Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Akademici z Ústí podpořili rozzlobené rektory, ten jejich ale na Hrad jede

  16:18aktualizováno  16:18
Děkani sedmi z osmi fakult ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) a zástupci jejího Akademického senátu podpořili rektory, kteří v pondělí nepojedou na pozvání prezidenta na oslavy státního svátku. Postavili se tak proti názoru svého rektora Reného Wokouna, který účast potvrdil.

Rektor ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně René Wokoun (vpravo) narozdíl od rektora brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka umožnil prezidentu Miloši Zemanovi promluvit se studenty na akademické půdě pouhý den před volbami. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Pozvání prezidenta Miloše Zemana už odmítlo 24 z 28 rektorů veřejných a státních vysokých škol. Protestují proti tomu, že Zeman nepozval jejich dva kolegy (o protestu rektorů zde).

Za rozhodnutí většiny českých rektorů se postavilo vedení Akademického senátu UJEP a děkani Fakulty sociálně ekonomické, Fakulty umění a designu, Filozofické, Přírodovědné a Pedagogické fakulty a Fakulty výrobních technologií a managementu a Fakulty životního prostředí.

"Předseda a místopředseda Akademického senátu a děkani uvedených fakult se ztotožňují s většinovým stanoviskem rektorů českých veřejných vysokých škol nezúčastnit se oslav Dne vzniku samostatného Československého státu na Pražském hradě, a podpořit tak na tuto událost nepozvané rektory MU v Brně a JU v Českých Budějovicích," uvedli v prohlášení děkani a předseda a místopředseda Akademického senátu UJEP.

Podpis nepřipojil pouze děkan Miroslav Tichý z Fakulty zdravotnických studií UJEP.

Připojte se k protestu, vyzvali rektora zástupci studentů

Studentská komora Akademického senátu UJEP dokonce rektora Wokouna vyzvala, aby na Hrad nejezdil.

Kdo podpořil protest rektorů

doc. RNDr. Martin Balej, Ph.D., předseda AS UJEP
doc. PaedDr. Pavel Doulík, Ph.D., děkan PF UJEP
doc. Ing. Aleš Havlíček, Ph.D., děkan FF UJEP
prof. Dr. Ing František Holešovský, děkan FVTM UJEP
Mgr. Antonín Kadlec, místopředseda AS UJEP
doc. Mgr. Michal Koleček, Ph.D., děkan FUD UJEP
RNDr. Jaroslav Koutský, Ph.D., děkan FSE UJEP
doc. Ing. Jaroslav Pavlík, CSc., děkan PřF
Ing. Miroslav Richter, Ph.D., děkan FZP UJEP

"Studentská komora sleduje s obavou porušování tradičních zvyklostí k oslavě státního svátku. Jedním dechem však dodáváme, že pozvání jsou zcela v kompetenci prezidentské kanceláře. Co však plně odsuzujeme, je účelová selekce lidí ve vysokých ústavních a akademických funkcí, kteří jsou hlasitými odpůrci prezidenta republiky. Komora tak vyjadřuje podporu rektorovi Univerzity Karlovy v jeho konání a vyzývá rektora UJEP prof. René Wokouna, aby se připojil k 24 jeho kolegům, kteří už z morálních důvodů pozvání odmítli," stojí v prohlášení studentské komory.

Rektor UJEP Wokoun už v pátek uvedl, že do Prahy na slavnostní ceremoniál pojede. "Přijde mi, jako by pánové byli na pískovišti a vzájemně si bourali bábovičky. To se mi nelíbí," komentoval pro ČTK diskusi mezi rektory.

MF DNES v sobotu odpoledne řekl, že na svém názoru stále trvá. O stanovisku děkanů a Akademického senátu prý nic neví.

"Jsem ve styku s předsedou Akademického senátu a ten mi říkal, že mi něco posílal e-mailem, ale mně nic nedošlo," řekl Wokoun.

Na ústecké univerzitě Zeman vystoupil den před volbami

Na oslavu vzniku samostatného Československa pozval prezident na Hrad zhruba šest set hostů. Rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka však na Hrad nepozval. Zeman to zdůvodnil tím, že mu Bek při návštěvě Jihomoravského kraje neumožnil uspořádat na univerzitě debatu z obavy z předvolební agitace. Zeman to označil za urážku hlavy státu (Zemanovo zdůvodnění zde).

"Já neagituji pro žádnou politickou stranu. Vyzývám voliče, aby šli k volbám," zopakoval Zeman několikrát i ve čtvrtek, kdy den před volbami vystoupil v doprovodu rektora Wokouna před studenty v aule ústecké univerzity.

Pozvání na Hrad však nedostal ani rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer, který v minulosti podpořil Martina C. Putnu, jemuž Zeman za účast na akci Prague Pride nechtěl udělit titul profesora. Jestli byl toto důvod, proč Grubhoffera nepozval, však Zeman nesdělil.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Město chce akce bez záplavy kelímků, pivo bude ve vratných pohárcích

Ilustrační snímek.

Pivní slavnosti, jež se dnes konají na Mírovém náměstí v Litoměřicích, už nebudou jako v minulých letech provázet koše...

Synagoga a rabínský dům v Úštěku si připomenou pohnutou historii

Synagoga v Úštěku.

Historické stavby, které unikly řádění nacistů a komunistů nebo vstaly z popela, představí v neděli po celém Česku Den...

Partaj spojená s bytovým družstvem v Mostě slibuje „vesnici pro lůzu“

Současný pohled na sídliště Chanov.

Už žádná ghetta nebo vyloučené lokality ve městě. Opoziční sdružení Mostečané Mostu, za kterým stojí největší místní...

Najdete na iDNES.cz