Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Puzzle pro děti jí nevyhovovaly, tak začala vyřezávat vlastní „Zuzzle“

  11:19aktualizováno  11:19
Zuzana Šedivá z Povrlů na Ústecku na rodičovské dovolené zjistila, že jí výběr puzzle a skládaček pro nejmenší děti v obchodech nevyhovuje. Začala proto vymýšlet a vyrábět vlastní. „Pracovně jim říkám Zuzzle,“ říká šestatřicetiletá žena, která studovala výtvarnou výchovu na ústecké univerzitě.

Originální skládačky Zuzany Šedivé jsou z překližky, ručně malované a dílky jsou řezané tak, aby obrázek ve výsledku neměl rušivou strukturu jako klasické puzzle. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Jak vaše dřevěné skládačky vznikají?
Na začátku je nápad, který si nejprve nakreslím na papír, pak návrh překreslím v počítači a doladím detaily. Obrázek kreslím v křivkách, které následně upravuji pro rozřezání laserem. Potom nechám obrázek vyřezat z překližky a nakonec přichází na řadu samotné malování akrylovými barvami.

Fotogalerie

Trvá dlouho ručně namalovat jeden takový výrobek?
To je to nejnáročnější! Jeden maluji třeba dvě hodiny. Původně jsem to chtěla dělat jen pro děti, tak mi to nevadilo. Ale pokud budu chtít vyrábět víc, budu muset změnit techniku. Jednou z možností je barvu stříkat airbrush pistolí, druhou nechat to potisknout. Kdybych chtěla zachovat unikátnost v ručním malování, musela bych si otevřít chráněnou dílnu.

Pokoušela jste se puzzle i sama vyřezat z překližky?
Šlo by to vyřezat ručně lupenkovou pilkou, ale nebylo by to tak přesné, proto jsem raději zvolila laser. Samotné řezání laserem navíc není nijak drahé. Materiál je dražší.

Proč jste vlastně začala vyrábět zrovna puzzle?
Máme dvě malé děti a ty rády skládají. Když byl syn malý, byl výběr omezený, a tak jsem pro něj zkusila vyrobit puzzle vlastní. Nejprve jsem vyrobila malovanou skládačku z kartonu a ručně ji rozřezala, ale nebylo to ono. Manžel mi pak poradil, že by to šlo vyrobit z překližky a nechat rozřezat laserem. První puzzle tedy vznikly jako dárek pro syna, druhé pak pro dceru.

V čem se nejvíce liší proti ostatním podobným výrobkům?
Můj výrobek je originální tím, že dílky jsou vyřezané po tvaru částí obrázku. Říkala jsem si, že je škoda ho rozsekat na kousky, navíc okraje dílků po složení působí rušivě a na zdi to nevypadá hezky. Proto jsem to zkusila rozřezat podle částí obrázku. Musím u toho více přemýšlet, důležité je, aby dílky nebyly příliš malé a aby se to dětem dobře skládalo.

Zkoušela jste i později své prototypy na svých dětech?
Ano, a právě při tomto „testování“ jsem zjistila, že pro malé děti je vhodné udělat určité tvary symetrické. Kolečko musí být opravdu kulaté a ne šišaté, aby s ním pak děti nemusely otáčet a šlo snadno umístit do obrázku. To jsem ještě u prvního obrázku stromu nedomyslela. Obrázek šneka je už pravidelný a v tomto směru vymakanější. Šneka jsem si vybrala, protože je chováme, takže to byla jasná inspirace.

Jaké jsou vaše další plány s touhle činností, chcete ji rozšířit a začít v tom podnikat?
Líbilo by se mi navrhováním a výrobou puzzle živit, ale je to ještě dlouhá cesta. Chtěla bych vytvořit dvě až tři nové série a pokusit se získat od nějakého investora peníze, abych mohla nechat vyrobit co nejvíc kusů a dostat své skládačky do obchodů. Teď se hlavně soustředím na tvorbu těch nových sérií. Dokončuji jednu, kde bude pět hlav zvířátek, a pak také puzzle pro dospělé, což budou mandaly.

Se svým projektem jste už uspěla v soutěži začínajících podnikatelů Rozjezdy 2015. Pomohlo vám to v něčem?
Hlavně jsem si potvrdila, že můj projekt má smysl. Bylo fajn slyšet názor jiných lidí. Pozitivní reakce porotců mě nakoply a získala jsem potřebné sebevědomí k tomu, abych se do toho naplno pustila. A také jsem se tam naučila počítat.

Co to znamená?
Jak už jsem říkala, není možné, že bych ty puzzle sama malovala. Na jedné z přednášek mi lektor spočítal, že bych si vydělala asi devět tisíc korun čistého, kdybych malovala standardních osm hodin denně, a hlavně bych se umalovala. Potřebuji přitom výrobu urychlit, abych měla čas na vývoj a tvorbu nových skládaček a také na jejich prodej. Jedny puzzle by pak mohly stát kolem 290 korun.

Už jste nějaký svůj výrobek prodala?
Ještě ne, zatím jsem to nikde nenabízela. Spíše se nyní soustředím na tvorbu samotnou a na ten výběr technologie barvení - zda ručně stříkat pistolí, nebo nechat potisknout.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Najdete na iDNES.cz