Studenti duchcovského gymnázia demonstrovali před budovou školy od minulého pondělí. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Žáci se mají učit, ne stávkovat, řekl hejtman. Ve hře je zrušení školy

  • 24
Studenti gymnázia v Duchcově, kteří požadují odvolání ředitelky školy spojené s průmyslovkou, hledali marně podporu u hejtmana Oldřicha Bubeníčka. Nejen že ředitelku neodvolá, ale zároveň řekl, že pokud letos gymnázium kvůli protestům nepřijme alespoň 40 nových žáků, může ho kraj také zrušit.

"Škola v Duchcově má nenaplněné třídy jak v gymnaziálních oborech, tak v odborných. Pro zřizovatele může být do budoucna obtížné takovou školu nadále udržet. Škola by měla přijmout alespoň tolik žáků, kolik jich letos bude maturovat," tlumočila Bubeníčkův názor mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

V maturitním ročníku na osmiletém gymnáziu je letos 22 dětí, na čtyřletém 19. Podle Hanáčkové gymnázium sice nemusí přijmout přesně stejný počet žáků, ale rozdíl nesmí být výrazný.

"Obávám se, že to nesplníme. Demografický vývoj je takový, že už dva roky zaznamenáváme propad počtu žáků. Děláme nábory, snažíme se, doufám, že současná situace se na počtu přihlášek neodrazí," reagovala ředitelka školy Jana Poláková, proti které gymnazisti vystupují.

Bubeníček se v úterý večer sešel s rodiči nespokojených žáků a posléze i se studenty ze stávkového výboru.

Studenti budou dál protestovat jen o přestávkách

"Žáci se mají učit, ne stávkovat. Neumím si představit, že rodiče za měsíc na toto gymnázium přihlásí své děti. Pokud se nedokážou dohodnout, znamená to do budoucna zánik školy," řekl Bubeníček.

Jestli se dění na duchcovském gymnáziu skutečně odrazí v nižším zájmu uchazečů o studium, zatím není jasné. Přihlášky se podávají do konce února a každý žák se může hlásit na dvě školy. Jasněji tak bude až 22. dubna při přijímacích zkouškách.

Studenti se zrušení gymnázia obávají, ale argumentují tím, že se současným vedením podle nich škola stejně nemá budoucnost. S protesty začali minulé pondělí a demonstrace před školní budovou pokračovaly i tento týden.

Nyní se studenti po setkání s hejtmanem Bubeníčkem vrátili do lavic a v dalších dnech chtějí protestovat už jen o přestávkách. Napětí pomohlo zmírnit oznámení ředitelky Polákové, že vyhlásí konkurz na svého zástupce, který bude reprezentovat gymnaziální část. Na čtvrtek odpoledne svolala shromáždění vedení školy se žáky a rodiči.

Ředitelku odvolat nelze, protože neporušila zákon, říká kraj

Neshody začaly, když kraj gymnázium sloučil s duchcovskou střední průmyslovou školou. Učitelé a studenti gymnázia Polákové vytýkají, že nekomunikuje a upřednostňuje průmyslovku, kterou před sloučením vedla.

Podle dřívější ředitelky gymnázia Marie Sachetové, která v létě dostala výpověď, dává Poláková vyučovací hodiny svým spřízněným učitelům z průmyslovky na úkor gymnaziálních, kteří pak musejí končit.

Poláková to odmítá. Říká, že učitelé končí kvůli čím dál menšímu počtu žáků. Dokládá to seznamem, ze kterého vyplývá, že poměrově muselo odejít víc učitelů z průmyslovky než z gymnázia. Úvazky navíc zůstávají většinou pro ostatní učitele gymnázia.

"Za chod školy a personální politiku plně odpovídá ředitel a jeho odvolání je možné pouze v případě porušení zákona. K takové situaci v Duchcově nedošlo," dodává k tomu mluvčí kraje Hanáčková.

Jedna z demonstrací studentů z Duchcova:

9. ledna 2014