Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pegida opět razí do ulic. Sasko potírá nenávist v ulicích i na internetu

  13:54aktualizováno  13:54
Do ulic Lipska, Drážďan i dalších německých měst opět vyrazily stovky příznivců nacionalistého hnutí Pegida, které kvůli problému běženců sílí. Německo exodus zvládá s vypětím všech sil, letos tam o azyl žádá přes 302 tisíc lidí. Jen pár kilometrů za hranicemi v Sasku jich každý den přibude dvě až tři stovky.

Demonstrace proti zneužívání německé azylové politiky v Drážďanech (červenec 2015) | foto: AP

„Je tu hrozba nemocí, kvůli táborům jsou zabavovány ubytovny, tělocvičny, sportovní haly, a útoků v samotných stanových táborech přibývá po celé zemi. Právě v nich je skutečný problém,“ hlásala Pegida v pondělí večer v ulicích Drážďan.

Útoky na tábory běženců a dalších konfliktů narůstají. Přestože policie kvůli řešení migrace a problémů s tím spojených zřídila speciální útvar, za první letošní pololetí v Sasku eviduje 42 útoků na ubytovny, azylanty i obyvatele, kteří jim pomáhají.

„Starosti mi dělá hlavně tón, nepřátelské postoje a štvanice proti uprchlíkům na internetu. Teď se víc zaměříme na to, odkud tyto věci přicházejí a kdo za nimi stojí. Internet není anonymní,“ řekl saský ministr vnitra Markus Ulbig. Poznamenal, že lidé by neměli zapomínat, že takové štvaní na sociální síti je trestný čin.

Na ulici je policie nekompromisní. V sobotu zadržela důchodce, který hajlováním odpovídal neonacistům, již do Freitalu u Drážďan přišli zničit happening zastánců běženců. Tamní ubytovna pro čtyři sta lidí byla terčem radikálů už několikrát, hořela i auta politiků zasazujících se o přijímání žadatelů. V dubnu zase vzplála třeba plánovaná ubytovna pro uprchlíky v Tröglitz nedaleko Lipska či Míšni.

Současně ovšem eskaluje násilí mezi samotnými uprchlíky. Jen o víkendu museli těžkooděnci v Drážďanech napochodovat do stanového města v ulici Bremer Strae nedaleko přístavu, kde se popralo 50 Afghánců se stejně početnou skupinou Syřanů a zraněno bylo osm lidí.

Evropa musí uprchlíky striktně rozlišovat, říká politolog

„Domnívám se, že pokud budou přijímáni všichni uprchlíci bez rozdílu, tak takové věci dál hrozí. To ale v žádném případě neznamená, že bychom měli uprchlíky odmítat,“ míní politolog ústecké univerzity Daniel Kroupa.

Podle něj je důležité, aby Evropa striktně odlišovala ty, kteří sem míří pouze z ekonomického hlediska jen za bezpracným zabezpečením. „A těmi skutečně potřebnými, kteří zde hledají bezpečný život a jsou ochotní se přizpůsobit životu u nás, ti konflikty obvykle nevyhledávají,“ dodal politolog.

V záplavě žádostí v Sasku je ovšem pečlivý výběr azylantů dlouhodobý problém. „Stanový tábor pro 1 100 lidí jsme museli rychle postavit za jediný den. Možná není všechno ideální, ale nechceme, aby lidé zůstali bezdomovci bez ničeho,“ sdělil ministr vnitra Ulbig, který v úterý stanový tábor navštívil. Žijí v něm uprchlíci ze Sýrie, Afghánistánu, Albánie, Pákistánu a Iráku.

Aby se víkendový konflikt v Drážďanech neopakoval, město šest stovek lidí ze stanového tábora přesídlilo do rychle zřízené ubytovny ve dvou sálech sportovní haly v ulici Nöthnitzer. V úterý tam dorazilo dalších dvě stě uprchlíků z Chemnitz.

Kvůli nekončícímu přílivu utečenců úřady hledají další místa pro jejich ubytování, třeba v Míšni byli prozatímně do konce srpna ubytováni na koleji střední školy.

„Ta vlna v Německu je obrovská a těžko se zvládá. Ale Rakušané tu po roce 1968 z Československa zvládli a ani tenkrát nebyl život v táborech příjemný. Lidé prostě museli přestát toto obtížné období,“ dodal politolog Kroupa.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz