Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obžalovaného z vraždy pustili z vazby, policii se přiznal jiný muž

  9:59aktualizováno  9:59
Zásadní obrat přišel v kauze Jaroslava Š., který byl obžalovaný z vraždy otce své bývalé partnerky a strávil kvůli tomu přes rok ve vazbě. Hlavní líčení bylo před vynesením rozsudku, jenže soud vrátil případ policii k došetření. Státní zástupce mezitím muže propustil. Vyšetřovatelům se totiž přiznal někdo jiný.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Věc se vrátila do přípravného řízení, policie dále znovu pokračuje ve vyšetřování. Musí se objasnit nové zásadní skutečnosti, které vyšly najevo teprve nedávno,“ sdělila MF DNES mluvčí krajského soudu v Ústí nad Labem Marcela Trejbalová. Nové stopy se týkají zajištěných stop DNA, které zpětně prověřoval kriminalistický ústav.

„Ze stop zajištěných na místě činu byla ztotožněna DNA, která nepatří obžalovanému,“ řekla MF DNES soudkyně Jana Kurešová, která kauzu vyřizuje.

Jaroslav Š. podle původní obžaloby zavraždil otce své bývalé partnerky v únoru 2013 v jednom z panelových domů na ústeckém sídlišti Dobětice.

Pachatel tam čtyřiašedesátiletého muže ubodal 24 ranami a následně se pokusil dům vyhodit do vzduchu, aby čin zamaskoval.

„Zapnul plynové hořáky v kuchyni a do jejich blízkosti umístil pájku, aby zamezil objasnění případu a svému dopadení,“ popsal kriminalista Milan Rychnovský.

Na místě činu policie zajistila řada stop, některé z nich nepřímo ukázaly na Jaroslava Š. Jenže několik z nich se kriminalistům při prvním vyšetřování nepodařilo spojit s konkrétní osobou, což až v posledních týdnech dokázal kriminalistický ústav.

Policie už nového člověka obvinila

„Pokud se vzorky DNA z místa činu neztotožní, založí se. Pak se porovnávají se vzorky z databází DNA, do které přichází stále nové vzorky. A do ní právě přišel vzorek, který se podařilo ztotožnit s tím založeným,“ vysvětlila soudkyně Kurešová.

Nová DNA ukázala na jednačtyřicetiletého muže z Ústí nad Labem, kterého už policie zadržela. „Podezřelý muž byl 15. prosince zadržen a pod tíhou předložených důkazů se k této vraždě přiznal,“ sdělila policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Policie ho následně obvinila z vraždy a obecného ohrožení ve stadiu pokusu, soud už ho poslal do vazby. Muži hrozí až 20 let vězení.

Obžalobu na Jaroslava Š. státní zástupkyně už Hana Řeháková stáhla, současně ho 16. prosince propustila po 16 měsících z vazby. I tak ale podle soudkyně Kurešové zůstává stále obviněný. Policie nyní prověřuje, zda se oba muži znají.

Sám Jaroslav Š. od počátku tvrdil, že čin nespáchal.

„Já jsem to neudělal a ani jsem neměl důvod. Pokud moje bývalá partnerka tvrdí, že jsem to udělal z pomsty, vůbec to není pravda. Lidsky jsem proti jejímu otci nic neměl,“ řekl mimo jiné u soudu. Vražedný nůž se nikdy nenašel, na původního obžalovaného ale ukazovaly pachové stopy na sporáku, spínačích i pájce.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz