Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Propuštění exsenátora Nováka z vězení prověřuje krajský žalobce i soud

  7:03aktualizováno  7:03
Vedení krajského státního zastupitelství a krajského soudu v Ústí nad Labem nařídily prověrky kvůli předčasnému propuštění exsenátora ODS Alexandra Nováka z vězení. Důvodem je, že rozhodnutí nekoresponduje s tím, jak soudy v Novákově případě dosud rozhodovaly.

Alexandr Novák u Krajského soudu v Ústí nad Labem (červenec 2012) | foto: Karel PešekMF DNES

„Ke kontrole nás vedlo to, že v této věci rozhodovaly tři soudy: litoměřický, dvakrát krajský a dvakrát chomutovský. A poslední rozhodnutí bylo radikálně odlišné od těch předcházejících,“ řekl krajský státní zástupce Jan Jakovec.

Zaměří se proto na postup chomutovského státního zástupce Ladislava Kosána, který soudu doporučil Novákově žádosti vyhovět. „Zapracoval na sobě,“ zdůvodnil své doporučení Kosán.

Novák si za přijetí úplatku 42 milionů korun odseděl z čtyřletého trestu jen dva roky. „Není důležité, zda dostal dva roky, čtyři, nebo podmínku, ale to, že společnost řekla, že takové jednání netoleruje, a že byl vůbec postavený před soud a odsouzen,“ míní Kosán.

Novákovy žádosti

2. dubna 2013 - Novák nastoupil do vězení ke čtyřletému trestu.

15. srpna 2014 - litoměřický soudce Vlastimil Nedvěd vyhověl Novákově žádosti o propuštění po třetině trestu, uložil mu maximální možnou zkušební dobu v trvání sedmi let a také, aby vydal bezdůvodné obohacení. Litoměřický státní zástupce Zdeněk Hammer ale s propuštěním nesouhlasil a podal stížnost.

24. září 2014 - krajský soud stížnosti vyhověl a Novákovo propuštění zamítl.

19. února 2015 - po přestěhování Nováka z Litoměřic do Všehrd předložil chomutovský státní zástupce Ladislav Kosán další Novákovu žádost o propuštění, chomutovská soudkyně Lenka Chalupová ji zamítla. Novák si podal stížnost.

9. dubna 2015 - Sdružení Gryphons podalo soudu žádost o propuštění Nováka po půlce trestu, chomutovský státní zástupce Ladislav Kosán ji soudu doporučil schválit.

23. dubna 2015 - Krajský soud zamítl Novákovu stížnost na rozhodnutí soudkyně Chalupové, která ho v únoru ve vězení nechala.

7. května 2015 - Chomutovský soudce Ivan Novák pouští Alexandra Nováka na základě záruky sdružení Gryphons na svobodu se čtyřletou podmínkou, žalobce Kosán se vzdal práva na odvolání a Alexandr Novák takřka okamžitě opustil vězení. Úplatek vydat nemusí.

Protože se rovnou vzdal práva na stížnost, nemusel soud ani vypracovat písemné odůvodnění verdiktu a krajský soud už neměl šanci rozhodnutí zvrátit (o propuštění Nováka zde).

Jakovec chce prověřit dvě věci. „Zaprvé, jestli bylo propuštění v souladu se zákonem. Zadruhé, zda státní zástupce postupoval správně, jestli splnil všechny své povinnosti, měl všechny podklady a nebyla tam žádná ledabylost,“ přibližuje Jakovec. Výsledek kontroly by měl mít do týdne.

Případ prověří i krajský soud

Případ prověří i předseda krajského soudu Luboš Dörfl. Kontrolu posílá na chomutovský soud.

„Obecně vzato nám na důvěryhodnosti nepřidávají žádná nečekaná soudní rozhodnutí,“ řekl Dörfl v rozhovoru pro Lidové noviny. Chce proto zjistit, jak se v Chomutově soudí podmíněná propuštění, stanovuje rozvrh práce a jestli je přidělování kauz transparentní.

Na Novákovo propuštění však již nebudou mít prověrky vliv, ať dopadnou jakkoli. Zaručilo se za něj motorkářské sdružení Gryphons, které vede starosta Želenic Jan Zálešák. Obyvatelům obce to vysvětlil otevřeným dopisem.

„Sašu nepustili po uplynutí poloviny trestu, tak jak je běžné i u daleko závažnějších trestných činů, přestože byl samá kázeňská odměna. Slovy státního zástupce ´vytvořila se zde atmosféra, že všechny ostatní propustíme, jen Nováka ne.´ Proto jsme se rozhodli, že naše občanské sdružení Gryphons využije možnosti zákona a zaručí se za něj,“ píše v dopise (celý dopis zde).

Nováka soud ve skutečnosti nepustil na žádost, kterou si podal po třetině trestu. Po polovině trestu ho se zárukou Zálešákova sdružení pustil okamžitě a nepožadoval ani vydání úplatku 42 milionů, kterým podmiňoval Novákovo propuštění loni v srpnu soud v Litoměřicích (viz box).
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz