Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Propuštění šéfa dotačního úřadu z vězení bylo v pořádku, rozhodl žalobce

  8:23aktualizováno  8:23
Ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec rozhodl, že podmíněné propuštění odsouzeného exředitele dotačního úřadu Severozápad Petra Kušnierze z vězení bylo v pořádku. Propuštění navrhla státní zástupkyně Naďa Voláková, jejíž muž měl na lidi kolem dotačního úřadu včetně Kušnierze vazby.

Bývalý ředitel ústeckého dotačního úřadu Petr Kušnierz u soudu | foto: Karel PešekMF DNES

„Někdo nás může podezírat, že se vzájemně podporujeme, ale já jsem v návrhu státní zástupkyně skutečně nenašel slabinu. Kdybychom napadali propuštění pana Kušnierze, naopak by to mohlo vypadat, že jsme zaujatí,“ řekl Jakovec. Podle něj nešlo jinak, než Kušnierzově žádosti o propuštění vyhovět.

Trest za dotační čachry

Petr Kušnierz se stal ředitelem dotačního úřadu 11. prosince 2009, v březnu 2011 ho zatkla policie a na rok skončil ve vazbě.

S komplici se snažil ovlivnit schválení dotací na tři projekty a celkem si na úplatcích rozdělili 885 tisíc.

Za přijímání úplatků a zneužití svých pravomocí dostal 5 let vězení, pokutu 750 tisíc a na 5,5 roku zákaz práce s evropskými dotacemi.

V březnu 2013 nastoupil do vězení, loni v listopadu ho soud na podmínku propustil.

Nyní je Kušnierz obžalovaný v ještě větší dotační kauze spolu s dalšími bývalými řediteli úřadu a exnáměstkem hejtmanky Pavlem Koudou.

Žlobkyně Voláková to tvrdí od počátku. Podle ní byl Kušnierz, odsouzený na pět let za machinace s eurodotacemi, příkladný vězeň se vzorným chováním (rozsudek nad Kušnierzem zde).

„Měl výborné hodnocení, žádný kázeňský trest, naopak nashromáždil pět pochval. Ve vězení pracoval a za to, co vydělal, platil výkon trestu. Z vězení s ostrahou byl přeřazen do mírnějšího typu vězení s dozorem,“ uvedla.

Ve prospěch Kušnierze hrálo podle ní i to, že byl trestán poprvé, nevyhýbal se nástupu do vězení a zaplatil pokutu 750 tisíc, kterou také dostal.

Kušnierzovo propuštění měla původně řešit podřízená Volákové. Již ve svých poznámkách si zapsala, že s propuštěním souhlasí. Dva dny před zasedáním soudu ale onemocněla a spis převzala Voláková.

Nejvyšší státní zastupitelství žádalo vysvětlení a obrátilo se na Jakovce, aby jako nadřízený provedl „komplexní přezkoumání postupu“.

Kušnierzovi hrozí nové vězení v další kauze

Pochybnosti mohl vyvolávat fakt, že manžel Volákové, bývalý člen ODS Daniel Volák, se zná s exhejtmanem Jiřím Šulcem z ODS, jenž coby předseda Regionální rady ROP Severozápad Kušnierze do čela dotačního úřadu dosadil. Šulc se s Kušnierzem dobře zná z mostecké radnice a na dotačním úřadě pro něj navíc uzavřel konkurenční doložku v řádu statisíců korun. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu za to Šulce obvinili.

„A co s tím mám společného já? S manželem jsme o Kušnierzovi nemluvili. Já ho neznám a ani na chvilku jsem nezapochybovala, že bych jeho případ neměla dělat,“ komentovala to Voláková.

Na Kušnierzovo propuštění už by Jakovcova prověrka neměla žádný vliv, i kdyby pochybení zjistil. Mohla ale vést k potrestání Volákové. Protože ale Jakovec rozhodl, že nepochybila, žádný návrh na kárné řízení nepodal. Výsledky kontroly zaslal ministryni spravedlnosti Heleně Válkové, která se o případ zajímala, a na Nejvyšší státní zastupitelství. Případ je tím uzavřen.

„Nejvyšší státní zastupitelství vzalo na vědomí dohledovou prověrku Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem a její výsledky akceptovalo,“ potvrdil mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Kušnierz seděl rok ve vazbě. Za přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele pak nastoupil do vězení v březnu 2013. Soud ho na návrh Volákové propustil loni na začátku listopadu. Další trest až na 12 let ale Kušnierzovi ještě hrozí v další kauze, opět kvůli machinacím s eurodotacemi (o novém soudu zde).Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Najdete na iDNES.cz