Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Radioaktivní divočáci jsou i v saských Krušných horách. A mohou přebíhat

  8:59aktualizováno  8:59
Radioaktivní divočáci ze Saska jsou českým hranicím blíž, než se dosud soudilo. Měření z letošního podzimu prokázala jejich výskyt i na německé straně Krušných hor. Radioaktivních jedinců je tam deset procent, jinde na saském území je to čtvrtina až třetina. Zvířata mohou přebíhat i do Česka.
Prase divoké (ilustrační snímek)

Prase divoké (ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Nejhorší situace je v jižní části regionu Vogtland, z 644 kontrolovaných divočáků byl limit 600 becquerelů v kilogramu masa překročen ve 166 případech. Mnohem lepší situace je v sousední oblasti Cvikov a Krušných horách, kde z 325 kontrolovaných divokých prasat byl limit překročen ve 36 případech,“ řekl mluvčí saského Ministerstva životního prostředí a zemědělství Frank Meyer.

Česká měření zatím vysokou radioaktivitu v mase divočáků v Krušných horách neprokázala. Radioaktivní prasata však mohou ze Saska na české území volně přebíhat.

Divočáci v Sasku u českých hranic jsou kvůli jaderné havárii v Černobylu v roce 1986 stále radioaktivní. Prokázaly to podzimní testy německého Ministerstva životního prostředí. Vyplývá z nich, že každé desáté prase na saské straně Krušných hor je kontaminované a jeho maso by se mělo zlikvidovat.

„U nás jsme zatím žádný takový problém neměli. Divočák ale za noc uběhne i přes 40 kilometrů, nedá se vyloučit, že kontaminované prase se u nás vyskytnout nemůže. Migrují ale jednotlivci a žádného jsme neobjevili,“ řekl ředitel krajské veterinární správy Petr Pilous.

Přípustná hranice 600 becquerelů v kilogramu masa platí ve všech státech Evropské unie. Je to ale nízká a přísná hladina, takže konzumace takového masa by zdraví člověka neohrozila.

„Není to nic dobrého a zdravého, ale člověk by se takovým masem musel živit ve velkém množství, aby byl ohrožen. Při množství konzumované zvěřiny v Česku by to nikoho neohrozilo,“ poznamenal Pilous.

Radioaktivita se do masa divočáků dostává z podzemních hub

Divoká prasata jsou radioaktivní kontaminací postižena nejvíce. Kromě žaludů či bukvic se totiž živí i kořínky a houbami v zemi. Jejich pochoutkou jsou třeba lanýže a další druhy hub jako třeba jelenka obecná, ve kterých je koncentrace radioaktivních látek vysoká. V půdě se radioaktivní cesium 137, jehož poločas rozpadu je 30 let, drží mimořádně dlouho.

První měření v Sasku proběhlo v září roku 2012. Po zjištění vysokého počtu kontaminovaných divočáků bylo testování rozšířeno i do okresů Cvikov a Krušné hory. Ve Vogtlandu od září loňského roku do letošního srpna z 644 kontrol testy odhalily 166 kontaminovaných divokých prasat.

„Ve Vogtlandu je tak kontrolováno každé zastřelené prase, ve Cvikově a Krušných horách se testy dělají namátkově,“ přiblížil mluvčí saského ministerstva Meyer.

Tak velké rozdíly v kontaminaci divočáků na poměrně malém území souvisí s tím, jak se z Černobylu šířil radioaktivní mrak. „Hodně záleželo na tom, kde pršelo a kam srážky ten radioaktivní prach strhly k zemi. Ta oblast pak může být velmi malá a ve Vogtlandu v té době bohužel pršelo,“ přibližuje ředitel veterinární správy Pilous.

V Česku žijí radioaktvní divočáci na Šumavě

V Česku byly nejvíce zasažené oblasti Jeseníků, Novohradských a Orlických hor, Králického Sněžníku a Šumavy. Náhodné zkoumání na Šumavě ukázalo, že houby tam mají až 2000 becqerelů a borůvky 1500. Právě tady divočáky vyšetřují také, loni ze 73 vzorků povolenou hranici překročilo 55, v roce 2012 ze 61 vzorků neprošlo 45.

Ke konzumentům se takové maso nedostane, protože se likviduje. Majitel honitby či myslivec pak dostává od státu náhradu. To platí i v Sasku. Za kilogram divočáka tam myslivec dostane 3,5 eura, za průměrného stodvacetikilogramového je to 420 eur.

„10,23 eura je náhrada za veterinární vyšetření prasete, 204,52 eura za dospělého divočáka a 102,26 eura za mladého,“ přiblížil Meyer.

Testy divočáků jak v Sasku, tak i na Šumavě budou pokračovat i v dalších letech. Hladina kontaminace se totiž může měnit.

„Je zajímavé, že dřív už tak vysoká nebyla a znova se objevila. Může to být způsobené i tím, že se jeden rok neurodí tolik žaludů, bukvic a kaštanů a divočáci si pak o to víc pochutnávají na houbách,“ míní Pilous.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz