Radní Ústí nad Labem Yveta Tomková na zastupitelstvu zveřejnila proti svým oponentům zvukový záznam z předchozí rady města, vzápětí nová rada, ve které Tomková sedí, pořizování zvukových záznamů ze svého jednání zrušila.

Radní Ústí nad Labem Yveta Tomková na zastupitelstvu zveřejnila proti svým oponentům zvukový záznam z předchozí rady města, vzápětí nová rada, ve které Tomková sedí, pořizování zvukových záznamů ze svého jednání zrušila. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Vedení Ústí zrušilo nahrávky z rady, jež dříve využilo proti oponentům

  • 5
Nová ústecká vláda čtyř bývalých členů ANO a dvou z Ústeckého fóra občanů ukončila pořizování zvukového záznamu z jednání městské rady. Slova radních už zachycuje pouze zapisovatelka, která je přepisuje simultánně. Někteří představitelé opozice se obávají, že zápisy z jednání rady budou neúplné.

„Žádný právní předpis nestanovuje povinnost pořizovat zvukové záznamy z jednání rady města. Transparentnost jednání rady města se nikdy neodvíjela od existence či neexistence zvukového záznamu,“ tvrdí primátorka Věra Nechybová.

Konkrétní důvod, proč koalice od roky zaběhnuté praxe ustoupila, Nechybová nesdělila.

Zvukový záznam sloužil především k tomu, že se podle něj pořídil písemný zápis z jednání. Uchovával se zhruba týden. Zápis se pak zveřejňuje na webu magistrátu. Nově zapisovatelka musí přepisovat slova radních přímo na zasedání, což na ni klade mnohem vyšší nároky.

„Největší problém, jehož se bojím, je, že zápisy začnou být velice stručné, že se tam budou ztrácet nuance a že se z nich člověk nic pořádně nedozví. Ale je to jen obava, třeba to zapisovatelka zvládat bude,“ uvedl opoziční zastupitel David Daduč z PRO! Ústí. 

Primátorka Nechybová ujišťuje, že veřejnost o zásadní informace z jednání rady nepřijde. „Je odpovědností rady a ověřovatelů zápisu, aby všechny zásadní a podstatné záležitosti byly obsaženy v zápisu,“ podotkla.

Asi mají co tajit, říká odborník na veřejnou správu

Nad rozhodnutím rady se ale podivuje i odborník na veřejnou správu Oldřich Kužílek, jenž je spoluautorem zákona o svobodném přístupu k informacím.

„Určitě je to snížení transparentnosti. Nelze, než si říci, že asi mají co tajit. Politici musí umět obhájit si své všechny kroky a tady nevím, co je k tomu vede a čeho se bojí,“ přemítá Kužílek, jenž pracuje pro spolek Otevřená společnost.

Kužílek poukazuje především na to, že díky zvukovému záznamu si může třeba radní, který na jednání chyběl, ověřit slova kolegy a že nahrávky jsou k dispozici i zastupitelům. „Nepochybně by to takto bylo pod mnohem vyšší veřejnou kontrolou a mělo by to mnohem vyšší transparentnost,“ upozorňuje Kužílek. 

To je také nejspíš důvod, proč nová vláda od pořizování záznamu upustila. Ačkoliv magistrát nahrávky z rady občanům neposkytuje, radní a zastupitelé k nim přístup mají. Naposledy ho po převratu koncem června získala jedna z „pučistek“, radní Yveta Tomková, a zastupitelům pak přehrála úvahy odvolané náměstkyně primátora Jany Bohuňkové o případné pomoci několika běžencům.

Noví radní se tak zrušením zvukových záznamů hned zbavili rizika, že příště by takto mohli u citlivých bodů zveřejnit záznam z jejich jednání zase jejich oponenti.

„Asi se chtějí vyhnout tomu, že úřad nejdříve paní Tomkové záznam vydal a teď neví kudy z toho ven, tak se radní raději rozhodli další záznamy nepořizovat,“ míní Daduč.