Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vedení Ústí zrušilo nahrávky z rady, jež dříve využilo proti oponentům

  10:51aktualizováno  10:51
Nová ústecká vláda čtyř bývalých členů ANO a dvou z Ústeckého fóra občanů ukončila pořizování zvukového záznamu z jednání městské rady. Slova radních už zachycuje pouze zapisovatelka, která je přepisuje simultánně. Někteří představitelé opozice se obávají, že zápisy z jednání rady budou neúplné.

Radní Ústí nad Labem Yveta Tomková na zastupitelstvu zveřejnila proti svým oponentům zvukový záznam z předchozí rady města, vzápětí nová rada, ve které Tomková sedí, pořizování zvukových záznamů ze svého jednání zrušila. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Žádný právní předpis nestanovuje povinnost pořizovat zvukové záznamy z jednání rady města. Transparentnost jednání rady města se nikdy neodvíjela od existence či neexistence zvukového záznamu,“ tvrdí primátorka Věra Nechybová.

Konkrétní důvod, proč koalice od roky zaběhnuté praxe ustoupila, Nechybová nesdělila.

Zvukový záznam sloužil především k tomu, že se podle něj pořídil písemný zápis z jednání. Uchovával se zhruba týden. Zápis se pak zveřejňuje na webu magistrátu. Nově zapisovatelka musí přepisovat slova radních přímo na zasedání, což na ni klade mnohem vyšší nároky.

„Největší problém, jehož se bojím, je, že zápisy začnou být velice stručné, že se tam budou ztrácet nuance a že se z nich člověk nic pořádně nedozví. Ale je to jen obava, třeba to zapisovatelka zvládat bude,“ uvedl opoziční zastupitel David Daduč z PRO! Ústí. 

Primátorka Nechybová ujišťuje, že veřejnost o zásadní informace z jednání rady nepřijde. „Je odpovědností rady a ověřovatelů zápisu, aby všechny zásadní a podstatné záležitosti byly obsaženy v zápisu,“ podotkla.

Asi mají co tajit, říká odborník na veřejnou správu

Nad rozhodnutím rady se ale podivuje i odborník na veřejnou správu Oldřich Kužílek, jenž je spoluautorem zákona o svobodném přístupu k informacím.

„Určitě je to snížení transparentnosti. Nelze, než si říci, že asi mají co tajit. Politici musí umět obhájit si své všechny kroky a tady nevím, co je k tomu vede a čeho se bojí,“ přemítá Kužílek, jenž pracuje pro spolek Otevřená společnost.

Kužílek poukazuje především na to, že díky zvukovému záznamu si může třeba radní, který na jednání chyběl, ověřit slova kolegy a že nahrávky jsou k dispozici i zastupitelům. „Nepochybně by to takto bylo pod mnohem vyšší veřejnou kontrolou a mělo by to mnohem vyšší transparentnost,“ upozorňuje Kužílek. 

To je také nejspíš důvod, proč nová vláda od pořizování záznamu upustila. Ačkoliv magistrát nahrávky z rady občanům neposkytuje, radní a zastupitelé k nim přístup mají. Naposledy ho po převratu koncem června získala jedna z „pučistek“, radní Yveta Tomková, a zastupitelům pak přehrála úvahy odvolané náměstkyně primátora Jany Bohuňkové o případné pomoci několika běžencům.

Noví radní se tak zrušením zvukových záznamů hned zbavili rizika, že příště by takto mohli u citlivých bodů zveřejnit záznam z jejich jednání zase jejich oponenti.

„Asi se chtějí vyhnout tomu, že úřad nejdříve paní Tomkové záznam vydal a teď neví kudy z toho ven, tak se radní raději rozhodli další záznamy nepořizovat,“ míní Daduč.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

Najdete na iDNES.cz