Štefan Mata, Miroslav Čonka, Patrik Doležal a Jiří Čonka se potkali v

Štefan Mata, Miroslav Čonka, Patrik Doležal a Jiří Čonka se potkali v salesiánskému středisku v Teplicích, které dětem a mladým lidem ze sociálně slabých rodin pomáhá se školní výukou a nabízí lepší program než ulice, aby se vyhnuli drogám a krádežím. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Vulgarismy nehrajeme, říkají rapeři ze salesiánského střediska

  • 2
Salesiánské středisko v Teplicích pomohlo muzikantům z chudých rodin. Jako kluci tam chodili ve volném čase a vznikla z toho skupina Descontrol, která nyní pokřtila první cédéčko. Texty jsou o sociálních, náboženských i politických tématech.

"Máme obrovskou radost," říká nadšeně jeden ze čtveřice muzikantů Štefan Mata, když ukazuje čerstvé album Myšlenky v obrazech s dvanácti skladbami.

Do Teplic se přestěhoval z Prahy před osmi lety, bylo mu tehdy 14 let. "Hned měsíc nato jsem šel sem do střediska. Udělal jsem dobře. Vím, jak dopadli jiní, kradou, kouří trávu a berou další drogy," podotýká.

Ve středisku se seznámil s bratry Jiřím a Miroslavem Čonkovými a Patrikem Doležalem.

"Dohromady jsme se dali v roce 2010. Tehdy už jsem ve středisku čtyři roky pracoval, můj bratr tady byl jako dobrovolník a další dva sem docházeli jako klienti," vzpomíná na vznik skupiny Descontrol Jiří Čonka.

Také on sám dříve docházel jako kluk do střediska, které je určeno pro děti a mládež ze sociálně slabých rodin a nabízí jim alternativu k životu na ulici. Ředitel střediska Ladislav Nádvorník se s ním tehdy dohodl, že když si dodělá maturitu, dá mu práci. Čonka vychodil střední školu v Mostě a od roku 2006 pracuje jako vychovatel, vede kroužky, učí na kytaru a klavír.

První úspěch přišel na Slovensku

Před dvěma roky se čtveřice rozhodla založit hiphopovou skupinu Descontrol a zúčastnit se hudební soutěže na Slovensku. Do čtyř hudebních kategorií posílali své písně a skladby muzikanti a kapely a ty vítězné se pak objevily na společném CD. Skupina Descontrol se svojí hiphopovou skladbou uspěla.

"Za vítězství jsme dostali 300 eur a za to koupili sluchátka. Řekli jsme si, že má cenu v tom pokračovat," vypráví Čonka.

Čonka hraje na klávesy, další tři do toho rapují. Středisko dostalo od sponzorů techniku včetně mixážního pultu a díky tomu mohli hudebníci nahrávat ve zkušebně, která jinak slouží jako hudební učebna. Hudbu i texty skládají sami.

"Ale žádný vulgarismy, spíše texty k zamyšlení o sociálních, politických a náboženských tématech," říká Čonka.

Kmotrem CD byl režisér Petr Václav

Za výrobu CD a mastering zaplatilo středisko asi 20 tisíc korun, vše ostatní si muzikanti zařizovali sami. CD pokřtili ve čtvrtek v klubu Abalone, jenž patří ke středisku.

"Název je odvozen od deskové hry, která se hraje bílými a černými kameny. Je to symbolické, k nám chodí také bílí i Romové," říká pracovnice střediska Jana Švecová.

Kmotrem cédéčka byl režisér Petr Václav. "Při castingu na film Cesta ven, při kterém jsme hledali Romy-neherce, jsem se seznámil s panem Čonkou a dalšími, poslouchal jejich hudbu a přirozeně došlo k této dohodě," uvedl Václav.

Do dvou budov salesiánského střediska v Teplicích chodí zhruba 70 dětí a mladých lidí denně. "Rozdělujeme je do dvou skupin. Mladším do 13 let nabízíme doučování, hry, kroužky. Se staršími řešíme jejich problémy, motivujeme je, aby se nad svým životem zamysleli a měli chuť s ním něco dělat," popsala Švecová.