Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Úspěšní raketoví modeláři z Krupky se obávají, že přijdou o letiště

  9:28aktualizováno  9:28
Úspěšnému Raketomodelářskému klubu z Krupky, který se může pyšnit osmi mistry světa, hrozí, že nebude mít kde pouštět rakety. Nedaří se jim dohodnout s majitelem letiště, na kterém nejen trénují, ale pořádají třeba i mistrovství a závody světového poháru.

Raketomodelářský klub Krupka na letišti na Srbickém pahorku nejen trénuje, ale pořádá i spoustu závodů včetně republikových mistrovství a světových pohárů. | foto: Raketomodelářský klub Krupka

„Máme problém s letištěm na Srbickém pahorku. Od nových majitelů jsme měli záruku, že nám bude pět let k dispozici. Letos běží pátý rok a na prodloužení jsme se zatím nedohodli,“ krčí rameny předsedkyně klubu Věra Pavková.

Závody raket

Raketoví modeláři soutěží v několika kategoriích, hodnotí se například výška doletu vlastnoručně vyrobené rakety nebo doba, kterou stráví ve vzduchu.

Královskou kategorií je stavba raket, které jsou přesnou kopií reálných vesmírných strojů. Taková maketa se musí ve vzduchu rozpadnout stejně jako jejich skutečná předloha a jednotlivé části se pak snesou k zemi na padáčcích.

Sehnat nový pozemek bude obtížné. Raketoví modeláři totiž potřebují mnohem více prostoru než třeba modeláři letečtí.

„Rakety nejsou řiditelné. Vyšleme ji do vzduchu, tam se rozpadne a snáší se na padáčcích k zemi třeba kilometry daleko od místa vzletu. Letiště nám stačí malé, ale potřebujeme třeba i deset kilometrů bez zástavby nebo lesa, kam si pro raketu můžeme doběhnout,“ upřesňuje Pavková.

K problému nejistého letiště není lhostejná ani radnice Krupky, kterou modeláři svými výkony reprezentují.

„Nabídli jsme jim alternativu v lokalitě u Prokopky nebo prostor na Komáří vížce, kde to však pro jejich potřeby příliš fouká. Určitě pro ně něco najdeme,“ říká tajemník radnice František Růžička. Dodává, že by byla škoda, kdyby měl úspěšný klub, který funguje od roku 1972, omezit svou činnost.

Klub musel kvůli velkému zájmu přidat kroužky

U zrodu raketového modelářství v Krupce stál Bedřich Pavka, který se svými dvěma syny vyhrával jednu soutěž za druhou. Jeho žena Věra se pak chopila předsednictví klubu.

„Vzala jsem si modeláře, věděla jsem, do čeho jdu. Zatímco on si lepí, na mě zbyla administrativa,“ říká Věra Pavková. Dnes se stará také o nejmladší členy klubu. „Dětí je hrozně moc a chlapi chtějí pracovat spíš s těmi staršími. Já jsem učitelka, mám více trpělivosti i na malé caparty,“ dodává.

Na zájem o malé modeláře si v Krupce nemohou stěžovat. „Chodí děti od šesti let, hodně také díky modelářské škole, kterou pořádáme. Navštěvují nás celé třídy, my jim vysvětlíme princip raket a satelitů, v dílnách si každé dítě vyrobí letadlo, které si odnese. Pak se k nám vracejí na kroužky,“ přibližuje Pavková.

Klub dokonce musel pro velký zájem přidat kroužky. Aby však z mladých modelářů vyrostli noví mistři Evropy nebo světa, potřebují trénovat v domácím prostředí.

„Kdybychom přišli o letiště, museli bychom jezdit na závody mimo Krupku a nemohli bychom pořádat soutěže, což by se podepsalo na naší výkonnosti. A to by bylo smutné, vždyť jsme vychovali osm mistrů světa a žádný šampionát se bez nás neobejde,“ poukazuje Pavková na úspěchy klubu. Ten nemá v Česku konkurenci a patří ke světové špičce spolu s Rusy, Poláky nebo Srby.

 

 
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz