Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Úspěšní raketoví modeláři z Krupky se obávají, že přijdou o letiště

  9:28aktualizováno  9:28
Úspěšnému Raketomodelářskému klubu z Krupky, který se může pyšnit osmi mistry světa, hrozí, že nebude mít kde pouštět rakety. Nedaří se jim dohodnout s majitelem letiště, na kterém nejen trénují, ale pořádají třeba i mistrovství a závody světového poháru.

Raketomodelářský klub Krupka na letišti na Srbickém pahorku nejen trénuje, ale pořádá i spoustu závodů včetně republikových mistrovství a světových pohárů. | foto: Raketomodelářský klub Krupka

„Máme problém s letištěm na Srbickém pahorku. Od nových majitelů jsme měli záruku, že nám bude pět let k dispozici. Letos běží pátý rok a na prodloužení jsme se zatím nedohodli,“ krčí rameny předsedkyně klubu Věra Pavková.

Závody raket

Raketoví modeláři soutěží v několika kategoriích, hodnotí se například výška doletu vlastnoručně vyrobené rakety nebo doba, kterou stráví ve vzduchu.

Královskou kategorií je stavba raket, které jsou přesnou kopií reálných vesmírných strojů. Taková maketa se musí ve vzduchu rozpadnout stejně jako jejich skutečná předloha a jednotlivé části se pak snesou k zemi na padáčcích.

Sehnat nový pozemek bude obtížné. Raketoví modeláři totiž potřebují mnohem více prostoru než třeba modeláři letečtí.

„Rakety nejsou řiditelné. Vyšleme ji do vzduchu, tam se rozpadne a snáší se na padáčcích k zemi třeba kilometry daleko od místa vzletu. Letiště nám stačí malé, ale potřebujeme třeba i deset kilometrů bez zástavby nebo lesa, kam si pro raketu můžeme doběhnout,“ upřesňuje Pavková.

K problému nejistého letiště není lhostejná ani radnice Krupky, kterou modeláři svými výkony reprezentují.

„Nabídli jsme jim alternativu v lokalitě u Prokopky nebo prostor na Komáří vížce, kde to však pro jejich potřeby příliš fouká. Určitě pro ně něco najdeme,“ říká tajemník radnice František Růžička. Dodává, že by byla škoda, kdyby měl úspěšný klub, který funguje od roku 1972, omezit svou činnost.

Klub musel kvůli velkému zájmu přidat kroužky

U zrodu raketového modelářství v Krupce stál Bedřich Pavka, který se svými dvěma syny vyhrával jednu soutěž za druhou. Jeho žena Věra se pak chopila předsednictví klubu.

„Vzala jsem si modeláře, věděla jsem, do čeho jdu. Zatímco on si lepí, na mě zbyla administrativa,“ říká Věra Pavková. Dnes se stará také o nejmladší členy klubu. „Dětí je hrozně moc a chlapi chtějí pracovat spíš s těmi staršími. Já jsem učitelka, mám více trpělivosti i na malé caparty,“ dodává.

Na zájem o malé modeláře si v Krupce nemohou stěžovat. „Chodí děti od šesti let, hodně také díky modelářské škole, kterou pořádáme. Navštěvují nás celé třídy, my jim vysvětlíme princip raket a satelitů, v dílnách si každé dítě vyrobí letadlo, které si odnese. Pak se k nám vracejí na kroužky,“ přibližuje Pavková.

Klub dokonce musel pro velký zájem přidat kroužky. Aby však z mladých modelářů vyrostli noví mistři Evropy nebo světa, potřebují trénovat v domácím prostředí.

„Kdybychom přišli o letiště, museli bychom jezdit na závody mimo Krupku a nemohli bychom pořádat soutěže, což by se podepsalo na naší výkonnosti. A to by bylo smutné, vždyť jsme vychovali osm mistrů světa a žádný šampionát se bez nás neobejde,“ poukazuje Pavková na úspěchy klubu. Ten nemá v Česku konkurenci a patří ke světové špičce spolu s Rusy, Poláky nebo Srby.

 

 Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Najdete na iDNES.cz