Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Víte jistě, že nebudete jedním z nás? vítali mentálně postižení Zemana

  14:52aktualizováno  15:54
Prezidenta Miloše Zemana překvapili při cestě po severu Čech handicapovaní. Přijeli na náměstí v Krásné Lípě, aby se ho v reakci na jeho slova o inkluzivním vzdělávání zeptali na názor na zapojování lidí s postižením do normálního života. U pivovaru, kde měl Zeman oběd, ho uvítali bubnováním.

Protest nazvaný Bubnování za duševní zdraví pana prezidenta pořádala rumburská agentura Pondělí, která se snaží spojovat znevýhodněné lidi s většinovou společností, společně s občanským sdružením Krásnolipsko.

Co řekl Zeman v Brandýse

„Nejsem zastáncem názoru, že by děti, které jsou určitým způsobem handicapované, měly být umisťované do tříd s nehandicapovanými žáky, protože je to neštěstí pro obě skupiny. Není to žádný rasismus ani preference nějaké etnické skupiny, ale děti jsou daleko šťastnější, když jsou v rovnocenné komunitě.“

„Z hlediska duševní pohody je daleko lepší, když budou existovat praktické třídy. Vůbec se mi inkluze nelíbí a jsem proti ní.“

„Když jsou děti takzvaně integrovány, tak jsou samozřejmě obětí určitého pohrdání, šikany. Hrozně miluju multikulturalismus, který si vymysleli blázniví intelektuálové z pražské kavárny, kteří nikdy nebyli ve škole nebo do ní nakoukli jen na půl hodiny.“

„Mohl bych mluvit o tom, že rychlost kolony je určena rychlostí nejpomalejšího vozidla.“

„Chtěli jsme reagovat na jeho názor, se kterým nesouhlasíme. Je jak z komunistické éry, kdy se postižení zavírali do desítek ústavů tady na severu Čech. Ti lidé se integrovat musejí,“ řekla Monika Lampová z agentury Pondělí.

Na náměstí před Křinickým pivovarem přijely desítky mentálně postižených a jejich přátel. To se nelíbilo bývalému komunistickému zastupiteli Josefu Myšákovi, který začal strkat do Ireny Kubicové z občanského sdružení Krásnolipsko a chtěl, aby protestující přestali bubnovat a odešli.

Ti ale zůstali. Kromě bubnů měli transparenty „Víte jistě, že nebudete jedním z nás?“, „Žijeme tu s vámi“, „Koho vyloučíte příště“ nebo „Kdo má normálně pracovat, musí normálně studovat“. Zeman však při příjezdu odešel rovnou do restaurace.

„Mrzí mě to. Chtěla jsem mu říct, jaké to bylo, když jsem ještě před pěti lety byla zavřená v ústavu, nikam jsem sama nesměla a večer musela jít spát jako bych byla dítě. Teď jsem na svobodě, mám práci a jezdím sama na snowboard na Ještěd,“ svěřila se jedna z protestujících, pětatřicetiletá Žaneta.

Chráním vás před šikanou, řekl protestujícím Zeman

Po obědě se Zeman se zástupci protestujících přece jen setkal. „Řekl, že handicapovaní jsou šikanovaní a on je bude před šikanou chránit. Přirovnal je k malým dětem. Je vidět, že tomu vůbec nerozumí. Odpověděla jsem mu, že šikaně nejlépe zabrání právě to, že obě skupiny budou vyrůstat spolu a budou na sebe od mala zvyklé. Jinak si nebudou rozumět nikdy,“ popsala schůzku Monika Lampová z agentury Pondělí.

Fotogalerie

Zeman handicapované pobouřil svým přístupem k inkluzi, tedy výuce všech dětí pohromadě, ale zároveň s individuálním přístupem. Chystaná novela školského zákona totiž má vést k tomu, že část žáků z praktických škol, kam chodí děti s lehkým mentálním postižením, začne chodit do běžných základních škol, aby se integrovaly.

Zeman při návštěvě v Brandýse nad Orlicí řekl, že je to nešťastné pro obě skupiny. „Mohl bych mluvit o tom, že rychlost kolony je určena rychlostí nejpomalejšího vozidla,“ prohlásil. Odborníci a učitelé, kteří mají s výukou handicapovaných dětí v běžných třídách zkušenosti, to označili za nesmysl.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Najdete na iDNES.cz