Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Radnice koupila nádraží. Je nám k ničemu, říká však starosta

  8:23aktualizováno  8:23
Dolní Poustevna na Děčínsku koupila budovu tamějšího nádraží. Nákup objektu od Správy železniční dopravní cesty schválili zastupitelé na svém posledním zasedání. Jen tři zastupitelé byli proti, jeden z nich byl starosta. Podle něj nemá město pro budovu využití.

Loni se obnovil provoz na trati do Děčína přes Německo. Nádraží k tomu ale není potřeba, jízdenky se kupují ve vlaku. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Zhruba dva miliony z rozpočtu vyškrábneme, ale nemám představu, co s budovou budeme dělat dál. Na údržbu a rekonstrukci městský rozpočet nestačí. Rekonstrukce by určitě spolykala desítky milionů,“ poukazuje starosta Dolní Poustevny Vladimír Tesařík. Jenže ostatní zastupitelé měli pro koupi argument.

Pokud by totiž město objekt nekoupilo, nabídla by ho SŽDC soukromému zájemci. A řada místních se bojí, že by nádraží koupil nějaký spekulant a udělal z něj ubytovnu pro sociálně slabé. „Já bych obavy ze vzniku podobné ubytovny vůbec neměl. Už teď je ve městě několik prázdných soukromých domů, a kdyby někdo chtěl, už z nich jsou ubytovny dávno,“ je přesvědčen Tesařík.

Na nádraží se jízdenky koupit nedají

Prodej nádraží

Prodej nádražní budovy ještě musí schválit správní rada SŽDC, ministerstvo dopravy a vláda
„Musíme se chovat s péčí řádného hospodáře, zákon nám neumožňuje, abychom majetek převáděli na obce zadarmo či za pár korun,“ podotýká mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

SŽDC nádraží prodává, protože ho k ničemu nepotřebuje a nevyužívají ho ani České dráhy. Loni v červenci koleje po téměř 70 letech znovu propojily Poustevnu a sousední Sebnitz a obnovil se provoz vlaků do Děčína přes Německo. Trať využívají nejen místní dojíždějící do Děčína za prací, ale především turisté.

Samotná budova v tom ale nehraje takřka žádnou roli. Není v ní pokladna, jízdenky se kupují přímo ve vlaku. Dolní Poustevna ji má v nájmu, dál ji pronajímá a pro cestující v ní má smysl jen hospoda. „Za hospodu máme pět tisíc měsíčně a za byty, které poskytujeme pracovníkům Českých drah, dalších několik tisíc,“ přibližuje současné využití budovy Tesařík.

Budova je podle starosty ve špatném stavu

„Kolegové tvrdí, že i když do budovy nedáme ani korunu, za dva roky se nám peníze za nákup vrátí právě z těch nájmů,“ pokračuje Tesařík. On sám tomu ale nevěří. „Nádraží je v dezolátním stavu, nevíme, kdy se něco rozbije, poteče střechou a podobně. A pokud nebudeme investovat a opravovat, bude jen chátrat dál,“ zlobí se.

Město proto teď musí podle starosty vymyslet, co by v rozlehlé budově chtělo mít. Uvažuje se o informačním centru, turistické ubytovně či o startovacích bytech. „Na to ale potřebujeme dotace, na což bychom museli mít vypilovaný projekt, a ten nemáme. Navíc si myslím, že ani na spoluúčast v případě získání dotace nebude náš rozpočet stačit,“ obává se starosta Tesařík.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Z někdejší textilní manufaktury v Oseku budou sociální byty pro mladé

Současný pohled na bývalou textilní manufakturu v Oseku.

Téměř 300 let starou budovu bývalé textilní manufaktury plánuje opravit město Osek. Po deseti letech snahy radnice...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Najdete na iDNES.cz