Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Puzzle pro děti jí nevyhovovaly, tak začala vyřezávat vlastní „Zuzzle“

  11:19aktualizováno  11:19
Zuzana Šedivá z Povrlů na Ústecku na rodičovské dovolené zjistila, že jí výběr puzzle a skládaček pro nejmenší děti v obchodech nevyhovuje. Začala proto vymýšlet a vyrábět vlastní. „Pracovně jim říkám Zuzzle,“ říká šestatřicetiletá žena, která studovala výtvarnou výchovu na ústecké univerzitě.

Originální skládačky Zuzany Šedivé jsou z překližky, ručně malované a dílky jsou řezané tak, aby obrázek ve výsledku neměl rušivou strukturu jako klasické puzzle. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Jak vaše dřevěné skládačky vznikají?
Na začátku je nápad, který si nejprve nakreslím na papír, pak návrh překreslím v počítači a doladím detaily. Obrázek kreslím v křivkách, které následně upravuji pro rozřezání laserem. Potom nechám obrázek vyřezat z překližky a nakonec přichází na řadu samotné malování akrylovými barvami.

Fotogalerie

Trvá dlouho ručně namalovat jeden takový výrobek?
To je to nejnáročnější! Jeden maluji třeba dvě hodiny. Původně jsem to chtěla dělat jen pro děti, tak mi to nevadilo. Ale pokud budu chtít vyrábět víc, budu muset změnit techniku. Jednou z možností je barvu stříkat airbrush pistolí, druhou nechat to potisknout. Kdybych chtěla zachovat unikátnost v ručním malování, musela bych si otevřít chráněnou dílnu.

Pokoušela jste se puzzle i sama vyřezat z překližky?
Šlo by to vyřezat ručně lupenkovou pilkou, ale nebylo by to tak přesné, proto jsem raději zvolila laser. Samotné řezání laserem navíc není nijak drahé. Materiál je dražší.

Proč jste vlastně začala vyrábět zrovna puzzle?
Máme dvě malé děti a ty rády skládají. Když byl syn malý, byl výběr omezený, a tak jsem pro něj zkusila vyrobit puzzle vlastní. Nejprve jsem vyrobila malovanou skládačku z kartonu a ručně ji rozřezala, ale nebylo to ono. Manžel mi pak poradil, že by to šlo vyrobit z překližky a nechat rozřezat laserem. První puzzle tedy vznikly jako dárek pro syna, druhé pak pro dceru.

V čem se nejvíce liší proti ostatním podobným výrobkům?
Můj výrobek je originální tím, že dílky jsou vyřezané po tvaru částí obrázku. Říkala jsem si, že je škoda ho rozsekat na kousky, navíc okraje dílků po složení působí rušivě a na zdi to nevypadá hezky. Proto jsem to zkusila rozřezat podle částí obrázku. Musím u toho více přemýšlet, důležité je, aby dílky nebyly příliš malé a aby se to dětem dobře skládalo.

Zkoušela jste i později své prototypy na svých dětech?
Ano, a právě při tomto „testování“ jsem zjistila, že pro malé děti je vhodné udělat určité tvary symetrické. Kolečko musí být opravdu kulaté a ne šišaté, aby s ním pak děti nemusely otáčet a šlo snadno umístit do obrázku. To jsem ještě u prvního obrázku stromu nedomyslela. Obrázek šneka je už pravidelný a v tomto směru vymakanější. Šneka jsem si vybrala, protože je chováme, takže to byla jasná inspirace.

Jaké jsou vaše další plány s touhle činností, chcete ji rozšířit a začít v tom podnikat?
Líbilo by se mi navrhováním a výrobou puzzle živit, ale je to ještě dlouhá cesta. Chtěla bych vytvořit dvě až tři nové série a pokusit se získat od nějakého investora peníze, abych mohla nechat vyrobit co nejvíc kusů a dostat své skládačky do obchodů. Teď se hlavně soustředím na tvorbu těch nových sérií. Dokončuji jednu, kde bude pět hlav zvířátek, a pak také puzzle pro dospělé, což budou mandaly.

Se svým projektem jste už uspěla v soutěži začínajících podnikatelů Rozjezdy 2015. Pomohlo vám to v něčem?
Hlavně jsem si potvrdila, že můj projekt má smysl. Bylo fajn slyšet názor jiných lidí. Pozitivní reakce porotců mě nakoply a získala jsem potřebné sebevědomí k tomu, abych se do toho naplno pustila. A také jsem se tam naučila počítat.

Co to znamená?
Jak už jsem říkala, není možné, že bych ty puzzle sama malovala. Na jedné z přednášek mi lektor spočítal, že bych si vydělala asi devět tisíc korun čistého, kdybych malovala standardních osm hodin denně, a hlavně bych se umalovala. Potřebuji přitom výrobu urychlit, abych měla čas na vývoj a tvorbu nových skládaček a také na jejich prodej. Jedny puzzle by pak mohly stát kolem 290 korun.

Už jste nějaký svůj výrobek prodala?
Ještě ne, zatím jsem to nikde nenabízela. Spíše se nyní soustředím na tvorbu samotnou a na ten výběr technologie barvení - zda ručně stříkat pistolí, nebo nechat potisknout.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Grafton Recruitment Praha
IT Infrastrukturní inženýr/administrátor

Grafton Recruitment Praha
Ústecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz