Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Radnice nahradila stará auta elektromobily, strážníkům dá elektrokola

  11:05aktualizováno  11:05
Radnice v Litoměřicích mění stará služební vozidla za nová, ekologická. Pořídila deset elektromobilů a čtyři hybridní vozy. Brzy přibude také několik veřejně dostupných dobíjecích stanic. Litoměřičtí chtějí v budoucnu využít elektřinu i pro městskou hromadnou dopravu.

Elektromobily litoměřické radnice. | foto: Pavel Křivohlavý, 5plus2.cz

„Všechny vznětové motory jsou už na limitech svých emisních možností,“ vysvětlil zástupce starosty Litoměřic Karel Krejza, proč radnice zrovna nyní přechází na ekologicky šetrný způsob dopravy. „Jsme asi jediné město v Česku, které šlo tímto směrem,“ doplnil.

Nové volkswageny jsou náhradou za dosluhující služební vozidla městského úřadu a také příspěvkových organizací města včetně nemocnice.

„Přes noc se auta nabijí a celý den pak mohou jezdit. Počítali jsme také náklady na kilometr. Nárůst nákladů oproti pořízení běžných aut je sice zhruba desetiprocentní, ale to je za čistý vzduch,“ poznamenal místostarosta.

Fotogalerie

Město zatím vozy nekoupilo, má je na leasing. Zdůvodňuje to tím, že vývoj elektromobilů jde rychle dopředu. „Za dva roky udělá technika obrovský vývoj a my se pak můžeme rozhodnout, co dál,“ podotkl Krejza.

Pokud bude s provozem elektromobilů radnice spokojena, po skončení leasingu další vozy už zakoupí. Nyní se jejich cena pohybuje kolem jednoho milionu korun.

Výzva ministerstva životního prostředí na pořízení elektromobilů nebo aut se šetrným pohonem platí až do roku 2018. „Budeme proto připravovat žádost, a když elektromobilita půjde tím směrem, jak automobilky deklarují, tedy že vozy budou mít dojezd 300 kilometrů a více, nová auta zakoupíme s dotační podporou,“ doplnil Krejza.

Elektřina by měla pohánět i vozy MHD

Pořízení elektromobilů je pouze jedna část plánovaného řešení nové dopravní politiky Litoměřic. V dalších krocích bude radnice spolupracovat s místními podnikateli, kteří se k aktivitám města chtějí připojit třeba pořízením vlastních elektromobilů či výstavbou veřejnosti dostupných dobíjecích stanic.

Klíčové bude zprovoznit rychlodobíjecí stanice, na čemž město spolupracuje s firmou ČEZ. Město navíc hodlá testovat možnosti využití fotovoltaických elektráren pro dobíjení elektromobilů.

Elektřinu chce využít i pro městskou hromadnou dopravu, která by v Litoměřicích brzy měla doznat zásadních změn v kvalitě a četnosti spojů.

Chystá se i pořízení elektrokol. „Z mezinárodních programů budeme v příštím roce pořizovat elektrokola pro úřad či městskou policii,“ uvedl Antonín Tym z litoměřické radnice.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Najdete na iDNES.cz