Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vedení Ústí zrušilo nahrávky z rady, jež dříve využilo proti oponentům

  10:51aktualizováno  10:51
Nová ústecká vláda čtyř bývalých členů ANO a dvou z Ústeckého fóra občanů ukončila pořizování zvukového záznamu z jednání městské rady. Slova radních už zachycuje pouze zapisovatelka, která je přepisuje simultánně. Někteří představitelé opozice se obávají, že zápisy z jednání rady budou neúplné.

Radní Ústí nad Labem Yveta Tomková na zastupitelstvu zveřejnila proti svým oponentům zvukový záznam z předchozí rady města, vzápětí nová rada, ve které Tomková sedí, pořizování zvukových záznamů ze svého jednání zrušila. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Žádný právní předpis nestanovuje povinnost pořizovat zvukové záznamy z jednání rady města. Transparentnost jednání rady města se nikdy neodvíjela od existence či neexistence zvukového záznamu,“ tvrdí primátorka Věra Nechybová.

Konkrétní důvod, proč koalice od roky zaběhnuté praxe ustoupila, Nechybová nesdělila.

Zvukový záznam sloužil především k tomu, že se podle něj pořídil písemný zápis z jednání. Uchovával se zhruba týden. Zápis se pak zveřejňuje na webu magistrátu. Nově zapisovatelka musí přepisovat slova radních přímo na zasedání, což na ni klade mnohem vyšší nároky.

„Největší problém, jehož se bojím, je, že zápisy začnou být velice stručné, že se tam budou ztrácet nuance a že se z nich člověk nic pořádně nedozví. Ale je to jen obava, třeba to zapisovatelka zvládat bude,“ uvedl opoziční zastupitel David Daduč z PRO! Ústí. 

Primátorka Nechybová ujišťuje, že veřejnost o zásadní informace z jednání rady nepřijde. „Je odpovědností rady a ověřovatelů zápisu, aby všechny zásadní a podstatné záležitosti byly obsaženy v zápisu,“ podotkla.

Asi mají co tajit, říká odborník na veřejnou správu

Nad rozhodnutím rady se ale podivuje i odborník na veřejnou správu Oldřich Kužílek, jenž je spoluautorem zákona o svobodném přístupu k informacím.

„Určitě je to snížení transparentnosti. Nelze, než si říci, že asi mají co tajit. Politici musí umět obhájit si své všechny kroky a tady nevím, co je k tomu vede a čeho se bojí,“ přemítá Kužílek, jenž pracuje pro spolek Otevřená společnost.

Kužílek poukazuje především na to, že díky zvukovému záznamu si může třeba radní, který na jednání chyběl, ověřit slova kolegy a že nahrávky jsou k dispozici i zastupitelům. „Nepochybně by to takto bylo pod mnohem vyšší veřejnou kontrolou a mělo by to mnohem vyšší transparentnost,“ upozorňuje Kužílek. 

To je také nejspíš důvod, proč nová vláda od pořizování záznamu upustila. Ačkoliv magistrát nahrávky z rady občanům neposkytuje, radní a zastupitelé k nim přístup mají. Naposledy ho po převratu koncem června získala jedna z „pučistek“, radní Yveta Tomková, a zastupitelům pak přehrála úvahy odvolané náměstkyně primátora Jany Bohuňkové o případné pomoci několika běžencům.

Noví radní se tak zrušením zvukových záznamů hned zbavili rizika, že příště by takto mohli u citlivých bodů zveřejnit záznam z jejich jednání zase jejich oponenti.

„Asi se chtějí vyhnout tomu, že úřad nejdříve paní Tomkové záznam vydal a teď neví kudy z toho ven, tak se radní raději rozhodli další záznamy nepořizovat,“ míní Daduč.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Najdete na iDNES.cz