Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stát povolil průzkum pro úložiště, Lubenci nepomohl mlok ani referendum

  18:36aktualizováno  18:36
Ministerstvo životního prostředí vydalo Správě úložišť radioaktivního odpadu povolení k průzkumu u Lubence na Lounsku. Má posoudit, zda je místo vhodné pro vybudování hlubinného úložiště radioaktivních odpadů. Místní se chtějí pokusit průzkumu zabránit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

„Rozhodně s tím nesouhlasíme. Udělám vše proto, abychom to zastavili,“ uvedla Jana Michalcová ze sdružení SOS Lubenec a nově zvolená zastupitelka obce.

Sdružení i obec se obrátí na právního zástupce z Ekologického právního servisu, se kterým spolupracuje. „Požádáme advokáta, aby podal proti rozhodnutí rozklad,“ uvedl starosta Lubence Bohumil Peterka.

Odpůrci proti úložišti protestují už několik let. Obávají se, že po průzkumů v lokalitě Čertovka půjde už jen velmi těžko zabránit dalším krokům, které povedou až k samotné k výstavbě úložiště.

Správa úložišť má vytipováno po celém Česku sedm lokalit, ministerští úředníci povolili průzkumy v pěti z nich, o dalších se ještě jedná. Průzkumy mají připravit užší výběr dvou možných míst. 

Úřad nedrží slovo, tvrdí aktivisté

Správa úložišť dříve obcím slibovala, že průzkum neuskuteční bez jejich souhlasu. Lubenec souhlas nedal - lidé průzkum odmítli v referendu. Aktivisté proto upozorňují, že úřad nedrží slovo.

Aktivisté argumentují mimo jiné výskytem vzácného mloka skvrnitého. Ani tím ale úředníky nepřesvědčili. „Nikdo na to nebere zřetel,“ dodává Michalcová.

Na druhou stranu průzkumy přinesou obcím finanční prospěch. Stát na zákonné finanční příspěvky vyčlenil částku 70 milionů korun.

Podle odpůrců ale žádné peníze nenahradí způsobené škody. „Průzkumy jsou prvním krokem, který povede k budování úložiště. To by mělo dopad na celé budoucí generace - zničená krajina, ztráta hodnoty nemovitostí. To žádný příspěvek nenahradí. Nechceme tu žádné aktivity spojené s úložištěm,“ řekla Michalcová.

Sousední Blatno se průzkumu nebrání

Lubenec má nárok na 3,5 milionu korun. Ještě vyšší částku, čtyři miliony, má dostat nedaleké Blatno. Tam s rozhodnutím problém nemají.

„Průzkum se nerovná hlubinné úložiště. O finanční kompenzaci jsme usilovali od roku 2008. Doufám, že průzkum potrvá alespoň tři roky. Peníze investujeme do rozvoje, například do komunikací, do řešení odpadového hospodářství - vybudování sběrného dvora. Není vyloučené, že bychom snížili občanům některé poplatky, například za odpad. O konkrétním využití budou rozhodovat zastupitelé,“ uvedl starosta Blatna Václav Beneš.

Povolení k průzkumu území v lokalitě Čertovka počítá s provedením první etapy geologických prací. „Ta zahrnuje povrchové a přípovrchové měření, sběr dat, sondáže a odběr hornin pomocí neinvazivních metod,“ tvrdí správa úložišť.

Obcím vzkázala, že budou moci práce kontrolovat. „Po celou dobu průzkumu budeme postupovat v souladu s platnou legislativou, umožníme obcím práci kontrolovat a budeme je o všech krocích informovat. Obce mají právo se k postupu vyjadřovat a v souladu s legislativou zasahovat,“ uvedl ředitel správy Jiří Slovák.

Úložiště se má začít budovat v roce 2050. O patnáct let později má fungovat. Další vytipovaná místa, která chce správa podrobněji prozkoumat, jsou na Vysočině, v Jihočeském a Plzeňském kraji. Ministerstvo vydalo povolení k průzkumům v lokalitách Kraví Hora, Březový potok, Čihadlo, Magdaléna a Čertovka. Nerozhodlo o lokalitách Horka a Hrádek.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Najdete na iDNES.cz