Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Ústeckém kraji se soudu sešlo dvacet osm podnětů na prozkoumání voleb

  13:17aktualizováno  13:17
Krajský soud v Ústí nad Labem eviduje dvacet osm podnětů na prozkoumání průběhu a výsledků komunálních voleb. Termín pro podání stížností vypršel v pátek. Stížnosti vycházejí z celé řady důvodů: kupčení s hlasy, ovlivňování voličů, ale i mrtvý zastupitel. Soud má na jejich vyřešení 20 dnů.

Předávání peněz za volební hlasy. | foto: Transparency International/Naši politici

Opakování voleb požaduje například TOP 09 v Chomutově, kvůli kupování hlasů. Strana se nedostala do zastupitelstva a má za to, že „kdyby volby proběhly férově“, mandát by získala. „Máme za to, že volby v Chomutově nebyly čisté,“ uvedl předseda místní TOP 09 David Tejml.

Peníze za hlasy měli podle něj dostávat sociálně slabí voliči. „Máme několik svědectví o podezřelých okolnostech při volbách. V urnách bylo při sčítání například nápadně mnoho stejně vyplněných lístků, někteří voliči přicházeli organizovaně a nejspíše s předem vyplněnými lístky. S chomutovskými lístky přišli i lidé, kteří měli bydliště jinde,“ popsal Tejml.

Odkud jsou stížnosti

Chomutov, Bílina, Most, Roudnice, Lovosice, Žatec, Děčín, Štětí, Jirkov, Janov, Chlumec, Výsluní, Přestanov, Velký Šenov, Křimov, Lubenec, Postoloprty a Háj u Duchcova.

Další volič se pak dožadoval peněz za hlas přímo od člena volební komise. Stížnost podal i lídr vítězné strany PRO Chomutov Daniel Černý, kvůli podezření, že se hlasy kupovaly na sídlišti Písečná.

Na soud se obrátilo také sdružení Moje Bílina - TOP 09. „Nechceme, aby se kupčení s hlasy stalo běžnou a tolerovanou praxí,“ uvedl Pavel Pastyřík, který společně s Petrem Rosenkranzem podnět podal.

Kupčení s hlasy se v Bílině podařilo nahrát na skryté nahrávací zařízení figurantům z nevládních organizací Oživení, Transparency International a Naši politici. U monitorování volební korupce byla i MF DNES (o Bílině zde).

Starosta si nestěžoval, jeho jménem je přitom stížnost podaná

Návrh na neplatnost voleb ve Štětí podali dva kandidáti Strany zelených Jindřich Boček a Tomáš Beneš, kterým se nelíbila údajně nekorektní kampaň ze strany tamní ČSSD. Také podle nich byly přelepovány plakáty jejich strany.

„Zpochybnění výsledku na základě nekorektně vedené předvolební kampaně z naší strany považujeme za zcela irelevantní a účelové,“ ohradil se Výbor Místní organizace ČSSD Štětí.

Kvůli soudu se teď ve městě zdržují jednání o nové koalici. Ustavující zastupitelstvo se tam má uskutečnit 6. listopadu, není ale jisté, že soud do té doby rozhodne.

V Lubenci na Lounsku se do zastupitelstva dostal i kandidát strany SNK - Lubenec 1, který zemřel šest týdnů před konáním voleb. Lídr kandidátky SOS Lubenec Pavel Pavlík je přesvědčen, že hlasy pro něj neměly být započítány (o stížnosti v Lubenci zde).

Pozoruhodná je i jedna ze dvou stížností z Postoloprt. Byla totiž podána jménem starosty Václava Ibla, ten si ovšem na volby nestěžoval. „Žádný podnět jsem nepodal. To je nějaká lumpárna,“ zareagoval.

Kupčení s hlasy v Bílině:

 Čtete rádi iDNES.cz? Podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová lupa.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Vizualizace areálu složeného ze tří objektů: skautského střediska, salesiánské...

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Najdete na iDNES.cz