Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Propuštění exsenátora Nováka z vězení prověřuje krajský žalobce i soud

  7:03aktualizováno  7:03
Vedení krajského státního zastupitelství a krajského soudu v Ústí nad Labem nařídily prověrky kvůli předčasnému propuštění exsenátora ODS Alexandra Nováka z vězení. Důvodem je, že rozhodnutí nekoresponduje s tím, jak soudy v Novákově případě dosud rozhodovaly.

Alexandr Novák u Krajského soudu v Ústí nad Labem (červenec 2012) | foto: Karel PešekMF DNES

„Ke kontrole nás vedlo to, že v této věci rozhodovaly tři soudy: litoměřický, dvakrát krajský a dvakrát chomutovský. A poslední rozhodnutí bylo radikálně odlišné od těch předcházejících,“ řekl krajský státní zástupce Jan Jakovec.

Zaměří se proto na postup chomutovského státního zástupce Ladislava Kosána, který soudu doporučil Novákově žádosti vyhovět. „Zapracoval na sobě,“ zdůvodnil své doporučení Kosán.

Novák si za přijetí úplatku 42 milionů korun odseděl z čtyřletého trestu jen dva roky. „Není důležité, zda dostal dva roky, čtyři, nebo podmínku, ale to, že společnost řekla, že takové jednání netoleruje, a že byl vůbec postavený před soud a odsouzen,“ míní Kosán.

Novákovy žádosti

2. dubna 2013 - Novák nastoupil do vězení ke čtyřletému trestu.

15. srpna 2014 - litoměřický soudce Vlastimil Nedvěd vyhověl Novákově žádosti o propuštění po třetině trestu, uložil mu maximální možnou zkušební dobu v trvání sedmi let a také, aby vydal bezdůvodné obohacení. Litoměřický státní zástupce Zdeněk Hammer ale s propuštěním nesouhlasil a podal stížnost.

24. září 2014 - krajský soud stížnosti vyhověl a Novákovo propuštění zamítl.

19. února 2015 - po přestěhování Nováka z Litoměřic do Všehrd předložil chomutovský státní zástupce Ladislav Kosán další Novákovu žádost o propuštění, chomutovská soudkyně Lenka Chalupová ji zamítla. Novák si podal stížnost.

9. dubna 2015 - Sdružení Gryphons podalo soudu žádost o propuštění Nováka po půlce trestu, chomutovský státní zástupce Ladislav Kosán ji soudu doporučil schválit.

23. dubna 2015 - Krajský soud zamítl Novákovu stížnost na rozhodnutí soudkyně Chalupové, která ho v únoru ve vězení nechala.

7. května 2015 - Chomutovský soudce Ivan Novák pouští Alexandra Nováka na základě záruky sdružení Gryphons na svobodu se čtyřletou podmínkou, žalobce Kosán se vzdal práva na odvolání a Alexandr Novák takřka okamžitě opustil vězení. Úplatek vydat nemusí.

Protože se rovnou vzdal práva na stížnost, nemusel soud ani vypracovat písemné odůvodnění verdiktu a krajský soud už neměl šanci rozhodnutí zvrátit (o propuštění Nováka zde).

Jakovec chce prověřit dvě věci. „Zaprvé, jestli bylo propuštění v souladu se zákonem. Zadruhé, zda státní zástupce postupoval správně, jestli splnil všechny své povinnosti, měl všechny podklady a nebyla tam žádná ledabylost,“ přibližuje Jakovec. Výsledek kontroly by měl mít do týdne.

Případ prověří i krajský soud

Případ prověří i předseda krajského soudu Luboš Dörfl. Kontrolu posílá na chomutovský soud.

„Obecně vzato nám na důvěryhodnosti nepřidávají žádná nečekaná soudní rozhodnutí,“ řekl Dörfl v rozhovoru pro Lidové noviny. Chce proto zjistit, jak se v Chomutově soudí podmíněná propuštění, stanovuje rozvrh práce a jestli je přidělování kauz transparentní.

Na Novákovo propuštění však již nebudou mít prověrky vliv, ať dopadnou jakkoli. Zaručilo se za něj motorkářské sdružení Gryphons, které vede starosta Želenic Jan Zálešák. Obyvatelům obce to vysvětlil otevřeným dopisem.

„Sašu nepustili po uplynutí poloviny trestu, tak jak je běžné i u daleko závažnějších trestných činů, přestože byl samá kázeňská odměna. Slovy státního zástupce ´vytvořila se zde atmosféra, že všechny ostatní propustíme, jen Nováka ne.´ Proto jsme se rozhodli, že naše občanské sdružení Gryphons využije možnosti zákona a zaručí se za něj,“ píše v dopise (celý dopis zde).

Nováka soud ve skutečnosti nepustil na žádost, kterou si podal po třetině trestu. Po polovině trestu ho se zárukou Zálešákova sdružení pustil okamžitě a nepožadoval ani vydání úplatku 42 milionů, kterým podmiňoval Novákovo propuštění loni v srpnu soud v Litoměřicích (viz box).Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Z předlického ghetta zmizelo 700 tun odpadu, sahal do výše pěti metrů

Likvidace skládky v Předlicích, zbývá ještě 300 tun odpadu, který se tu léta...

Více než 700 tun odpadu odvezla společnost AVE Ústí nad Labem ze skládky, kterou lidé ze Sklářské ulice ve čtvrti...

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

Dělnická strana chystá i přes zákaz města protest přímo v centru Dubí

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Dubí zakázalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se mělo konat v centru města. Radnice nabízí k...

Najdete na iDNES.cz