Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stát povolil průzkum pro úložiště, Lubenci nepomohl mlok ani referendum

  18:36aktualizováno  18:36
Ministerstvo životního prostředí vydalo Správě úložišť radioaktivního odpadu povolení k průzkumu u Lubence na Lounsku. Má posoudit, zda je místo vhodné pro vybudování hlubinného úložiště radioaktivních odpadů. Místní se chtějí pokusit průzkumu zabránit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

„Rozhodně s tím nesouhlasíme. Udělám vše proto, abychom to zastavili,“ uvedla Jana Michalcová ze sdružení SOS Lubenec a nově zvolená zastupitelka obce.

Sdružení i obec se obrátí na právního zástupce z Ekologického právního servisu, se kterým spolupracuje. „Požádáme advokáta, aby podal proti rozhodnutí rozklad,“ uvedl starosta Lubence Bohumil Peterka.

Odpůrci proti úložišti protestují už několik let. Obávají se, že po průzkumů v lokalitě Čertovka půjde už jen velmi těžko zabránit dalším krokům, které povedou až k samotné k výstavbě úložiště.

Správa úložišť má vytipováno po celém Česku sedm lokalit, ministerští úředníci povolili průzkumy v pěti z nich, o dalších se ještě jedná. Průzkumy mají připravit užší výběr dvou možných míst. 

Úřad nedrží slovo, tvrdí aktivisté

Správa úložišť dříve obcím slibovala, že průzkum neuskuteční bez jejich souhlasu. Lubenec souhlas nedal - lidé průzkum odmítli v referendu. Aktivisté proto upozorňují, že úřad nedrží slovo.

Aktivisté argumentují mimo jiné výskytem vzácného mloka skvrnitého. Ani tím ale úředníky nepřesvědčili. „Nikdo na to nebere zřetel,“ dodává Michalcová.

Na druhou stranu průzkumy přinesou obcím finanční prospěch. Stát na zákonné finanční příspěvky vyčlenil částku 70 milionů korun.

Podle odpůrců ale žádné peníze nenahradí způsobené škody. „Průzkumy jsou prvním krokem, který povede k budování úložiště. To by mělo dopad na celé budoucí generace - zničená krajina, ztráta hodnoty nemovitostí. To žádný příspěvek nenahradí. Nechceme tu žádné aktivity spojené s úložištěm,“ řekla Michalcová.

Sousední Blatno se průzkumu nebrání

Lubenec má nárok na 3,5 milionu korun. Ještě vyšší částku, čtyři miliony, má dostat nedaleké Blatno. Tam s rozhodnutím problém nemají.

„Průzkum se nerovná hlubinné úložiště. O finanční kompenzaci jsme usilovali od roku 2008. Doufám, že průzkum potrvá alespoň tři roky. Peníze investujeme do rozvoje, například do komunikací, do řešení odpadového hospodářství - vybudování sběrného dvora. Není vyloučené, že bychom snížili občanům některé poplatky, například za odpad. O konkrétním využití budou rozhodovat zastupitelé,“ uvedl starosta Blatna Václav Beneš.

Povolení k průzkumu území v lokalitě Čertovka počítá s provedením první etapy geologických prací. „Ta zahrnuje povrchové a přípovrchové měření, sběr dat, sondáže a odběr hornin pomocí neinvazivních metod,“ tvrdí správa úložišť.

Obcím vzkázala, že budou moci práce kontrolovat. „Po celou dobu průzkumu budeme postupovat v souladu s platnou legislativou, umožníme obcím práci kontrolovat a budeme je o všech krocích informovat. Obce mají právo se k postupu vyjadřovat a v souladu s legislativou zasahovat,“ uvedl ředitel správy Jiří Slovák.

Úložiště se má začít budovat v roce 2050. O patnáct let později má fungovat. Další vytipovaná místa, která chce správa podrobněji prozkoumat, jsou na Vysočině, v Jihočeském a Plzeňském kraji. Ministerstvo vydalo povolení k průzkumům v lokalitách Kraví Hora, Březový potok, Čihadlo, Magdaléna a Čertovka. Nerozhodlo o lokalitách Horka a Hrádek.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Najdete na iDNES.cz