Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanová pro iDNES.cz

Platy v Ústeckém kraji prudce vzrostly, nejvíce za deset let

  • 2
Průměrná hrubá mzda Severočechů dosahovala v letošním druhém čtvrtletí 26 875 korun, loni ve stejném období to bylo 24 853 korun. Nárůst byl v porovnání krajů pátý nejvyšší v zemi. Mzdy šroubují nahoru firmy, které mají velký nedostatek zaměstnanců.

O 2 022 korun vzrostla zaměstnancům v kraji průměrná hrubá mzda ve druhém čtvrtletí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni. Za celostátním průměrem zaostává o 2 471 korun, ale za posledních deset let jde o největší nárůst.

Jak v kraji roste průměrná mzda

rok 2008: 20 077 Kč

rok 2009: 20 743 Kč

rok 2010: 21 367 Kč

rok 2011: 21 608 Kč

rok 2012: 22 061 Kč

rok 2013: 22 471 Kč

rok 2014: 23 010 Kč

rok 2015: 23 757 Kč

rok 2016: 24 853 Kč

rok 2017: 26 875 Kč

Pozn.: Jde vždy o průměrnou hrubou mzdu ve 2. čtvrtletí.

Zdroj: ČSÚ

Jedním z hlavních důvodů je to, že firmám neustále chybějí zaměstnanci a začínají se o ně přetahovat. Právě nabídkou vyšších platů.

Stačí sledovat poutače kolem silnic v kraji, které technikům, truhlářům, operátorům výroby či CNC strojů nabízí plat od 40 tisíc do 70 tisíc korun. Nedostatek zaměstnanců a zvyšování jejich platů má na celkový růst mezd velký vliv.

„V některých našich závodech je stále poptávka po zaměstnání větší, než jsou naše potřeby, jinde se nedostatek pracovních sil projevuje citelně a i my máme problém místa obsadit. Jsou to třeba závody v Bílině, Plzni či Zlíně, tedy regionech s velkou koncentrace průmyslu,“ řekl Libor Sehnal, manažer lidských zdrojů teplické sklářské firmy AGC Flat Glass.

Chybí dělnické profese

V této společnosti vyrábějící skla do aut či pro stavebnictví loni průměrná hrubá mzda dosahovala 40 tisíc korun, a přesto na severu firma stále hledá dělnické profese.

„Proti loňskému roku se u nás letos v prvním pololetí mzda zvýšila o 5,7 procenta. A musím říci, že růst platů v kraji je zejména kvůli nedostatku pracovníků, nikoli v důsledku inflace,“ sdělil Sehnal.

Přestože proti loňskému druhému čtvrtletí v Ústeckém kraji výplaty lidí vzrostly o zmíněných 2 022 korun, tedy 8,1 procenta, za Prahou s dlouhodobě nejvyšší průměrnou mzdou 37 046 korun je ta v regionu o více než 10 tisíc nižší.

Pokud navíc připočítáme 2,2procentní růst spotřebitelských cen, v kraji tak reálně mzdy vzrostly o 5,9 procenta.

Pátý nejvyšší nárůst v zemi

„Nárůst reálné mzdy na severu Čech byl v porovnání krajů pátý nejvyšší v zemi,“ řekla Růžena Funková z ústecké krajské pobočky Českého statistického úřadu (ČSÚ). V celém Česku reálné výplaty vzrostly o 5,4 procenta.

Jak firmy šroubují výplaty, roste i zájem o práci a počet zaměstnanců – ten se meziročně zvýšil o 2 600. Celkem tak do zaměstnání v regionu chodí podle posledního údaje ČSÚ 245 200 Severočechů.

Nicméně firmy by potřebovaly mnohem více lidí, zejména technických profesí. Největší bitva o ně je například v průmyslových zónách, kde vedle sebe sídlí řada firem.

Stačí je obejít a nespokojení lidé často v sousední firmě dostanou vyšší mzdu. A do práce dál míří na stejné místo i stejným autobusem jezdícím pravidelně do průmyslové zóny.

Realita někde neodpovídá slibům

„I tak to funguje. Navíc řada továren vzniká a lidé zkouší, co kde dostanou. Ovšem stává se, že realita neodpovídá slibům a nespokojení lidé přechází jinam,“ přiblížila manažerka jedné z firem v zóně Joseph v Havrani u Mostu, která si nepřála uvést jméno.

Bitva o zaměstnance tak v průmyslových zónách bývá ještě tvrdší než jinde. „Je to tak. Navíc lidé mají větší nároky a chtějí víc peněz, protože firmy se o ně přetahují,“ popsal David Kycl, manažer firmy Gestamp Louny sídlící v zóně Triangle u Žatce.

Rostoucí boj o některé zaměstnance není nic nového, tento trend trvá již minimálně rok. Ekonomika je na tom velmi dobře, firmy investují a chtěly by se rozvíjet.

Mnohdy jejich plány na boom ale hatí právě nedostatek lidí, hlavně ve výše zmíněných technických profesích. Často totiž nepomáhají ani nabízené bonusy, jako jsou služební mobilní telefony, služební auta, delší dovolená. Nedostatek lidí je současný fenomén.

Většina firem v kraji plánuje růst a vznik nových pracovních míst. Ovšem největším problémem je nyní obsazovat tato místa vhodnými pracovníky.

„Nejvíce nedostatkové profese jsou techničtí pracovníci se středoškolským a vysokoškolským vzděláním, o něž se firmy doslova přetahují a přeplácejí si je,“ varoval před časem ředitel krajské hospodářské komory František Jochman.