Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pegida opět razí do ulic. Sasko potírá nenávist v ulicích i na internetu

  13:54aktualizováno  13:54
Do ulic Lipska, Drážďan i dalších německých měst opět vyrazily stovky příznivců nacionalistého hnutí Pegida, které kvůli problému běženců sílí. Německo exodus zvládá s vypětím všech sil, letos tam o azyl žádá přes 302 tisíc lidí. Jen pár kilometrů za hranicemi v Sasku jich každý den přibude dvě až tři stovky.

Demonstrace proti zneužívání německé azylové politiky v Drážďanech (červenec 2015) | foto: AP

„Je tu hrozba nemocí, kvůli táborům jsou zabavovány ubytovny, tělocvičny, sportovní haly, a útoků v samotných stanových táborech přibývá po celé zemi. Právě v nich je skutečný problém,“ hlásala Pegida v pondělí večer v ulicích Drážďan.

Útoky na tábory běženců a dalších konfliktů narůstají. Přestože policie kvůli řešení migrace a problémů s tím spojených zřídila speciální útvar, za první letošní pololetí v Sasku eviduje 42 útoků na ubytovny, azylanty i obyvatele, kteří jim pomáhají.

„Starosti mi dělá hlavně tón, nepřátelské postoje a štvanice proti uprchlíkům na internetu. Teď se víc zaměříme na to, odkud tyto věci přicházejí a kdo za nimi stojí. Internet není anonymní,“ řekl saský ministr vnitra Markus Ulbig. Poznamenal, že lidé by neměli zapomínat, že takové štvaní na sociální síti je trestný čin.

Na ulici je policie nekompromisní. V sobotu zadržela důchodce, který hajlováním odpovídal neonacistům, již do Freitalu u Drážďan přišli zničit happening zastánců běženců. Tamní ubytovna pro čtyři sta lidí byla terčem radikálů už několikrát, hořela i auta politiků zasazujících se o přijímání žadatelů. V dubnu zase vzplála třeba plánovaná ubytovna pro uprchlíky v Tröglitz nedaleko Lipska či Míšni.

Současně ovšem eskaluje násilí mezi samotnými uprchlíky. Jen o víkendu museli těžkooděnci v Drážďanech napochodovat do stanového města v ulici Bremer Strae nedaleko přístavu, kde se popralo 50 Afghánců se stejně početnou skupinou Syřanů a zraněno bylo osm lidí.

Evropa musí uprchlíky striktně rozlišovat, říká politolog

„Domnívám se, že pokud budou přijímáni všichni uprchlíci bez rozdílu, tak takové věci dál hrozí. To ale v žádném případě neznamená, že bychom měli uprchlíky odmítat,“ míní politolog ústecké univerzity Daniel Kroupa.

Podle něj je důležité, aby Evropa striktně odlišovala ty, kteří sem míří pouze z ekonomického hlediska jen za bezpracným zabezpečením. „A těmi skutečně potřebnými, kteří zde hledají bezpečný život a jsou ochotní se přizpůsobit životu u nás, ti konflikty obvykle nevyhledávají,“ dodal politolog.

V záplavě žádostí v Sasku je ovšem pečlivý výběr azylantů dlouhodobý problém. „Stanový tábor pro 1 100 lidí jsme museli rychle postavit za jediný den. Možná není všechno ideální, ale nechceme, aby lidé zůstali bezdomovci bez ničeho,“ sdělil ministr vnitra Ulbig, který v úterý stanový tábor navštívil. Žijí v něm uprchlíci ze Sýrie, Afghánistánu, Albánie, Pákistánu a Iráku.

Aby se víkendový konflikt v Drážďanech neopakoval, město šest stovek lidí ze stanového tábora přesídlilo do rychle zřízené ubytovny ve dvou sálech sportovní haly v ulici Nöthnitzer. V úterý tam dorazilo dalších dvě stě uprchlíků z Chemnitz.

Kvůli nekončícímu přílivu utečenců úřady hledají další místa pro jejich ubytování, třeba v Míšni byli prozatímně do konce srpna ubytováni na koleji střední školy.

„Ta vlna v Německu je obrovská a těžko se zvládá. Ale Rakušané tu po roce 1968 z Československa zvládli a ani tenkrát nebyl život v táborech příjemný. Lidé prostě museli přestát toto obtížné období,“ dodal politolog Kroupa.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Strážníci v Chomutově chytili koně, který shodil jezdkyni a utekl jí

Osedlaný kůň bez jezdce, kterého v Chomutově odchytili strážníci.

Splašeného koně museli na sídlišti v Chomutově chytit strážníci. Osedlané zvíře tam přiběhlo ze sousední obce, kde...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Najdete na iDNES.cz