Bývalý ředitel ústeckého dotačního úřadu Petr Kušnierz u soudu

Bývalý ředitel ústeckého dotačního úřadu Petr Kušnierz u soudu | foto: Karel Pešek, MF DNES

Žalobci prověří propuštění exšéfa dotačního úřadu Kušnierze z vězení

  • 6
Ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec nechá prověřit způsob, jakým se dostal z vězení bývalý ředitel dotačního úřadu Severozápad Petr Kušnierz. O případ se zajímá i vrchní a Nejvyšší státní zastupitelství.

„Tu věc prověřím i z toho důvodu, že se o to zajímalo i vrchní státní zastupitelství,“ řekl Jakovec.

Kušnierz byl za machinace s evropskými dotacemi odsouzený na pět let. Rok z trestu si odseděl ve vazbě, do vězení pak nastoupil loni v březnu a letos ho soud na začátku listopadu propustil (o celé kauze zde).

Kušnierzovo podmínečné propuštění soudu navrhla okresní státní zástupkyně Naďa Voláková. Podle ní byl Kušnierz příkladný vězeň se vzorným chováním, který si svobodu zasloužil. „Stojím si za svým názorem, že ten člověk je propuštěn po právu,“ řekla Voláková.

Kušnierzovu žádost o propuštění původně řešila její podřízená, jenže ta dva dny před zasedáním soudu onemocněla a Voláková spis převzala.

Nashromáždil pět pochval, říká státní zástupkyně

„Všechno jsem nastudovala a konzultovala s dozorovou státní zástupkyní,“ řekla Voláková. Dodala, že už od podřízené měla podklady, podle nichž nešlo rozhodnout jinak než Kušnierze propustit.

„Měl výborné hodnocení, žádný kázeňský trest, naopak nashromáždil pět pochval. Ve vězení pracoval a za to, co vydělal, platil výkon trestu. Z vězení s ostrahou, které mu nařídil soud, byl přeřazen do mírnějšího typu vězení s dozorem,“ líčila Voláková.

Ve prospěch Kušnierze hrálo podle ní i to, že byl trestán poprvé, nevyhýbal se nástupu do vězení a zaplatil pokutu 750 tisíc, kterou v rozsudku také dostal.

„Prověřím si, jestli státní zástupkyně Voláková nepůsobila nějakým způsobem nepatřičně a jestli všechno bylo tak, jak říká,“ poznamenal však Volákové nadřízený Jakovec.

Osobní vazby vyvolávají pochybnosti

Volákovou ve středu kontaktovalo i Nejvyšší státní zastupitelství a žádalo vysvětlení.

„Nejvyšší státní zastupitelství sleduje všechny trestní věci, v nichž došlo k poškození finančních zájmů EU, přičemž do této kategorie spadá rovněž trestní věc odsouzeného Petra Kušnierze,“ sdělil mluvčí zastupitelství Petr Malý.

Pochybnosti v případu totiž může vyvolávat i fakt, že Volákové manžel, bývalý člen ODS Daniel Volák, se zná s dřívějším hejtmanem Jiřím Šulcem z ODS. Ten coby předseda Regionální rady ROP Severozápad dosadil Kušnierze do čela dotačního úřadu, v němž Kušnierz spolu s dalšími lidmi manipuloval s dotacemi.

„A co s tím mám společného já? S manželem jsme o Kušnierzovi nemluvili,“ reagovala Voláková. „Nejela jsem k soudu s nějakou slávou, že jedu propouštět Kušnierze. Já ho neznám a ani na chvilku jsem nezapochybovala, že bych jeho případ neměla dělat,“ dodala.

Kušnierz byl propuštěný s podmínkou, že se v následujících pěti letech nesmí ničeho dopustit, jinak si odsedí zbytek trestu. Vězení mu však hrozí, i kdyby se choval vzorně. Ústecký krajský soud nyní řeší další machinace s eurodotacemi, na kterých se Kušnierz podle obžaloby podílel (o tomto soudu zde).