Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Protesty gymnazistů v Duchcově podpořil senátor, chystají se na kraj

  16:34aktualizováno  16:34
Na gymnáziu v Duchcově opět demonstrovali studenti za odvolání ředitelky Jany Polákové, která podle nich protežuje průmyslovou školu, s níž je gymnázium sloučené. Gymnazistů přišlo protestovat zhruba padesát, podpořit je přišel senátor a krajský zastupitel z hnutí Severočeši.cz Jaroslav Doubrava.

Studenti duchcovského gymnázia protestují již týden. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Obdivuji vás, jakým způsobem svou školu bráníte. Paní Poláková by měla vyslyšet vaše volání a já udělám všechno proto, aby to tak bylo," řekl Doubrava a vysloužil si potlesk.

Podle něj by kraj měl na post ředitelky vyhlásit nový konkurz. "Postavila proti sobě žáky, rodiče i učitele. Dětem jde o to, aby se vrátil zvuk, který škola měla dosud, a aby se mohli dál v klidu učit," tvrdil Doubrava.

Studenti protestují už druhý týden. Minulé pondělí hodinu stávkovali, ve čtvrtek demonstrovali před budovou školy, další protest je na programu v úterý. Ve středu chtějí na krajském úřadu jednat s vedoucím odboru školství Štěpánem Haraštou a radní pro školství Janou Vaňhovou. Ve čtvrtek a v pátek pak plánují happeningy v aule školy

"Neustále se nám mění rozvrh a učitelé. Obávám se, že odejdou ti, kteří mě připravují k maturitě. Někteří to už zvažují, pokud paní ředitelka dál zůstane," argumentuje sedmnáctiletá studentka Sabina Černá, která se angažuje v čele stávkového výboru.

Chtěla prodat budovu, tvrdí bývalá ředitelka

Ústecký kraj spojil duchcovské gymnázium s průmyslovkou před dvěma roky. Poláková do té doby vedla průmyslovku, v čele gymnázia stála Marie Sachetová. Ta se nyní v protestech studentů angažuje také.

"Krátce po sloučení chtěla ředitelka prodat budovu gymnázia. Jednak by tím dosáhla toho, aby sídlo sloučené školy bylo na její průmyslovce, a jednak by tím škola získala část peněz z prodeje," tvrdí Sachetová.

V srpnu dostala Sachetová výpověď. Ředitelka jí řekla, že pro ni neměla vyučovací hodiny.

"Moje hodiny potřebovala pro tělocvikářku, která učí ještě angličtinu, přitom má zkoušku maximálně pro základní školu. Spřízněným učitelům z průmyslovky dává hodiny na úkor těch gymnaziálních," tvrdí Sachetová. Ředitelce vytýká i to, že nekomunikuje.

Ředitelka kritiku odmítá

Ředitelka Poláková odstoupit nehodlá. "Není pravda, že jsem chtěla prodat budovu gymnázia. Jen mě kontaktoval muž, jestli máme kvůli sloučení budovy na prodej. Odpověděla jsem mu, že se musí zeptat zřizovatele, jímž je krajský úřad. To je všechno. Jestli byl na krajském úřadě, nevím," říká.

Odmítá i to, že by učitelům z průmyslovky dávala do rozvrhu vyučovací hodiny na úkor gymnaziálních, kteří kvůli tomu musejí skončit. Poměrově podle ní muselo odejít víc učitelů z průmyslovky než z gymnázia. Končí proto, že ve škole je čím dál méně žáků.

Nepřipouští ani nejčastější výtku, že nekomunikuje se žáky a rodiči. "V poslední době neustále s někým jednám. Ve čtvrtek se sejdeme i s rodiči a dohodneme co dál," dodala Poláková.

Vedoucí krajského odboru školství Štěpán Harašta už dříve řekl, že rada kraje k odvolání Polákové nemá důvod. "Nic neporušila. A pokud by to rada udělala a ona se obrátila na soud, vyhrála by," uvedl (o sporu také zde).
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz