Protesty gymnazistů v Duchcově podpořil senátor, chystají se na kraj

  16:34aktualizováno  16:34
Na gymnáziu v Duchcově opět demonstrovali studenti za odvolání ředitelky Jany Polákové, která podle nich protežuje průmyslovou školu, s níž je gymnázium sloučené. Gymnazistů přišlo protestovat zhruba padesát, podpořit je přišel senátor a krajský zastupitel z hnutí Severočeši.cz Jaroslav Doubrava.

Studenti duchcovského gymnázia protestují již týden. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Obdivuji vás, jakým způsobem svou školu bráníte. Paní Poláková by měla vyslyšet vaše volání a já udělám všechno proto, aby to tak bylo," řekl Doubrava a vysloužil si potlesk.

Podle něj by kraj měl na post ředitelky vyhlásit nový konkurz. "Postavila proti sobě žáky, rodiče i učitele. Dětem jde o to, aby se vrátil zvuk, který škola měla dosud, a aby se mohli dál v klidu učit," tvrdil Doubrava.

Studenti protestují už druhý týden. Minulé pondělí hodinu stávkovali, ve čtvrtek demonstrovali před budovou školy, další protest je na programu v úterý. Ve středu chtějí na krajském úřadu jednat s vedoucím odboru školství Štěpánem Haraštou a radní pro školství Janou Vaňhovou. Ve čtvrtek a v pátek pak plánují happeningy v aule školy

"Neustále se nám mění rozvrh a učitelé. Obávám se, že odejdou ti, kteří mě připravují k maturitě. Někteří to už zvažují, pokud paní ředitelka dál zůstane," argumentuje sedmnáctiletá studentka Sabina Černá, která se angažuje v čele stávkového výboru.

Chtěla prodat budovu, tvrdí bývalá ředitelka

Ústecký kraj spojil duchcovské gymnázium s průmyslovkou před dvěma roky. Poláková do té doby vedla průmyslovku, v čele gymnázia stála Marie Sachetová. Ta se nyní v protestech studentů angažuje také.

"Krátce po sloučení chtěla ředitelka prodat budovu gymnázia. Jednak by tím dosáhla toho, aby sídlo sloučené školy bylo na její průmyslovce, a jednak by tím škola získala část peněz z prodeje," tvrdí Sachetová.

V srpnu dostala Sachetová výpověď. Ředitelka jí řekla, že pro ni neměla vyučovací hodiny.

"Moje hodiny potřebovala pro tělocvikářku, která učí ještě angličtinu, přitom má zkoušku maximálně pro základní školu. Spřízněným učitelům z průmyslovky dává hodiny na úkor těch gymnaziálních," tvrdí Sachetová. Ředitelce vytýká i to, že nekomunikuje.

Ředitelka kritiku odmítá

Ředitelka Poláková odstoupit nehodlá. "Není pravda, že jsem chtěla prodat budovu gymnázia. Jen mě kontaktoval muž, jestli máme kvůli sloučení budovy na prodej. Odpověděla jsem mu, že se musí zeptat zřizovatele, jímž je krajský úřad. To je všechno. Jestli byl na krajském úřadě, nevím," říká.

Odmítá i to, že by učitelům z průmyslovky dávala do rozvrhu vyučovací hodiny na úkor gymnaziálních, kteří kvůli tomu musejí skončit. Poměrově podle ní muselo odejít víc učitelů z průmyslovky než z gymnázia. Končí proto, že ve škole je čím dál méně žáků.

Nepřipouští ani nejčastější výtku, že nekomunikuje se žáky a rodiči. "V poslední době neustále s někým jednám. Ve čtvrtek se sejdeme i s rodiči a dohodneme co dál," dodala Poláková.

Vedoucí krajského odboru školství Štěpán Harašta už dříve řekl, že rada kraje k odvolání Polákové nemá důvod. "Nic neporušila. A pokud by to rada udělala a ona se obrátila na soud, vyhrála by," uvedl (o sporu také zde).

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Při záchraně sebevraha zkolaboval strážník, v nemocnici zemřel

Záchrana sebevraha v Chomutově, při níž zkolaboval a následně zemřel jeden ze...

Při záchraně sebevraha zkolaboval v Chomutově jeden z místních strážníků, kteří se akce účastnili spolu s hasiči a...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Další z rubriky

Kvůli namrzlé silnici havarovalo na Chomutovsku najednou deset aut

Nehodu deseti aut u obce Otvice na Chomutovsku způsobila první ledovka.

U obce Otvice na Chomutovsku bouralo ráno deset automobilů. Zavinila to námraza, která se vytvořila na vozovce. Silnice...

Nožíři vyrobili vojenský kousek s českým lvem, z kapslí vznikla rybička

Do rukojeti vojenského speciálu je vložen český lev.

Hned dva speciální nože v limitovaných edicích vyrobila nožířská firma Mikov z Mikulášovic na Děčínsku. První je...

Matce z Ústí odebrali děti, protože úřady nekomunikují, říká ombudsmanka

Garáž v ulici Králova výšina v Ústí nad Labem, v níž  bydlela matka s dětmi.

Ombudsmanka Anna Šabatová se zabývala případem matky, která v žila se svými dětmi v garáži v Ústí nad Labem a po...

Najdete na iDNES.cz