Fluorit

Fluorit | foto: archiv Jakuba Myslivečka

Moldava odmítá průzkum těžby fluoritu ve středu obce a rekreační zóně

  • 1
Někdejší dlouholetá tradice těžby fluoritu by se mohla obnovit v obci Moldava na Teplicku. Pokud ministerstvo životního prostředí povolí pětiletý průzkum výskytu tohoto minerálu, otevře se tím cesta k jeho těžbě. Vedení obce se však postavilo proti.

„Vzhledem k tomu, že by se průzkumné území týkalo středu obce a okolních rekreačních oblastí, usnesli jsme se, že se stanovením průzkumného území nesouhlasíme,“ sdělila místostarostka obce Eva Kardová.

Vyjádření obce ministerstvo obdrží v nejbližší době a při rozhodování o povolení průzkumu ho bude muset vzít v potaz.

„Pokud obec jako účastník řízení najde jakékoliv nesrovnalosti, je její vyjádření zásadní a v případě porušení zákona žadatelem závazné,“ uvedla Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva.

O průzkum požádala pražská firma GET, jež by množství výskytu fluoritu prověřila pro případné zájemce o těžbu. Sama firma minerál dolovat nechce.

„Firma GET nemá záměr na Moldavě těžit. Naše společnost je především průzkumnou organizací. Na lokalitě Moldava bychom rádi přehodnotili existující ložisko z hlediska aktuálních podmínek využitelnosti,“ podotkl jednatel firmy Tomáš Pechar.

Průzkum by vycházel hlavně z archivu

V katastru obce se fluorit těžil v letech 1954 až 1997, kdy se doly zavřely. Firma tak tlumí obavy, že by průzkum spočíval v terénních pracích. V první řadě by prověřila archivní údaje z doby těžby, zpracovala by digitální model ložiska fluoritu a přepočetla jeho zásoby.

Zatím není jisté, jestli by firma v rámci průzkumu provedla i průzkumné vrty. „Po kamerální fázi průzkumu se ukáže, zda bude účelné provést několik vrtů, kterými by byla archivní data ověřena a upřesněna,“ poznamenal Pechar.

Místostarostka Kardová říká, že odpor obce vůči průzkumu spočívá v tom, že prověřované území zahrnuje mimo jiné dětské hřiště, dvě vodní nádrže i chatovou oblast. Podle žádosti firmy průzkumná oblast zabírá skoro dva kilometry čtvereční.

„Je to v blízkosti lokality tetřívka,“ upozorňuje Ivana Ježková ze sdružení Přátelé zeleného údolí Muldy, které podobné záměry v obci sleduje.

Firma v žádosti o povolení k průzkumu uvádí, že by případné terénní práce prováděla citlivě. „Práce spojené se zásahem do pozemku budou lokalizovány tak, aby nezasáhly do zákonem zvláště chráněných zájmů a s ohledem na prvky ochrany přírody,“ stojí v žádosti s dovětkem, že „podmínky majitelů a uživatelů pozemků budou respektovány“.

Těžilo by se až za několik desetiletí, říká šéf firmy

Kdy ministerstvo o povolení průzkumu rozhodne, není jasné. „Závisí to na ukončení správního řízení,“ sdělila Dominika Pospíšilová z ministerstva. Lze však očekávat, že rozhodnutí bude trvat v řádu týdnů či měsíců.

Ministerstvo při posuzování žádosti vyhodnocuje mimo jiné oprávnění žadatele k hornické činnosti, jeho bezúhonnost či soulad jeho záměru se surovinovou politikou státu.

Fluorit-barytová surovina, která by se na Moldavě těžila, se používá například v papírenském či gumárenském průmyslu, ve stavebnictví, lékařství nebo sklářství. Ačkoliv průzkum je v obci aktuální téma, zahájení samotné těžby není na pořadu dne. Pokud by se dolování rozjelo, nedošlo by k němu dříve než za několik let. „Ne dříve než za několik desetiletí,“ míní dokonce jednatel firmy GET Pechar.

Případnou těžbu by povoloval báňský úřad. Kdo by prováděl samotné dolování, není jasné. „Mohu jen říct, že máme spoustu klientů a zájemců o těžbu různých druhů surovin a ty bychom oslovili,“ podotkl Pechar.

„Důležité je, aby těžba přinesla víc, než jaké by způsobila škody životnímu prostředí,“ dodala k tomu Ivana Ježková ze Sdružení přátele zeleného údolí Muldy.