Propuštění exsenátora Nováka z vězení prověřuje krajský žalobce i soud

  7:03aktualizováno  7:03
Vedení krajského státního zastupitelství a krajského soudu v Ústí nad Labem nařídily prověrky kvůli předčasnému propuštění exsenátora ODS Alexandra Nováka z vězení. Důvodem je, že rozhodnutí nekoresponduje s tím, jak soudy v Novákově případě dosud rozhodovaly.

Alexandr Novák u Krajského soudu v Ústí nad Labem (červenec 2012) | foto: Karel PešekMF DNES

„Ke kontrole nás vedlo to, že v této věci rozhodovaly tři soudy: litoměřický, dvakrát krajský a dvakrát chomutovský. A poslední rozhodnutí bylo radikálně odlišné od těch předcházejících,“ řekl krajský státní zástupce Jan Jakovec.

Zaměří se proto na postup chomutovského státního zástupce Ladislava Kosána, který soudu doporučil Novákově žádosti vyhovět. „Zapracoval na sobě,“ zdůvodnil své doporučení Kosán.

Novák si za přijetí úplatku 42 milionů korun odseděl z čtyřletého trestu jen dva roky. „Není důležité, zda dostal dva roky, čtyři, nebo podmínku, ale to, že společnost řekla, že takové jednání netoleruje, a že byl vůbec postavený před soud a odsouzen,“ míní Kosán.

Novákovy žádosti

2. dubna 2013 - Novák nastoupil do vězení ke čtyřletému trestu.

15. srpna 2014 - litoměřický soudce Vlastimil Nedvěd vyhověl Novákově žádosti o propuštění po třetině trestu, uložil mu maximální možnou zkušební dobu v trvání sedmi let a také, aby vydal bezdůvodné obohacení. Litoměřický státní zástupce Zdeněk Hammer ale s propuštěním nesouhlasil a podal stížnost.

24. září 2014 - krajský soud stížnosti vyhověl a Novákovo propuštění zamítl.

19. února 2015 - po přestěhování Nováka z Litoměřic do Všehrd předložil chomutovský státní zástupce Ladislav Kosán další Novákovu žádost o propuštění, chomutovská soudkyně Lenka Chalupová ji zamítla. Novák si podal stížnost.

9. dubna 2015 - Sdružení Gryphons podalo soudu žádost o propuštění Nováka po půlce trestu, chomutovský státní zástupce Ladislav Kosán ji soudu doporučil schválit.

23. dubna 2015 - Krajský soud zamítl Novákovu stížnost na rozhodnutí soudkyně Chalupové, která ho v únoru ve vězení nechala.

7. května 2015 - Chomutovský soudce Ivan Novák pouští Alexandra Nováka na základě záruky sdružení Gryphons na svobodu se čtyřletou podmínkou, žalobce Kosán se vzdal práva na odvolání a Alexandr Novák takřka okamžitě opustil vězení. Úplatek vydat nemusí.

Protože se rovnou vzdal práva na stížnost, nemusel soud ani vypracovat písemné odůvodnění verdiktu a krajský soud už neměl šanci rozhodnutí zvrátit (o propuštění Nováka zde).

Jakovec chce prověřit dvě věci. „Zaprvé, jestli bylo propuštění v souladu se zákonem. Zadruhé, zda státní zástupce postupoval správně, jestli splnil všechny své povinnosti, měl všechny podklady a nebyla tam žádná ledabylost,“ přibližuje Jakovec. Výsledek kontroly by měl mít do týdne.

Případ prověří i krajský soud

Případ prověří i předseda krajského soudu Luboš Dörfl. Kontrolu posílá na chomutovský soud.

„Obecně vzato nám na důvěryhodnosti nepřidávají žádná nečekaná soudní rozhodnutí,“ řekl Dörfl v rozhovoru pro Lidové noviny. Chce proto zjistit, jak se v Chomutově soudí podmíněná propuštění, stanovuje rozvrh práce a jestli je přidělování kauz transparentní.

Na Novákovo propuštění však již nebudou mít prověrky vliv, ať dopadnou jakkoli. Zaručilo se za něj motorkářské sdružení Gryphons, které vede starosta Želenic Jan Zálešák. Obyvatelům obce to vysvětlil otevřeným dopisem.

„Sašu nepustili po uplynutí poloviny trestu, tak jak je běžné i u daleko závažnějších trestných činů, přestože byl samá kázeňská odměna. Slovy státního zástupce ´vytvořila se zde atmosféra, že všechny ostatní propustíme, jen Nováka ne.´ Proto jsme se rozhodli, že naše občanské sdružení Gryphons využije možnosti zákona a zaručí se za něj,“ píše v dopise (celý dopis zde).

Nováka soud ve skutečnosti nepustil na žádost, kterou si podal po třetině trestu. Po polovině trestu ho se zárukou Zálešákova sdružení pustil okamžitě a nepožadoval ani vydání úplatku 42 milionů, kterým podmiňoval Novákovo propuštění loni v srpnu soud v Litoměřicích (viz box).Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad Labem i jednoho „lva“....Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Litvínov potřetí za sebou bez bodu, v dohrávce nestačil na Spartu

Litvínovský Ondřej Jurčík (vlevo) a sparťan Tomáš Pavelka v souboji za brankou

V sobotní dohrávce 11. kola hokejové Tipsport extraligy vyhrála Sparta na ledě Litvínova 2:0. Zatímco domácí Verva se...

Další z rubriky

Skláři z Chudeřic staví halu za šest set milionů, díky ní vyrobí víc

Závod v Chudeřicích.

Jeden z největších výrobců autoskel v Evropě, společnost AGC Automotive Czech, chystá v Chudeřicích na Teplicku...

Zoo inovují a trhají rekordy v návštěvnosti. Letos jim ale chybělo seno

Safari camp v ZOO Dvůr Králové

Loni přišlo do šestnácti českých zoo přes šest milionů návštěvníků a letos možná padne rekord. Zároveň se ale...

Za zbití mladíka u teplické diskotéky policie obvinila dva útočníky

Ilustrační snímek

Až deset let vězení hrozí dvěma mladým útočníkům, kteří 29. září brutálně zbili třicetiletého muže u diskotéky Luna v...

Najdete na iDNES.cz