Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Propuštění šéfa dotačního úřadu z vězení bylo v pořádku, rozhodl žalobce

  8:23aktualizováno  8:23
Ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec rozhodl, že podmíněné propuštění odsouzeného exředitele dotačního úřadu Severozápad Petra Kušnierze z vězení bylo v pořádku. Propuštění navrhla státní zástupkyně Naďa Voláková, jejíž muž měl na lidi kolem dotačního úřadu včetně Kušnierze vazby.

Bývalý ředitel ústeckého dotačního úřadu Petr Kušnierz u soudu | foto: Karel PešekMF DNES

„Někdo nás může podezírat, že se vzájemně podporujeme, ale já jsem v návrhu státní zástupkyně skutečně nenašel slabinu. Kdybychom napadali propuštění pana Kušnierze, naopak by to mohlo vypadat, že jsme zaujatí,“ řekl Jakovec. Podle něj nešlo jinak, než Kušnierzově žádosti o propuštění vyhovět.

Trest za dotační čachry

Petr Kušnierz se stal ředitelem dotačního úřadu 11. prosince 2009, v březnu 2011 ho zatkla policie a na rok skončil ve vazbě.

S komplici se snažil ovlivnit schválení dotací na tři projekty a celkem si na úplatcích rozdělili 885 tisíc.

Za přijímání úplatků a zneužití svých pravomocí dostal 5 let vězení, pokutu 750 tisíc a na 5,5 roku zákaz práce s evropskými dotacemi.

V březnu 2013 nastoupil do vězení, loni v listopadu ho soud na podmínku propustil.

Nyní je Kušnierz obžalovaný v ještě větší dotační kauze spolu s dalšími bývalými řediteli úřadu a exnáměstkem hejtmanky Pavlem Koudou.

Žlobkyně Voláková to tvrdí od počátku. Podle ní byl Kušnierz, odsouzený na pět let za machinace s eurodotacemi, příkladný vězeň se vzorným chováním (rozsudek nad Kušnierzem zde).

„Měl výborné hodnocení, žádný kázeňský trest, naopak nashromáždil pět pochval. Ve vězení pracoval a za to, co vydělal, platil výkon trestu. Z vězení s ostrahou byl přeřazen do mírnějšího typu vězení s dozorem,“ uvedla.

Ve prospěch Kušnierze hrálo podle ní i to, že byl trestán poprvé, nevyhýbal se nástupu do vězení a zaplatil pokutu 750 tisíc, kterou také dostal.

Kušnierzovo propuštění měla původně řešit podřízená Volákové. Již ve svých poznámkách si zapsala, že s propuštěním souhlasí. Dva dny před zasedáním soudu ale onemocněla a spis převzala Voláková.

Nejvyšší státní zastupitelství žádalo vysvětlení a obrátilo se na Jakovce, aby jako nadřízený provedl „komplexní přezkoumání postupu“.

Kušnierzovi hrozí nové vězení v další kauze

Pochybnosti mohl vyvolávat fakt, že manžel Volákové, bývalý člen ODS Daniel Volák, se zná s exhejtmanem Jiřím Šulcem z ODS, jenž coby předseda Regionální rady ROP Severozápad Kušnierze do čela dotačního úřadu dosadil. Šulc se s Kušnierzem dobře zná z mostecké radnice a na dotačním úřadě pro něj navíc uzavřel konkurenční doložku v řádu statisíců korun. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu za to Šulce obvinili.

„A co s tím mám společného já? S manželem jsme o Kušnierzovi nemluvili. Já ho neznám a ani na chvilku jsem nezapochybovala, že bych jeho případ neměla dělat,“ komentovala to Voláková.

Na Kušnierzovo propuštění už by Jakovcova prověrka neměla žádný vliv, i kdyby pochybení zjistil. Mohla ale vést k potrestání Volákové. Protože ale Jakovec rozhodl, že nepochybila, žádný návrh na kárné řízení nepodal. Výsledky kontroly zaslal ministryni spravedlnosti Heleně Válkové, která se o případ zajímala, a na Nejvyšší státní zastupitelství. Případ je tím uzavřen.

„Nejvyšší státní zastupitelství vzalo na vědomí dohledovou prověrku Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem a její výsledky akceptovalo,“ potvrdil mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Kušnierz seděl rok ve vazbě. Za přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele pak nastoupil do vězení v březnu 2013. Soud ho na návrh Volákové propustil loni na začátku listopadu. Další trest až na 12 let ale Kušnierzovi ještě hrozí v další kauze, opět kvůli machinacím s eurodotacemi (o novém soudu zde).
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

NEJ památky roku 2017. Dřevěný most přes Jizeru a kaple ukřižování

Dřevěný most přes řeku Jizeru (na snímku z 6. září 2017) v obci Bystrá nad...

Dřevěný most přes řeku v obci Bystrá nad Jizerou a kaple ukřižování v Jiřetíně pod Jedlovou dostaly cenu za nejlepší...

Najdete na iDNES.cz