Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí odvolalo ředitele zoo. Vadilo, že jsem hlídal zakázky, tvrdí on

  14:38aktualizováno  14:38
Pouhých sedm měsíců vydržel ve funkci ředitel ústecké zoo Jiří Bálek. Rada města ho na středečním zasedání odvolala. Jako důvody uvedla špatné hospodaření, chyby v zakázkách či to, že z něj zaměstnanci mají strach. Bálek argumenty radních odmítá jako zástupné. Tvrdí, že chtějí návrat starých pořádků.

Ředitel ústecké zoologické zahrady Jiří Bálek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Stalo se tak na základě dlouhodobé nespokojenosti, výsledků mimořádné kontroly a v neposlední řadě i petice od nespokojených zaměstnanců, pod níž se podepsaly dvě třetiny zaměstnanců zoo,“ zdůvodnila Bálkovo odvolání vedoucí tiskového oddělení magistrátu Daniela Pilařová.

Podle radnice je Bálek odpovědný třeba za to, že u dodávek na stavební materiál chyběly objednávky či smlouvy. „Ředitel nedodržoval směrnici rady města o veřejných zakázkách. U 14 dodávek na stavební práce nebo materiál nebyl dodržen zákon o finanční kontrole,“ uvedla Pilařová.

Bálek oponuje, že tyto objednávky měli na starost ekonomka Jana Černá a vedoucí provozu Jiří Hanzlík, které kvůli chybám sám odvolal.

„Necítím se za to odpovědný, protože byly objednávány i v době přede mnou a něco bylo objednáváno bez mého vědomí. Jakmile jsem tyhle věci zjistil, vytkl jsem jim to, a proto byli odvoláni ze svých funkci,“ uvedl Bálek. Dodal, že sám poté naopak zavedl na organizaci zakázek přísnější pravidla.

Údajně špatné hospodaření odhalila magistrátní kontrola, která probíhala od počátku srpna. Bálek přitom nedostal ani čas, aby se k jejím závěrům mohl vyjádřit. Odvolání přišlo dřív, ačkoliv původně dostal termín na připomínky do čtvrtka. Navíc ještě v pondělí jednal s prvním náměstkem primátorky Jiřím Madarem, vedoucím odboru financí a vedoucí odboru kultury, aniž by slyšel kritiku.

„Jednal jsem s nimi o rozpočtu na příští rok, který jsem si obhájil,“ poznamenal Bálek.

Petice zaměstnanců má podivně vysoký počet podpisů

Magistrát Bálkovo odvolání dále zdůvodňuje tím, že proti němu v pondělí obdržela petici.

„Situace je opravdu velmi složitá. Větší část zaměstnanců je nespokojena s podmínkami pro svou práci, ale i s podmínkami pro samotná zvířata,“ uvedla radní Yveta Tomková, která spolu s radní Renatou Zrníkovou působily v zoo během září jako mediátorky, které měly údajně napjatou atmosféru v zoo pomoci zklidnit (o mediátorkách v zoo zde).

Bálek o petici sám nic neví. Od poslední schůzky se zaměstnanci za účasti mediátorek, která se konala 11. září, žádnou stížnost osobně nezaregistroval.

„Pak už žádné impulsy od zaměstnanců nepřišly. A neznám zaměstnance, který by se mě bál. Vyžadoval jsem jen standardy, které jsou běžné v jakýchkoliv institucích. Nevím, proč by se mě báli. Vždy jsem hodnotil jen práci, nikoliv osobní záležitosti,“ uvedl.

Otázkou také je, kdo je pod peticí podepsaný. Magistrát uvádí, že ji podepsalo 65 lidí, což je podle radnice dvě třetiny všech zaměstnanců. Jenže zoo má 68 zaměstnanců.

„Museli tam počítat buď nějaké lidi, co jsou na dohodu práce či veřejně prospěšné práce, ale ne kmenové zaměstnance,“ uvažuje Bálek. Navíc ani on sám ani řada zaměstnanců o organizování petice nic nevěděli.

Městu vadil, protože šel proti rozkrádání, soudí opozice

Část opozice vidí v odvolání Bálka účelový krok radnice, která se ho chtěla zbavit, protože je spjatý s érou bývalé koalice ANO a PRO! Ústí.

„Jeho největším nedostatkem bylo, že se za jeho působení nedalo krást a muselo se pracovat. Důvody vedení města jsou lživé stejně jako důvody, na kterých obhajovali rozpad bývalé koalice ANO a PRO! Ústí,“ uvedl lídr PRO! Ústí Martin Hausenblas.

Podobně uvažuje i zastupitel Radim Bzura z TOP 09. „Byl respektovaným manažerem, který pozvedl ústeckou zoo za několik málo měsíců od svého nástupu. Byl vybrán nezávislou komisí. Úspěch pana Bálka a tím i zoo a dále snaha vyvodit odpovědnost předchozího vedení, které se dopustilo dle auditu řady pochybení, to jsou věci, které jistě nemusí vyhovovat všem,“ míní zastupitel Bzura.

Radní chtěli návrat původních pořádků, říká Bálek

Ačkoliv radnice mluví o manažerském selhání, stížnostech zaměstnanců či atmosféře strachu, sám Bálek vidí hlavní příčinu v tom, že hlavní překážkou byla řádná správa zoo za jeho vedení.

„Byl to dlouho cílený tlak k návratu původních pořádků v zahradě, tedy k obnovení finančních toků, které jsem zarazil. To někomu hodně vadilo,“ míní.

Radnice pověřila řízením zoo Bořka Voráče, který byl dlouholetým ředitelem v zoo v minulosti. „Jeho hlavním úkolem bude za pomoci mediátorek stabilizovat složitou situaci v zoo,“ uvedla mluvčí města Pilařová.

Nový stálý ředitel má vzejít do konce roku z výběrové řízení. Bálek už avizoval, že se do něj nepřihlásí. „V žádném případě. Tomuto městu už nebudu nabízet své služby,“ zdůraznil.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

NEJ památky roku 2017. Dřevěný most přes Jizeru a kaple ukřižování

Dřevěný most přes řeku Jizeru (na snímku z 6. září 2017) v obci Bystrá nad...

Dřevěný most přes řeku v obci Bystrá nad Jizerou a kaple ukřižování v Jiřetíně pod Jedlovou dostaly cenu za nejlepší...

Zloděj ukradl v rodinném domě v Dubí šest milionů, zachytila ho kamera

Neznámý lupič v domě.

Kriminalisté pátrají po totožnosti muže, který se vloupal do rodinného domu v Dubí na Teplicku a ukradl tam šest...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Najdete na iDNES.cz