Minulost a budoucnost fotbalových Teplic na jedné koláži.

Minulost a budoucnost fotbalových Teplic na jedné koláži. | foto: FK Teplice

Průzkum tvrdí: Jen 13 procent lidí z Teplicka nikdy nebylo na fotbale

  • 0
Fotbalové Teplice jsou nejvýznamnějším sportovním klubem v Ústeckém regionu. Ukázala to studie, kterou si nechal vypracovat vlastník klubu, firma AGC. Na základě výsledků vznikl projekt, který má fotbal ještě více zatraktivnit.

Projekt V Teplicích je budoucnost ve středu spustila sklářská firma AGC, vlastník prvoligového fotbalového klubu. Chce nabídnout nové aktivity pro mládež a vést ji ke zdravému životnímu stylu, zároveň má pomocí nejrůznějších akcí na stadionu i mimo něj podpořit vnímání fotbalu jako společenské události. Zapojí se do něj také tepličtí hráči.

"Ve složité ekonomické situaci je tohle dobrý návod, jak sportu pomoct a nastartovat ho," je přesvědčený František Hrdlička, ředitel FK Teplice. Projekt vznikal na základě studie, kterou si nechal vlastník klubu vypracovat na konci minulého roku.

Odpovídalo v ní přes 500 respondentů, podle nichž lidé v Teplicích a okolí vnímají klub jako nejdůležitější sportovní tým regionu a jako oddíl, který nejlépe pracuje s mládeží. Jen 13 % dotázaných obyvatel Teplicka  uvedlo, že nikdy nebylo na fotbale.

"Ta data jsou někdy velmi drtivá ve prospěch hodnot, které prezentujeme. Utvrzují nás, že jsme lídrem severočeského sportu," tvrdí Petr Heidenreich,  ředitel teplické komunikace.

Tady jsou čísla. Mezi významnými sportovními a kulturními akcemi v regionu hraje podle průzkumu prim právě fotbal. Na první místo jej zařadilo 37 respondentů mužů a 31 % žen. S velkým odstupem skončily s 12 % na dalších místech u mužů hokej a divadlo, 16,3 % žen dokonce upřednostnilo hokej před divadlem (14,9 %).

81 % dotázaných označilo FK Teplice za nejdůležitější sportovní klub, druhý hokejový Litvínov vybralo pouze 5 % respondentů z lázeňského města a okolí.

Projekt, jež financuje AGC, má několik priorit, přičemž stěžejní je podpora mládeže. Klub bude pořádat sezení na školách a zvát děti na tréninky.

Zároveň se bude snažit působit na sociálně slabší občany a problémovou mládež. "Fotbalisté a lidé z klubu budou chodit se sociálním pracovníkem do problémových skupin. Do parků, kde se zdržují mladí, a budeme se snažit navázat kontakt, zvát je na stadion. A ukázat příklady, že i fotbalisté někdy byli na rozcestí, zda jít trénovat, nebo na diskotéku," plánuje Heidenreich.

Tepličtí hodlají spolupracovat také s domovy důchodců, postiženými spoluobčany a chystají rovněž mnoho akcí přímo v areálu stadionu. V jeho okolí například budou hráči teplického A-týmu vysazovat stromky. Jedním z cílů je také přilákat do hlediště víc fanoušků.

"Návštěvnost může změnit atraktivnost hry, jenže kvalitní hráče můžete udržet,  jen když máte peníze. Pro fandy děláme dost, máme jedno z nejmenších vstupných, bezpečnost je zaručena. V posledních desítkách let Na Stínadlech nebyl žádný incident, který by byl řešen disciplinární komisí svazu. Ženy chodí na fotbal zdarma a podle průzkumu tvoří 40 % našich návštěvníků," vypíchl Hrdlička.

Tepličtí věří, že k projektu přilákají i další organizace a partnery. "Chceme ostatním prostě ukázat jakousi cestu, jak by se zahraniční i české firmy mohly chovat," uvedl ředitel Hrdlička. Projekt má i své webové stránky teplice-budoucnost.cz.