková kritizovala balíček zákonů, s nimiž přišel Ústecký kraj. | foto: Petr Topič pro iDNES.cz

"Balíček je neschvalitelný. Buď návrhy v něm obsažené už byly dříve schválené, nebo jsou nerealizovatelné," řekla Řápková ve středu před zastupiteli.

Kvůli legislativnímu balíčku už to byl druhý políček kraji. První mu uštědřila před 14 dny vláda, když krajské návrhy smetla ze stolu a Sněmovně je nedoporučila ke schválení. (více o tom zde)

Součástí iniciativy kraje bylo například zpřísnění trestů za opakované přestupky, propojené databáze přestupků mezi obcemi či změna loterijního zákona - aby obce o automatech a videoterminálech mohly rozhodovat samy. (o legislativních návrzích kraje čtěte zde)

"Balíček je mimo jiné reakcí na události, které se staly před více než půldruhým rokem v Litvínově a přichází pozdě," kritizovala Řápková.

"Stalo se přesně to, před čím jsme varovali, a to je politizace našich legislativních návrhů. Stojíme si za tím, že ústecký balíček je připravený pečlivě, odborně a se znalostí věci," zareagovala na vystoupení Řápkové hejtmanka kraje Jana Vaňhová.

Návrhy kraje nejsou provázané se zákony

Svou kritiku však opřela Řápková o několik konkrétních příkladů. "Kvůli zpřísněnému trestání přestupků by se tak stalo trestným činem třeba opakované zanedbání úklidu či odkládání odpadu jinde, než je určené," vysvětlila.

Pak připomněla, že novelu loterijního zákona už dávno podepsal prezident, že návrh na tzv. sociální bydlení už upravují existující právní předpisy a že další krajské návrhy už v rámci zákona o hmotné nouzi a přestupkového zákona projednává Sněmovna i Senát.

"Balíček není dostatečně provázaný s existujícími zákony a navrhovaná ustanovení by tak nemohla být účinně využívána," zastřešila svou kritiku krajských návrhů.

Řápková také podotkla, že kraj ohledně své iniciativy s poslanci nespolupracoval a jeho snahu nepřímo označila za mediální trik a populismus.

"Slova paní poslankyně o populismu jsou důkazem, že se snaží poškodit úsilí Ústeckého kraje o rychlé a systémové řešení sociálních problémů," ohradila se hejtmanka Vaňhová. Ústecký kraj v reakci na vládní odmítnutí sepsal na podporu svého legislativního balíčku petici. (více o ní zde)

Autor:Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Dvakrát ho lékaři poslali z nemocnice domů s virózou, napotřetí zemřel

Ilustrační snímek

Dvakrát během jednoho dne poslali lékaři ústecké nemocnice 75letého Itala Maria Favu domů s tím, že jeho zdravotní stav...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

Den Země má připomenout, co bychom si měli opravdu chránit

Na oslavách Dne Země v Podkrušnohorském zooparku v Chomutově si návštěvníci mj....

Den Země slaví 22. dubna více než miliarda lidí ve 175 státech světa bez ohledu na víru či národnost. Pro všechny je...

Brečela jsem štěstím, říká učitelka, která vyhrála anketu Ámos sympaťák

Oceněná litoměřická učitelka Helena Lísková.

Učitelka základní školy Helena Lísková z Litoměřic získala titul Ámos sympaťák 2018. Soutěž pro ni byla celoživotním...

VIDEO: Zatlouct hřebík a ťukat. Kondici stromů ověřuje akustický tomograf

Dendroložka Jitka Nováková a její spolupracovník Ondřej Voháňka zjišťují pomocí...

Péče o dřeviny v Ústí nad Labem se v minulosti zanedbávala. Radnice teď všechny stromy kontroluje a chce o zeleň více...

Najdete na iDNES.cz