Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Radnice odřízla dům od čističky odpadních vod. Kvůli sporu o odkup

  19:03aktualizováno  19:03
Zhruba dvacítka obyvatel bytového domu v Terezínské ulici v Lovosicích má problém. Od čtvrtka jim na žádost radnice zaslepili dělníci přípojku do čistírny odpadních vod a hrozí, že jim splašky a odpadní vody zaplaví zahradu, ale i domácnosti. Vyvrcholil tak spor o odkup podílu v čističce.

Pracovníci firmy najaté městem zaslepili kanalizaci od domu k čističce 30. října odpoledne. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Jádrem dlouholetého sporu mezi radnicí a vlastníky bytů je právě zdejší čistírna. Užívají ji dva domy a město od roku 2010 trvá na tom, aby ji vlastníci bytů odkoupili. Jeden z domů tak učinil, druhý nikoli.

Fotogalerie

„Jenže v případě prvního domu bylo odkoupení podílu čističky podmínkou k tomu, aby si lidé mohli koupit i samotné byty do osobního vlastnictví. V druhém domě naopak vlastníky bytů již jsme a chceme platit řádné stočné, nikoli kupovat čistírnu,“ zlobí se

Stanislav Novák, předseda výboru Společenství vlastníků jednotek domu 489/64. Stočné však lidé z domu neplatí, protože dosud nevznikla smlouva o pronájmu čistírny.

„Pokud užívám elektřinu, tak si také přeci nekoupím podíl v elektrárně,“ pokračuje.

Společenství vlastníků osmi bytů dotčeného domu s městem o situaci několikrát jednalo a navrhovalo sepsání nájemní smlouvy na užívání čistírny. Žádná schůzka však řešení nepřinesla.

Spor vygradoval 20. října, kdy se na dveřích bytového domu objevilo oznámení o tom, že 30. října bude zaslepená přípojka a lidé by neměli od tohoto data používat toalety, pračky či sprchy, pokud si nechtějí znečistit byty. „Snažili jsme se to teď s městem řešit každý den, ale bez úspěchu, protože jsme na městském úřadě nikoho kompetentního nezastihli,“ říká Novák.

Radnice: Plníme usnesení zastupitelstva

Lovosická radnice razantní opatření obhajuje. Přesto podle místostarostky Vladimíry Novákové dělalo město vše pro to, aby k zaslepení nemuselo dojít.

„Majetkosprávní odbor navrhl nájemní smlouvy, ale zastupitelé nakonec rozhodli, že se přípojka zaslepí, protože nájemníci se bezdůvodně obohacují,“ podotýká Nováková a doplňuje, že radnice už v dubnu vlastníkům bytů zaslala vyjádření s tím, že si mají najít náhradní variantu řešení. „Měli na to několik měsíců. Konkrétní návrh nájemní smlouvy nám ale nedali. Nyní jsme jen splnili usnesení zastupitelstva,“ doplnila místostarostka.

Předseda společenství vlastníků však jednání popisuje odlišně. „Na radnici nám několikrát řekli, že určí výši stočného a ozvou se nám. Pak ale vždy přišla výzva, abychom podíl na čistírně odkoupili, nebo nám zaslepí přípojku,“ dodává Novák, který celou věc předal policii.

Případ nyní řeší právníci obou znesvářených stran, kteří zvažují další kroky. Čas však hraje v neprospěch lidí z bytového domu, kteří nyní spoléhají pouze na malou několikasetlitrovou jímku. „Řešili jsme s Krajskou hygienickou stanicí, zda nebyl  porušen zákon o ochraně veřejného zdraví, ale ten se na náš případ vztáhnout nedá. Zvažujeme podání návrhu na předběžné opatření k soudu, ale to musí být na základě žaloby,“ říká Novák s tím, že jímka či případné mobilní toalety jsou jen nouzovým řešením.

„Náklady za jejich vyvážení bychom požadovali zaplatit od města. Dlouho takto ale fungovat nelze, vždyť v domě jsou malé děti. Snad se nám podaří přípojku obnovit co nejrychleji,“ doufá Novák.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Všude bylo hodně kouře, popsal požár z Předlic obyvatel domu

Pan Dalibor, obyvatel vyhořelého předlického domu.

Správce domu v Předlicích, kde ve čtvrtek hořelo, pro nájemníky našel provizorní bydlení a zajišťuje už i trvalé. Lidé...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Najdete na iDNES.cz