Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na severu Čech obsadí traktory protestujících zemědělců sedmnáct tahů

  16:25aktualizováno  16:25
V Ústeckém kraji vyjedou ve středu zemědělci na sedmnáct frekventovaných tahů. Minimálně 150 zemědělských strojů potrápí ostatní řidiče pomalou jízdou od 9 do 11 hodin.
Policie kvůli protestům posílí dopravní inspektoráty o lidi z takzvaného silničního dohledu. (Ilustrační snímek)

Policie kvůli protestům posílí dopravní inspektoráty o lidi z takzvaného silničního dohledu. (Ilustrační snímek) | foto: Libor TeichmannMF DNES

Největší dopravní potíže na severu Čech by mohly nastat na Ústecku a Děčínsku. Zemědělci totiž vyjedou na frekventované tahy Rumburk - Varnsdorf a zejména na hlavní tah 1/30 podél Labe od Prahy do Děčína. Ten je přetížený i jindy a nikdo netuší, co s dopravou udělají stroje zemědělců.

Protesty v kraji

Mostecko

10 - 15 traktorů a 1 mikrobus

Nájezd od Bečova a Havraně do obchodní ul. v Mostě, ul. Budovatelů, průjezd Mostem na kruhový objezd u zimního stadionu a zpět.

Lounsko

cca 60 strojů

místní trasy tahů a komunikací: Praha - Chomutov, Praha Karlovy Vary, Louny - Most, Žatec - Plzeň

Litoměřicko

34 traktorů s vleky

Roudnicko - motorest Krobián - směr Roudnice n.L. - obchvat k Dušníkům a zpět; Hoštecko - Hoštka - směr Litoměřice (Kocanda) zpět na Štětí a zpět; Liběšicko - Úštěk - směr Litomměřice a zpět; Bechlínsko - Krabčice - směr Mělník a zpět; okolí Terezína a Lovosic; Lovosicko - silnice Lovosice směr Most; Mšené Lázně - Budyně n. O. nebo Slaný

Děčínsko a Ústí n. L.

39 traktorů

Tesco Děčín - směr Ústí n. L. - Povrly a zpět; Tesco Děčín - most Budovatelů - směr Česká Kamenice - u čerpací stanice Huntířov zpět; Libouchce - Jílové - Děčín - Výhov a zpět; Ústí n. L. obchodní centrum Forum - Dolní Zálezly a zpět, pak přes Mariánský most na Sebuzín; náměstí Chřibská - Varnsdorf - Jiřetín a zpět; Šluknov Císařský - směr Rumburk - Mandava a zpět

"Je to zatížená silnice, na takové problematické úseky se zaměříme. Záleží ale na tom, jak dalece budou zemědělci chtít svůj protest zdůraznit," řekl Martin Sochor z krajské dopravní policie, která od zemědělců dostala trasy protestů až v úterý dopoledne.

Jedna kolona zemědělských strojů pojede z Děčína do Povrlů, kde se otočí a pojede zpět. Zácpy ale čekají i řidiče v Ústí nad Labem. Tam zemědělci hodlají jet od obchodního centra Forum přes Vaňov do Dolních Zálezel a zpět do Ústí, kde najedou na Mariánský most a budou pokračovat na Sebuzín.

"Nechceme, aby na nás lidé byli naštvaní, ale aby nás pochopili. Proto nepojedeme po této frekventované trase až do Lovosic, ale otočíme se v Dolních Zálezlech," řekl šéf krajské Agrární komory František Loudát.

Traktory pojedou i do centra Mostu

Patnáct traktorů vjede i do centra Mostu. "Budeme lidem rozdávat letáky a na zastávkách u magistrátu a vinárny U Divocha akci vysvětlovat," popsala ředitelka mostecké okresní Agrární komory Ludmila Holadová.

Pomalou jízdou chtějí zemědělci protestovat proti plánu vlády, která jim již letos nechce poslat 1,6 miliardy korun za takzvanou zelenou naftu. Zemědělci tedy budou za pohonné hmoty platit stejně jako ostatní.

"To je pořádná rána do vazu. Pro větší pěstitele obilovin, které v kraji máme na 100 tisících hektarech, to je ztráta půl milionu až milion korun," poznamenal Loudát.

Zemědělci si stěžují, že stát sice ušetří miliony, ale oni budou mnohem hůře konkurovat producentům ze zemí, kde podpora státu existuje.

"V západních zemích stát i zákazníci chtějí regionální výrobky, Francie je hrdá na masivní dotace zemědělců. Kdysi soběstačné Česko žije z dovozu. Z původních 55 tisíc krav jich v kraji zbylo 15 tisíc, z horských polí jsou louky. Kdysi se k nám dováželo 6 tisíc tun vepřového masa, dnes 200 tisíc," dodává Loudát.

Největší problémy v Ústeckém kraji policisté očekávají na hlavním tahu podél Labe, na který vyjede jedna kolona z Děčína a druhá z Ústí směrem na Prahu.

Největší problémy v Ústeckém kraji policisté očekávají na hlavním tahu podél Labe, na který vyjede jedna kolona z Děčína a druhá z Ústí směrem na Prahu.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Dvakrát ho lékaři poslali z nemocnice domů s virózou, napotřetí zemřel

Ilustrační snímek

Dvakrát během jednoho dne poslali lékaři ústecké nemocnice 75letého Itala Maria Favu domů s tím, že jeho zdravotní stav...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

Den Země má připomenout, co bychom si měli opravdu chránit

Na oslavách Dne Země v Podkrušnohorském zooparku v Chomutově si návštěvníci mj....

Den Země slaví 22. dubna více než miliarda lidí ve 175 státech světa bez ohledu na víru či národnost. Pro všechny je...

Brečela jsem štěstím, říká učitelka, která vyhrála anketu Ámos sympaťák

Oceněná litoměřická učitelka Helena Lísková.

Učitelka základní školy Helena Lísková z Litoměřic získala titul Ámos sympaťák 2018. Soutěž pro ni byla celoživotním...

VIDEO: Zatlouct hřebík a ťukat. Kondici stromů ověřuje akustický tomograf

Dendroložka Jitka Nováková a její spolupracovník Ondřej Voháňka zjišťují pomocí...

Péče o dřeviny v Ústí nad Labem se v minulosti zanedbávala. Radnice teď všechny stromy kontroluje a chce o zeleň více...

Najdete na iDNES.cz